Det så overlegent ud, men det var i virkeligheden rent held, da Real Madrid-målmand Andriy Lunin reddede Bernardo Silvas straffespark i onsdagens straffesparkskonkurrence mellem Manchester City og Real Madrid i Champions League-kvartfinalen.
Det siger den ukrainske Real Madrid-keeper ifølge Reuters efter kampen.
Lunin blev stående i midten af målet og kunne uden problemer redde forsøget fra den ellers stærke portugiser. Der lå dog ikke noget stort analysearbejde bag, at Lunin utraditionelt valgte at blive i midten.
– Vi blev nødt til at tage chancen med mindst et spark, hvor jeg skulle blive i midten, og gudskelov faldt det ud til vores fordel, siger Lunin.
Han cementerede sin helterolle, da han bagefter dykkede ned til sin egen højre side og reddede Mateo Kovacics forsøg. De to straffesparksredninger banede vej for semifinalepladsen.
– For mig personligt var det en stor oplevelse. Jeg er udmattet. Det er første gang i min karriere, jeg har spillet sådan en type kamp, der oveni varede 120 minutter plus straffesparkskonkurrence med et stort pres og ansvar. Det gør det meget svært at forklare følelsen i kroppen, siger målmanden.
Også i den ordinære tid måtte han hive flere gode redninger for at holde det dominerende hjemmehold stangen.
– Det var en svær udekamp for os, og vi led meget. Så jeg er meget taknemmelig for den måde, som holdet kæmpede på. Jeg kan ikke forestille mig, at jeg selv ville være i stand til at løbe lige så meget som mine holdkammerater.
– I nogle kampe må man lide, og man skal overvinde den slags udfordringer. Man kan ikke altid bare have bolden og være det bedste hold på banen, siger keeperen.
Manchester City dominerede opgøret på bolden og tvang Real-spillerne til at tænke defensivt i næsten hele kampen. City vandt skudstatistikken 34-8, hjørnesparksstatistikken 18-1 og boldbesiddelsesprocenten med 64-36. På måltavlen var holdene lige, 1-1.
Real Madrid-stjernen Jude Bellingham medgiver, at han og holdkammeraterne måtte løbe uvant meget.
– V havde det virkelig svært. Manchester City havde bolden permanent, og vi blev nødt til at løbe og løbe. Det ville få de fleste andre hold til at falde fra hinanden, men vi modstod trykket rigtig godt, siger Bellingham ifølge dpa.
Manchester City-manager Pep Guardiola havde sat næsen op efter at vinde den prestigefyldte turnering for andet år i træk, og kun små marginaler gør, at klubben nu er ude.
– Jeg ville have foretrukket at gå videre, men jeg må lykønske Real Madrid. De forsvarede sig dybt og var utroligt solide.
– Vi gjorde, hvad vi kunne, og jeg fortryder ikke noget. Hver kæde spillede exceptionelt godt, men vi var ikke i stand til at vinde, siger Guardiola ifølge NTB.
Han fortæller også, at stjernerne Erling Haaland og Kevin De Bruyne selv bad om at blive udskiftet i den forlængede spilletid på grund af træthed.
Manchester City skal nu jagte det engelske mesterskab og en FA Cup-triumf.
/ritzau/
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER