Regner med at blive i FC København

Lukas Lerager regner med at være FC København-spiller efter transfervinduets afslutning. Det fortæller han onsdag.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har været centrum for mange spekulationer denne sommer om et muligt skifte væk fra FC København.

Med under en uge tilbage af transfervinduet er midtbaneslideren fortsat at finde i FC København. Noget tyder også på, at han er det på den anden side af transfervinduets afslutning.

Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning på Frederiksberg.

– Det gør jeg (regner med at være FCK-spiller på tirsdag, red.). Jeg har prøvet at rejse på sidstedagen af et vindue to gange, og det er ikke sjovt. Det er hektisk, og jeg skal også forholde mig til min familie, så jeg regner stærkt med at være i FCK, slår Lukas Lerager fast.

Midtbanemanden har spillet lidt over to år i FC København, som han har vundet to danske mesterskaber og en pokaltitel med, ligesom det er blevet til deltagelse i Champions League de seneste to år.

Men mere vil have mere.

– Jeg vil gerne tage FCK så langt som muligt. Sidste år havde vi en god sæson, men ikke god nok på grund af det tabte mesterskab. Vi skrev historie i Europa, og de mål vil man gerne overgå. Det er noget af det, jeg drømmer om.

I første omgang gælder det dog for Lukas Lerager og FC København om at få skovlen under Kilmarnock, der venter torsdag i en kamp om at komme i Conference Leagues ligaspil.

– FCK skal spille i Europa, og nu gælder det så Conference League. Vi skal gøre alt for at komme med. Vi har et ben i turneringen, og nu skal vi så til Skotland og gøre det færdigt, siger han og tilføjer:

– Det bliver en svær kamp, da de spiller med lange bolde og indkast. Jeg hørte også, at banen har de mindste mål, så de kommer til at lægge et tryk fra start af. Det skal vi kunne stå imod og lukrere på, at de skal fremad.

Opgøret i Skotland fløjtes i gang klokken 20.00 torsdag. FC København har et godt udgangspunkt efter 2-0 i første kamp.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

AGF – Brøndby IF

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han