Det er ikke kun banerne i Superligaen, der har givet udfordringer til at starte foråret med, det er også videodommersystemet VAR.
Der har nemlig været nogle få fejl, og så har der været flere lange spilstop og nogle VAR-rettelser, som har været ganske dårligt udført. Som da kampen mellem FCK og AGF blev fløjtet af, hvorefter der blev givet et straffespark til hjemmeholdet. Et korrekt straffespark ifølge dommerens gennemsyn, men ikke desto mindre et straffespark efter slutfløjt.
Sportschef på NENT Kim Mikkelsen forklarer, at man holder nøje øje med, hvordan det går med videodommersystemet.
– Vi tænker som udgangspunkt, at hvis man holder sig til at intervenere på kendelser, som er ”clear and obvious”-forkerte, så er det noget, der bør øge retfærdigheden i spillet, og det er vi som udgangspunkt for. Men vi synes måske ikke, at det er det indtryk, man helt er efterladt med, som systemet har kørt her i foråret, så vi håber og tror på, at det bliver optimeret. Også omkring den tid, man af og til bruger på VAR-gennemsyn. Lange pauser, hvor der ventes på gennemsyn, er selvsagt ikke optimalt. Men det tror jeg, at alle er enige om, siger Kim Mikkelsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men vi synes, at det er vigtigt, at man holder sig til kun at bruge VAR, når der er kendelser, som er ”clear and obvious”-forkerte. Og sætningen om ”what does football expect” er god at have for øje, når man bruger VAR. Altså forventer spillets aktører, at VAR griber ind, eller forventer de, at dommeren klarer sagerne. Det er bedst, hvis dommeren i videst muligt omfang kan afvikle kampen uden VAR-indgriben, siger han.
Og hvad er så de største udfordringer for tv i forbindelse med videodommersystemet? Kim Mikkelsen forklarer.
– Primært de nogle gange for lange pauser. Og så er det vigtigt, at der er buy-in på VAR fra spillere, trænere, klubber og ikke mindst fra fans, når de snart er tilbage. Ellers kan det blive op ad bakke, siger han.
Du kan læse mere om baneudfordringeren i Superligaen og Kim Mikkelsens syn på græsplænerne her.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

VM-form: Mattias Skjelmose med fint resultat

VIDEO: Målene vælter ind i Vejle

Lover FCK-modstander nye biler ved sejr

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Krise i danskerklub – panikstemning på stadion

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

– Det var outstanding, FCK!

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

LIVE: AGF – Brøndby IF

Blæst bagover af dansk stjerne

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Viborg-spillers familie kom grædende ned på banen

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

David Nielsen: – Det er et helvede

‘I elsker det jo – I skal ikke brokke jer’

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Jan Mølby revser: ‘Latterligt!’

AGF – Brøndby IF

Her er Brøndbys trup til braget mod AGF

– Vi havde ikke fået den bedste udgave af Dolberg

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Premier League-fyring på vej?

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Alle kender Brøndby

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Skidt, Holger Rune!

Thomas Frank og Tottenham i comeback

FC København – Silkeborg IF

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Forlanger undskyldning efter transferbombe

VIDEO: Isoleret i bunden? Her kommer Vejle bagud

Liverpool i sorg: Tidligere træner er død

Elche vinder oprykkerderby

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Hvem ellers? Alle pengene værd

Real Madrid vinder igen
