RB Leipzig: Sloth er ikke et tema

Casper Sloth er ikke et tema i RB Leipzig, men sportsdirektør Ralf Rangnick bekræfter, at klubben kigger på danske spillere. 



AGF’s unge offensivprofil Casper Sloth blev tidligere på ugen sat i forbindelse med den tyske 3. Bundesligaklub RB Leipzig. Jyllands-Posten skrev således onsdag, at RB Leipzig var en af tre tyske klubber, der var på plads til Danmarks landskamp mod Norge sidste fredag for at kigge nærmere på Casper Sloth

Den , og et vinterskifte er således en oplagt mulighed for ham. Det bliver dog næppe til RB Leipzig, for den tyske klubs sportsdirektør Ralf Rangnick afviser, at Casper Sloth er på ønskelisten i klubben. 

– Normalt har vi ikke nogen kommentarer, men jeg vil gerne sige, at det ikke er et emne, som vi følger tæt. Jeg kender spillerens navn, men jeg har ikke set ham spille. Det er ikke en spiller, vi har diskuteret konkret. Det betyder ikke, at det ikke er en dygtig spiller, og måske kan han blive et tema for os på et tidspunkt, men det er ikke tilfældet lige nu, siger Ralf Rangnick til tipsbladet.dk.

Han bekræfter dog, at RB Leipzig var på plads i Herning i fredags, da Danmark spillede mod Norge for at se på spillere. 

– Det er korrekt. Vi så kampen, men vi kiggede ikke på en eller to specifikke spillere. Begge hold havde spillere med fra de hjemlige ligaer, og det vil vi gerne holde øje med. Men det var altså ikke konkrete emner, vi holdt øje med, siger Rangnick. 

RB Leipzig ligger aktuelt i 3. Bundesliga og har i forvejen danske Yussuf Poulsen i truppen. Den tyske klub har store ambitioner om oprykning til både 2. Bundesliga og den bedste tyske række, og Ralf Rangnick bekræfter, at flere danske spillere kan komme til klubben i fremtiden. 

– Vi har allerede en dansk spiller i truppen, så vi scouter i Danmark, for der er en del unge talenter, der er interessante. Vi ser mange kampe, og der er nogle spændende spillere, men lige nu er den nævnte spiller ikke et varmt eller konkret emne, siger han. 

Casper Sloth kommer altså næppe til RB Leipzig, og han kan derfor håbe, at Kaiserslautern eller Wolfsburg er oprigtig interesseret i ham.

Sloth har kontraktudløb i AGF i sommeren 2015. 





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tyskland – Elfenbenskysten

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Superliga-boss med spændende transfermelding

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Viaplay med stor AGF-nyhed