Rasmus Nissen skifter til Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt har sikret sig en lejeaftale med købsoption på Rasmus Nissen Kristensen.



Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen skifter engelske Leeds ud med tyske Eintracht Frankfurt på en etårig lejeaftale.

Det skriver klubben fra Bundesligaen på det sociale medie X fredag aften.

– Vi var interesserede i Rasmus allerede for tre år siden, så vi er glade for, at det nu er lykkedes. Vi havde gode snakke og fornemmede, at han meget gerne ville hertil.

– Rasmus er en robust, hårdt tacklende spiller, der kan spille højreback, men også i det centrale forsvar, siger Markus Krösche fra en sportslige ledelse i Frankfurt til klubbens hjemmeside.

Aftalen indeholder en købsoption, så Frankfurt har mulighed for at købe danskeren fri og tilknytte ham permanent, hvis man ønsker det.

Han kan blandt andet se frem til at prøve kræfter med europæiske kampe, som Frankfurt er kvalificeret til via sin sjetteplads i sidste sæson.

I Frankfurt bliver Nissen blandt andre holdkammerat med sin unge landsmand Oscar Højlund, der er skiftet fra FC København til den tyske klub tidligere denne sommer.

Med skiftet fortsætter Nissen sin noget ustabile klubkarriere. I sidste sæson var højrebacken udlejet fra Leeds til italienske Roma, hvor han scorede én gang i 31 optrædener.

Sæsonen forinden var han kommet til Leeds fra Salzburg, men skiftede videre i karrieren, efter at han og Leeds var rykket ud af Premier League.

For Salzburg blev det til 109 førsteholdskampe, efter at han var blevet hentet i Ajax, hvor spilletiden og succesen var knap.

Netop Ajax var backens første klub i udlandet, efter at han var slået igennem i FC Midtjylland og Superligaen.

27-årige Nissen Kristensen var med i Danmarks trup til EM i Tyskland denne sommer, men kom ikke på banen i løbet af slutrunden.

Han står noteret for 21 A-landskampe siden debuten i 2021.

– Det er en stor dag for mig. Jeg er meget glad for at være i Eintracht Frankfurt. Jeg oplevede personligt stadionet i løbet af EM og kan ikke vente med at spille her, siger Nissen om sit skifte til klubbens hjemmeside.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Momentum i nederlandsk playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fortryder FC Barcelona-transfer

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bayern – Stuttgart

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Godt nyt for Jess Thorup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Lyon forhandler med dansk profil