Real Madrid-helt erkender held ved strafferedning

Andriy Lunin besluttede at stå stille på et straffespark. Det var held, at det var på Bernardo Silvas forsøg.



Det så overlegent ud, men det var i virkeligheden rent held, da Real Madrid-målmand Andriy Lunin reddede Bernardo Silvas straffespark i onsdagens straffesparkskonkurrence mellem Manchester City og Real Madrid i Champions League-kvartfinalen.

Det siger den ukrainske Real Madrid-keeper ifølge Reuters efter kampen.

Lunin blev stående i midten af målet og kunne uden problemer redde forsøget fra den ellers stærke portugiser. Der lå dog ikke noget stort analysearbejde bag, at Lunin utraditionelt valgte at blive i midten.

– Vi blev nødt til at tage chancen med mindst et spark, hvor jeg skulle blive i midten, og gudskelov faldt det ud til vores fordel, siger Lunin.

Han cementerede sin helterolle, da han bagefter dykkede ned til sin egen højre side og reddede Mateo Kovacics forsøg. De to straffesparksredninger banede vej for semifinalepladsen.

– For mig personligt var det en stor oplevelse. Jeg er udmattet. Det er første gang i min karriere, jeg har spillet sådan en type kamp, der oveni varede 120 minutter plus straffesparkskonkurrence med et stort pres og ansvar. Det gør det meget svært at forklare følelsen i kroppen, siger målmanden.

Også i den ordinære tid måtte han hive flere gode redninger for at holde det dominerende hjemmehold stangen.

– Det var en svær udekamp for os, og vi led meget. Så jeg er meget taknemmelig for den måde, som holdet kæmpede på. Jeg kan ikke forestille mig, at jeg selv ville være i stand til at løbe lige så meget som mine holdkammerater.

– I nogle kampe må man lide, og man skal overvinde den slags udfordringer. Man kan ikke altid bare have bolden og være det bedste hold på banen, siger keeperen.

Manchester City dominerede opgøret på bolden og tvang Real-spillerne til at tænke defensivt i næsten hele kampen. City vandt skudstatistikken 34-8, hjørnesparksstatistikken 18-1 og boldbesiddelsesprocenten med 64-36. På måltavlen var holdene lige, 1-1.

Real Madrid-stjernen Jude Bellingham medgiver, at han og holdkammeraterne måtte løbe uvant meget.

– V havde det virkelig svært. Manchester City havde bolden permanent, og vi blev nødt til at løbe og løbe. Det ville få de fleste andre hold til at falde fra hinanden, men vi modstod trykket rigtig godt, siger Bellingham ifølge dpa.

Manchester City-manager Pep Guardiola havde sat næsen op efter at vinde den prestigefyldte turnering for andet år i træk, og kun små marginaler gør, at klubben nu er ude.

– Jeg ville have foretrukket at gå videre, men jeg må lykønske Real Madrid. De forsvarede sig dybt og var utroligt solide.

– Vi gjorde, hvad vi kunne, og jeg fortryder ikke noget. Hver kæde spillede exceptionelt godt, men vi var ikke i stand til at vinde, siger Guardiola ifølge NTB.

Han fortæller også, at stjernerne Erling Haaland og Kevin De Bruyne selv bad om at blive udskiftet i den forlængede spilletid på grund af træthed.

Manchester City skal nu jagte det engelske mesterskab og en FA Cup-triumf.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

En historisk katastrofe for Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe stjerne besøger København

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk klub i salg – lægetjek booket

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner