Rasmus Nissen skifter til Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt har sikret sig en lejeaftale med købsoption på Rasmus Nissen Kristensen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen skifter engelske Leeds ud med tyske Eintracht Frankfurt på en etårig lejeaftale.

Det skriver klubben fra Bundesligaen på det sociale medie X fredag aften.

– Vi var interesserede i Rasmus allerede for tre år siden, så vi er glade for, at det nu er lykkedes. Vi havde gode snakke og fornemmede, at han meget gerne ville hertil.

– Rasmus er en robust, hårdt tacklende spiller, der kan spille højreback, men også i det centrale forsvar, siger Markus Krösche fra en sportslige ledelse i Frankfurt til klubbens hjemmeside.

Aftalen indeholder en købsoption, så Frankfurt har mulighed for at købe danskeren fri og tilknytte ham permanent, hvis man ønsker det.

Han kan blandt andet se frem til at prøve kræfter med europæiske kampe, som Frankfurt er kvalificeret til via sin sjetteplads i sidste sæson.

I Frankfurt bliver Nissen blandt andre holdkammerat med sin unge landsmand Oscar Højlund, der er skiftet fra FC København til den tyske klub tidligere denne sommer.

Med skiftet fortsætter Nissen sin noget ustabile klubkarriere. I sidste sæson var højrebacken udlejet fra Leeds til italienske Roma, hvor han scorede én gang i 31 optrædener.

Sæsonen forinden var han kommet til Leeds fra Salzburg, men skiftede videre i karrieren, efter at han og Leeds var rykket ud af Premier League.

For Salzburg blev det til 109 førsteholdskampe, efter at han var blevet hentet i Ajax, hvor spilletiden og succesen var knap.

Netop Ajax var backens første klub i udlandet, efter at han var slået igennem i FC Midtjylland og Superligaen.

27-årige Nissen Kristensen var med i Danmarks trup til EM i Tyskland denne sommer, men kom ikke på banen i løbet af slutrunden.

Han står noteret for 21 A-landskampe siden debuten i 2021.

– Det er en stor dag for mig. Jeg er meget glad for at være i Eintracht Frankfurt. Jeg oplevede personligt stadionet i løbet af EM og kan ikke vente med at spille her, siger Nissen om sit skifte til klubbens hjemmeside.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Monstrøs PL-transfer tæt på

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud