League One-klubben Portsmouth har fået markant forstærkning i denne sæson, hvor danske Rasmus Nicolaisen skal være med til at forhindre modstanderne i at score mål.
Den 23-årige FC Midtjylland-stopper er blevet udlejet for denne sæson til Portsmouth, og danskeren har værktøjerne til at blive en succes i den engelske klub.
Nicolaisen er fysisk stærk og rigtig god i luftspillet, så forventningerne til danskeren er store.
Og forsvarsspilleren er også selv glad for skiftet til Portsmouth, som han ikke vil udelukke kan blive en permanent arbejdsgiver i fremtiden.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
– Jeg er kommet hertil på en lejeaftale for resten af sæsonen. Det er en chance for, at jeg kan blive i længere tid, men det er ikke en del af kontrakten. Der er ingen option.
– Vi må se, hvordan det kommer til at gå. Jeg har stadig tre år igen af min aftale med FC Midtjylland, siger danskeren til Portsmouth-mediet The News.
Rasmus Nicolaisen har længe vist gode kvaliteter, når han har fået chancen hos de danske mestre. Men der har ikke været mange chancer den seneste tid, hvor Alexander Scholz og Erik Sviatchenko har storspillet i midterforsvaret for FCM og samtidig har holdt sig fri af skader.
Derfor har Nicolaisen også givet udtryk for et ønske om at spille mere, og det ønske kan han få opfyldt i Portsmouth. Og han glæder sig til at prøve den engelske fodboldkultur.
Læs også:Avis: Portsmouth var efter Silkeborg-stopper – fik i stedet FCM-spiller
– Jeg har besøgt England nogle gange tidligere, når jeg har skullet holde en forlænget weekend, men aldrig for at spille fodbold, så nu må vi se, hvordan det kommer til at gå.
– Det er chancen for at spille i England og få mange kampe, som jeg virkelig har brug for. Og det er en fin klub, siger Rasmus Nicolaisen.
Nicolaisens nye klub har startet sæsonen med to point for to kampe, og danskeren har taget Brian Priske med på råd om klubben, da FCM-træneren har en fortid som spiller i Portsmouth.
Læs også:Officielt: FC Midtjylland-stopper tager til England
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
