Det er ikke kun banerne i Superligaen, der har givet udfordringer til at starte foråret med, det er også videodommersystemet VAR.
Der har nemlig været nogle få fejl, og så har der været flere lange spilstop og nogle VAR-rettelser, som har været ganske dårligt udført. Som da kampen mellem FCK og AGF blev fløjtet af, hvorefter der blev givet et straffespark til hjemmeholdet. Et korrekt straffespark ifølge dommerens gennemsyn, men ikke desto mindre et straffespark efter slutfløjt.
Sportschef på NENT Kim Mikkelsen forklarer, at man holder nøje øje med, hvordan det går med videodommersystemet.
– Vi tænker som udgangspunkt, at hvis man holder sig til at intervenere på kendelser, som er ”clear and obvious”-forkerte, så er det noget, der bør øge retfærdigheden i spillet, og det er vi som udgangspunkt for. Men vi synes måske ikke, at det er det indtryk, man helt er efterladt med, som systemet har kørt her i foråret, så vi håber og tror på, at det bliver optimeret. Også omkring den tid, man af og til bruger på VAR-gennemsyn. Lange pauser, hvor der ventes på gennemsyn, er selvsagt ikke optimalt. Men det tror jeg, at alle er enige om, siger Kim Mikkelsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men vi synes, at det er vigtigt, at man holder sig til kun at bruge VAR, når der er kendelser, som er ”clear and obvious”-forkerte. Og sætningen om ”what does football expect” er god at have for øje, når man bruger VAR. Altså forventer spillets aktører, at VAR griber ind, eller forventer de, at dommeren klarer sagerne. Det er bedst, hvis dommeren i videst muligt omfang kan afvikle kampen uden VAR-indgriben, siger han.
Og hvad er så de største udfordringer for tv i forbindelse med videodommersystemet? Kim Mikkelsen forklarer.
– Primært de nogle gange for lange pauser. Og så er det vigtigt, at der er buy-in på VAR fra spillere, trænere, klubber og ikke mindst fra fans, når de snart er tilbage. Ellers kan det blive op ad bakke, siger han.
Du kan læse mere om baneudfordringeren i Superligaen og Kim Mikkelsens syn på græsplænerne her.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
