Reginiussen erkender svagt efterår

Han var udset som en profil i Superligaen, men OBs Tore Reginiussen har indtil videre ikke levet op til de høje forventninger.



Det er ikke hver dag en spiller med med en storklub som Schalke 04 på cv’et lander i Superligaen, så forventningerne var store, da norske Tore Reginiussen i sommer blev præsenteret som ny mand i OBs stribede trøje. Men midterforsvareren, der har otte landskampe for Norge bag sig, har indtil videre ikke vist sig som den profil de fleste havde regnet med. Og det er han selv klar over.

– Det har ikke været så godt, som det kunne have været. Det har været meget op og ned, men jeg kom også hertil efter noget nær et års pause på grund af skader og manglende spilletid, siger Tore Reginiussen til tipsbladet.dk.

– Det vigtigste har været at spille og få skaderne helt på afstand. Når jeg kommer helt op i gear igen, tror jeg også mit spil bliver noget bedre. Mine præstationer bliver bedre og bedre i foråret, lover nordmanden.

Tore Reginiussen er imidlertid ikke den eneste OB-spiller, der har præsteret under evne dette efterår. Hele holdet har underpræsteret, og derfor ligger holdet på en skuffende ottendeplads i Superligaen ved vinterpausen, og også pokalturneringen er et overstået kapitel.

– Vi har ikke fået nok ud af tingene dette efterår. Det har været svingende med få opture og mange nedture. Vi har troet, at vi var bedre, end vi egentlig var, forklarer Tore Reginiussen, der også fortæller hvordan omgivelsernes reaktioner har påvirket den fynske spillertrup.

– Der har været mange skriverier og mange spekulationer omkring klubben, og det har ført til meget negativitet omkring holdet, fortsætter nordmanden.

På onsdag spiller Reginiussen og resten af OB-truppen årets sidste kamp mod engelske Fulham i Europa League. Og størsteparten af den fynske trup glæder sig til den ferie, der følger med vinterpausen.

– De fleste er glade for pausen. Mange er slidt, og ferien kommer på det rigtige tidspunkt. Nu skal vi bruge pausen godt. Vi har lyst til at vise omverdenen, at vi er bedre, end hvad vi viste dette efterår. Sådan har jeg det som enkeltperson, og sådan har vi det som hold, slutter Reginiussen.

Nordmanden har spillet 15 Superliga-kampen dette efterår. Han startede som fast mand i OBs midterforsvarer, men sluttede af som bænkevarmer.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Stor profil glad for Brøndby

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Det er et møghold!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Hele holdet er trygge ved ham

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Landstræner håber på Messi

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘Det er en gave for Danmark’

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’