Rasmus Nissen skifter til Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt har sikret sig en lejeaftale med købsoption på Rasmus Nissen Kristensen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen skifter engelske Leeds ud med tyske Eintracht Frankfurt på en etårig lejeaftale.

Det skriver klubben fra Bundesligaen på det sociale medie X fredag aften.

– Vi var interesserede i Rasmus allerede for tre år siden, så vi er glade for, at det nu er lykkedes. Vi havde gode snakke og fornemmede, at han meget gerne ville hertil.

– Rasmus er en robust, hårdt tacklende spiller, der kan spille højreback, men også i det centrale forsvar, siger Markus Krösche fra en sportslige ledelse i Frankfurt til klubbens hjemmeside.

Aftalen indeholder en købsoption, så Frankfurt har mulighed for at købe danskeren fri og tilknytte ham permanent, hvis man ønsker det.

Han kan blandt andet se frem til at prøve kræfter med europæiske kampe, som Frankfurt er kvalificeret til via sin sjetteplads i sidste sæson.

I Frankfurt bliver Nissen blandt andre holdkammerat med sin unge landsmand Oscar Højlund, der er skiftet fra FC København til den tyske klub tidligere denne sommer.

Med skiftet fortsætter Nissen sin noget ustabile klubkarriere. I sidste sæson var højrebacken udlejet fra Leeds til italienske Roma, hvor han scorede én gang i 31 optrædener.

Sæsonen forinden var han kommet til Leeds fra Salzburg, men skiftede videre i karrieren, efter at han og Leeds var rykket ud af Premier League.

For Salzburg blev det til 109 førsteholdskampe, efter at han var blevet hentet i Ajax, hvor spilletiden og succesen var knap.

Netop Ajax var backens første klub i udlandet, efter at han var slået igennem i FC Midtjylland og Superligaen.

27-årige Nissen Kristensen var med i Danmarks trup til EM i Tyskland denne sommer, men kom ikke på banen i løbet af slutrunden.

Han står noteret for 21 A-landskampe siden debuten i 2021.

– Det er en stor dag for mig. Jeg er meget glad for at være i Eintracht Frankfurt. Jeg oplevede personligt stadionet i løbet af EM og kan ikke vente med at spille her, siger Nissen om sit skifte til klubbens hjemmeside.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Irak – Norge

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition