AGF’s unge offensivprofil Casper Sloth blev tidligere på ugen sat i forbindelse med den tyske 3. Bundesligaklub RB Leipzig. Jyllands-Posten skrev således onsdag, at RB Leipzig var en af tre tyske klubber, der var på plads til Danmarks landskamp mod Norge sidste fredag for at kigge nærmere på Casper Sloth.
Den , og et vinterskifte er således en oplagt mulighed for ham. Det bliver dog næppe til RB Leipzig, for den tyske klubs sportsdirektør Ralf Rangnick afviser, at Casper Sloth er på ønskelisten i klubben.
– Normalt har vi ikke nogen kommentarer, men jeg vil gerne sige, at det ikke er et emne, som vi følger tæt. Jeg kender spillerens navn, men jeg har ikke set ham spille. Det er ikke en spiller, vi har diskuteret konkret. Det betyder ikke, at det ikke er en dygtig spiller, og måske kan han blive et tema for os på et tidspunkt, men det er ikke tilfældet lige nu, siger Ralf Rangnick til tipsbladet.dk.
Han bekræfter dog, at RB Leipzig var på plads i Herning i fredags, da Danmark spillede mod Norge for at se på spillere.
– Det er korrekt. Vi så kampen, men vi kiggede ikke på en eller to specifikke spillere. Begge hold havde spillere med fra de hjemlige ligaer, og det vil vi gerne holde øje med. Men det var altså ikke konkrete emner, vi holdt øje med, siger Rangnick.
RB Leipzig ligger aktuelt i 3. Bundesliga og har i forvejen danske Yussuf Poulsen i truppen. Den tyske klub har store ambitioner om oprykning til både 2. Bundesliga og den bedste tyske række, og Ralf Rangnick bekræfter, at flere danske spillere kan komme til klubben i fremtiden.
– Vi har allerede en dansk spiller i truppen, så vi scouter i Danmark, for der er en del unge talenter, der er interessante. Vi ser mange kampe, og der er nogle spændende spillere, men lige nu er den nævnte spiller ikke et varmt eller konkret emne, siger han.
Casper Sloth kommer altså næppe til RB Leipzig, og han kan derfor håbe, at Kaiserslautern eller Wolfsburg er oprigtig interesseret i ham.
Sloth har kontraktudløb i AGF i sommeren 2015.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
