Rasmus Nicolaisen om Portsmouth-skifte: Der er ingen købsoption

Den danske stopper er blevet udlejet fra FC Midtjylland til Portsmouth, men de to klubber har ikke aftale en købsoption, fortæller Rasmus Nicolaisen.



League One-klubben Portsmouth har fået markant forstærkning i denne sæson, hvor danske Rasmus Nicolaisen skal være med til at forhindre modstanderne i at score mål.

Den 23-årige FC Midtjylland-stopper er blevet udlejet for denne sæson til Portsmouth, og danskeren har værktøjerne til at blive en succes i den engelske klub.

Nicolaisen er fysisk stærk og rigtig god i luftspillet, så forventningerne til danskeren er store.

Og forsvarsspilleren er også selv glad for skiftet til Portsmouth, som han ikke vil udelukke kan blive en permanent arbejdsgiver i fremtiden.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

– Jeg er kommet hertil på en lejeaftale for resten af sæsonen. Det er en chance for, at jeg kan blive i længere tid, men det er ikke en del af kontrakten. Der er ingen option.

– Vi må se, hvordan det kommer til at gå. Jeg har stadig tre år igen af min aftale med FC Midtjylland, siger danskeren til Portsmouth-mediet The News.

Rasmus Nicolaisen har længe vist gode kvaliteter, når han har fået chancen hos de danske mestre. Men der har ikke været mange chancer den seneste tid, hvor Alexander Scholz og Erik Sviatchenko har storspillet i midterforsvaret for FCM og samtidig har holdt sig fri af skader.

Derfor har Nicolaisen også givet udtryk for et ønske om at spille mere, og det ønske kan han få opfyldt i Portsmouth. Og han glæder sig til at prøve den engelske fodboldkultur.

Læs også:Avis: Portsmouth var efter Silkeborg-stopper – fik i stedet FCM-spiller

– Jeg har besøgt England nogle gange tidligere, når jeg har skullet holde en forlænget weekend, men aldrig for at spille fodbold, så nu må vi se, hvordan det kommer til at gå.

– Det er chancen for at spille i England og få mange kampe, som jeg virkelig har brug for. Og det er en fin klub, siger Rasmus Nicolaisen.

Nicolaisens nye klub har startet sæsonen med to point for to kampe, og danskeren har taget Brian Priske med på råd om klubben, da FCM-træneren har en fortid som spiller i Portsmouth.

Læs også:Officielt: FC Midtjylland-stopper tager til England
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub




LIVE

LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag

Legende scorer landstrænerjob

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv