Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen skifter engelske Leeds ud med tyske Eintracht Frankfurt på en etårig lejeaftale.
Det skriver klubben fra Bundesligaen på det sociale medie X fredag aften.
– Vi var interesserede i Rasmus allerede for tre år siden, så vi er glade for, at det nu er lykkedes. Vi havde gode snakke og fornemmede, at han meget gerne ville hertil.
– Rasmus er en robust, hårdt tacklende spiller, der kan spille højreback, men også i det centrale forsvar, siger Markus Krösche fra en sportslige ledelse i Frankfurt til klubbens hjemmeside.
Aftalen indeholder en købsoption, så Frankfurt har mulighed for at købe danskeren fri og tilknytte ham permanent, hvis man ønsker det.
Han kan blandt andet se frem til at prøve kræfter med europæiske kampe, som Frankfurt er kvalificeret til via sin sjetteplads i sidste sæson.
I Frankfurt bliver Nissen blandt andre holdkammerat med sin unge landsmand Oscar Højlund, der er skiftet fra FC København til den tyske klub tidligere denne sommer.
Med skiftet fortsætter Nissen sin noget ustabile klubkarriere. I sidste sæson var højrebacken udlejet fra Leeds til italienske Roma, hvor han scorede én gang i 31 optrædener.
Sæsonen forinden var han kommet til Leeds fra Salzburg, men skiftede videre i karrieren, efter at han og Leeds var rykket ud af Premier League.
For Salzburg blev det til 109 førsteholdskampe, efter at han var blevet hentet i Ajax, hvor spilletiden og succesen var knap.
Netop Ajax var backens første klub i udlandet, efter at han var slået igennem i FC Midtjylland og Superligaen.
27-årige Nissen Kristensen var med i Danmarks trup til EM i Tyskland denne sommer, men kom ikke på banen i løbet af slutrunden.
Han står noteret for 21 A-landskampe siden debuten i 2021.
– Det er en stor dag for mig. Jeg er meget glad for at være i Eintracht Frankfurt. Jeg oplevede personligt stadionet i løbet af EM og kan ikke vente med at spille her, siger Nissen om sit skifte til klubbens hjemmeside.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT