AGF’s unge offensivprofil Casper Sloth blev tidligere på ugen sat i forbindelse med den tyske 3. Bundesligaklub RB Leipzig. Jyllands-Posten skrev således onsdag, at RB Leipzig var en af tre tyske klubber, der var på plads til Danmarks landskamp mod Norge sidste fredag for at kigge nærmere på Casper Sloth.
Den , og et vinterskifte er således en oplagt mulighed for ham. Det bliver dog næppe til RB Leipzig, for den tyske klubs sportsdirektør Ralf Rangnick afviser, at Casper Sloth er på ønskelisten i klubben.
– Normalt har vi ikke nogen kommentarer, men jeg vil gerne sige, at det ikke er et emne, som vi følger tæt. Jeg kender spillerens navn, men jeg har ikke set ham spille. Det er ikke en spiller, vi har diskuteret konkret. Det betyder ikke, at det ikke er en dygtig spiller, og måske kan han blive et tema for os på et tidspunkt, men det er ikke tilfældet lige nu, siger Ralf Rangnick til tipsbladet.dk.
Han bekræfter dog, at RB Leipzig var på plads i Herning i fredags, da Danmark spillede mod Norge for at se på spillere.
– Det er korrekt. Vi så kampen, men vi kiggede ikke på en eller to specifikke spillere. Begge hold havde spillere med fra de hjemlige ligaer, og det vil vi gerne holde øje med. Men det var altså ikke konkrete emner, vi holdt øje med, siger Rangnick.
RB Leipzig ligger aktuelt i 3. Bundesliga og har i forvejen danske Yussuf Poulsen i truppen. Den tyske klub har store ambitioner om oprykning til både 2. Bundesliga og den bedste tyske række, og Ralf Rangnick bekræfter, at flere danske spillere kan komme til klubben i fremtiden.
– Vi har allerede en dansk spiller i truppen, så vi scouter i Danmark, for der er en del unge talenter, der er interessante. Vi ser mange kampe, og der er nogle spændende spillere, men lige nu er den nævnte spiller ikke et varmt eller konkret emne, siger han.
Casper Sloth kommer altså næppe til RB Leipzig, og han kan derfor håbe, at Kaiserslautern eller Wolfsburg er oprigtig interesseret i ham.
Sloth har kontraktudløb i AGF i sommeren 2015.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
NYHEDER
