Rasmus Nissen skifter til Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt har sikret sig en lejeaftale med købsoption på Rasmus Nissen Kristensen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen skifter engelske Leeds ud med tyske Eintracht Frankfurt på en etårig lejeaftale.

Det skriver klubben fra Bundesligaen på det sociale medie X fredag aften.

– Vi var interesserede i Rasmus allerede for tre år siden, så vi er glade for, at det nu er lykkedes. Vi havde gode snakke og fornemmede, at han meget gerne ville hertil.

– Rasmus er en robust, hårdt tacklende spiller, der kan spille højreback, men også i det centrale forsvar, siger Markus Krösche fra en sportslige ledelse i Frankfurt til klubbens hjemmeside.

Aftalen indeholder en købsoption, så Frankfurt har mulighed for at købe danskeren fri og tilknytte ham permanent, hvis man ønsker det.

Han kan blandt andet se frem til at prøve kræfter med europæiske kampe, som Frankfurt er kvalificeret til via sin sjetteplads i sidste sæson.

I Frankfurt bliver Nissen blandt andre holdkammerat med sin unge landsmand Oscar Højlund, der er skiftet fra FC København til den tyske klub tidligere denne sommer.

Med skiftet fortsætter Nissen sin noget ustabile klubkarriere. I sidste sæson var højrebacken udlejet fra Leeds til italienske Roma, hvor han scorede én gang i 31 optrædener.

Sæsonen forinden var han kommet til Leeds fra Salzburg, men skiftede videre i karrieren, efter at han og Leeds var rykket ud af Premier League.

For Salzburg blev det til 109 førsteholdskampe, efter at han var blevet hentet i Ajax, hvor spilletiden og succesen var knap.

Netop Ajax var backens første klub i udlandet, efter at han var slået igennem i FC Midtjylland og Superligaen.

27-årige Nissen Kristensen var med i Danmarks trup til EM i Tyskland denne sommer, men kom ikke på banen i løbet af slutrunden.

Han står noteret for 21 A-landskampe siden debuten i 2021.

– Det er en stor dag for mig. Jeg er meget glad for at være i Eintracht Frankfurt. Jeg oplevede personligt stadionet i løbet af EM og kan ikke vente med at spille her, siger Nissen om sit skifte til klubbens hjemmeside.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Spottet i Parken

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

FC København – Lyngby BK

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh