Real Madrid-helt erkender held ved strafferedning

Andriy Lunin besluttede at stå stille på et straffespark. Det var held, at det var på Bernardo Silvas forsøg.



Det så overlegent ud, men det var i virkeligheden rent held, da Real Madrid-målmand Andriy Lunin reddede Bernardo Silvas straffespark i onsdagens straffesparkskonkurrence mellem Manchester City og Real Madrid i Champions League-kvartfinalen.

Det siger den ukrainske Real Madrid-keeper ifølge Reuters efter kampen.

Lunin blev stående i midten af målet og kunne uden problemer redde forsøget fra den ellers stærke portugiser. Der lå dog ikke noget stort analysearbejde bag, at Lunin utraditionelt valgte at blive i midten.

– Vi blev nødt til at tage chancen med mindst et spark, hvor jeg skulle blive i midten, og gudskelov faldt det ud til vores fordel, siger Lunin.

Han cementerede sin helterolle, da han bagefter dykkede ned til sin egen højre side og reddede Mateo Kovacics forsøg. De to straffesparksredninger banede vej for semifinalepladsen.

– For mig personligt var det en stor oplevelse. Jeg er udmattet. Det er første gang i min karriere, jeg har spillet sådan en type kamp, der oveni varede 120 minutter plus straffesparkskonkurrence med et stort pres og ansvar. Det gør det meget svært at forklare følelsen i kroppen, siger målmanden.

Også i den ordinære tid måtte han hive flere gode redninger for at holde det dominerende hjemmehold stangen.

– Det var en svær udekamp for os, og vi led meget. Så jeg er meget taknemmelig for den måde, som holdet kæmpede på. Jeg kan ikke forestille mig, at jeg selv ville være i stand til at løbe lige så meget som mine holdkammerater.

– I nogle kampe må man lide, og man skal overvinde den slags udfordringer. Man kan ikke altid bare have bolden og være det bedste hold på banen, siger keeperen.

Manchester City dominerede opgøret på bolden og tvang Real-spillerne til at tænke defensivt i næsten hele kampen. City vandt skudstatistikken 34-8, hjørnesparksstatistikken 18-1 og boldbesiddelsesprocenten med 64-36. På måltavlen var holdene lige, 1-1.

Real Madrid-stjernen Jude Bellingham medgiver, at han og holdkammeraterne måtte løbe uvant meget.

– V havde det virkelig svært. Manchester City havde bolden permanent, og vi blev nødt til at løbe og løbe. Det ville få de fleste andre hold til at falde fra hinanden, men vi modstod trykket rigtig godt, siger Bellingham ifølge dpa.

Manchester City-manager Pep Guardiola havde sat næsen op efter at vinde den prestigefyldte turnering for andet år i træk, og kun små marginaler gør, at klubben nu er ude.

– Jeg ville have foretrukket at gå videre, men jeg må lykønske Real Madrid. De forsvarede sig dybt og var utroligt solide.

– Vi gjorde, hvad vi kunne, og jeg fortryder ikke noget. Hver kæde spillede exceptionelt godt, men vi var ikke i stand til at vinde, siger Guardiola ifølge NTB.

Han fortæller også, at stjernerne Erling Haaland og Kevin De Bruyne selv bad om at blive udskiftet i den forlængede spilletid på grund af træthed.

Manchester City skal nu jagte det engelske mesterskab og en FA Cup-triumf.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Hemmelig samtale med storklub

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Mere aktivitet på vej i FC København

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Dyr dansk bomber til Everton?

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

– Det er meget svært for Nørgaard

Kontramelding om transfer

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Stor profil skifter til FC København

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten