RB Leipzig: Sloth er ikke et tema

Casper Sloth er ikke et tema i RB Leipzig, men sportsdirektør Ralf Rangnick bekræfter, at klubben kigger på danske spillere. 



AGF’s unge offensivprofil Casper Sloth blev tidligere på ugen sat i forbindelse med den tyske 3. Bundesligaklub RB Leipzig. Jyllands-Posten skrev således onsdag, at RB Leipzig var en af tre tyske klubber, der var på plads til Danmarks landskamp mod Norge sidste fredag for at kigge nærmere på Casper Sloth

Den , og et vinterskifte er således en oplagt mulighed for ham. Det bliver dog næppe til RB Leipzig, for den tyske klubs sportsdirektør Ralf Rangnick afviser, at Casper Sloth er på ønskelisten i klubben. 

– Normalt har vi ikke nogen kommentarer, men jeg vil gerne sige, at det ikke er et emne, som vi følger tæt. Jeg kender spillerens navn, men jeg har ikke set ham spille. Det er ikke en spiller, vi har diskuteret konkret. Det betyder ikke, at det ikke er en dygtig spiller, og måske kan han blive et tema for os på et tidspunkt, men det er ikke tilfældet lige nu, siger Ralf Rangnick til tipsbladet.dk.

Han bekræfter dog, at RB Leipzig var på plads i Herning i fredags, da Danmark spillede mod Norge for at se på spillere. 

– Det er korrekt. Vi så kampen, men vi kiggede ikke på en eller to specifikke spillere. Begge hold havde spillere med fra de hjemlige ligaer, og det vil vi gerne holde øje med. Men det var altså ikke konkrete emner, vi holdt øje med, siger Rangnick. 

RB Leipzig ligger aktuelt i 3. Bundesliga og har i forvejen danske Yussuf Poulsen i truppen. Den tyske klub har store ambitioner om oprykning til både 2. Bundesliga og den bedste tyske række, og Ralf Rangnick bekræfter, at flere danske spillere kan komme til klubben i fremtiden. 

– Vi har allerede en dansk spiller i truppen, så vi scouter i Danmark, for der er en del unge talenter, der er interessante. Vi ser mange kampe, og der er nogle spændende spillere, men lige nu er den nævnte spiller ikke et varmt eller konkret emne, siger han. 

Casper Sloth kommer altså næppe til RB Leipzig, og han kan derfor håbe, at Kaiserslautern eller Wolfsburg er oprigtig interesseret i ham.

Sloth har kontraktudløb i AGF i sommeren 2015. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Liam Rosenior tager til Paris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er Kasper Dolberg?

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Argentina – Egypten

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Schweiz – Colombia