League One-klubben Portsmouth har fået markant forstærkning i denne sæson, hvor danske Rasmus Nicolaisen skal være med til at forhindre modstanderne i at score mål.
Den 23-årige FC Midtjylland-stopper er blevet udlejet for denne sæson til Portsmouth, og danskeren har værktøjerne til at blive en succes i den engelske klub.
Nicolaisen er fysisk stærk og rigtig god i luftspillet, så forventningerne til danskeren er store.
Og forsvarsspilleren er også selv glad for skiftet til Portsmouth, som han ikke vil udelukke kan blive en permanent arbejdsgiver i fremtiden.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
– Jeg er kommet hertil på en lejeaftale for resten af sæsonen. Det er en chance for, at jeg kan blive i længere tid, men det er ikke en del af kontrakten. Der er ingen option.
– Vi må se, hvordan det kommer til at gå. Jeg har stadig tre år igen af min aftale med FC Midtjylland, siger danskeren til Portsmouth-mediet The News.
Rasmus Nicolaisen har længe vist gode kvaliteter, når han har fået chancen hos de danske mestre. Men der har ikke været mange chancer den seneste tid, hvor Alexander Scholz og Erik Sviatchenko har storspillet i midterforsvaret for FCM og samtidig har holdt sig fri af skader.
Derfor har Nicolaisen også givet udtryk for et ønske om at spille mere, og det ønske kan han få opfyldt i Portsmouth. Og han glæder sig til at prøve den engelske fodboldkultur.
Læs også:Avis: Portsmouth var efter Silkeborg-stopper – fik i stedet FCM-spiller
– Jeg har besøgt England nogle gange tidligere, når jeg har skullet holde en forlænget weekend, men aldrig for at spille fodbold, så nu må vi se, hvordan det kommer til at gå.
– Det er chancen for at spille i England og få mange kampe, som jeg virkelig har brug for. Og det er en fin klub, siger Rasmus Nicolaisen.
Nicolaisens nye klub har startet sæsonen med to point for to kampe, og danskeren har taget Brian Priske med på råd om klubben, da FCM-træneren har en fortid som spiller i Portsmouth.
Læs også:Officielt: FC Midtjylland-stopper tager til England
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
