FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har været centrum for mange spekulationer denne sommer om et muligt skifte væk fra FC København.
Med under en uge tilbage af transfervinduet er midtbaneslideren fortsat at finde i FC København. Noget tyder også på, at han er det på den anden side af transfervinduets afslutning.
Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning på Frederiksberg.
– Det gør jeg (regner med at være FCK-spiller på tirsdag, red.). Jeg har prøvet at rejse på sidstedagen af et vindue to gange, og det er ikke sjovt. Det er hektisk, og jeg skal også forholde mig til min familie, så jeg regner stærkt med at være i FCK, slår Lukas Lerager fast.
Midtbanemanden har spillet lidt over to år i FC København, som han har vundet to danske mesterskaber og en pokaltitel med, ligesom det er blevet til deltagelse i Champions League de seneste to år.
Men mere vil have mere.
– Jeg vil gerne tage FCK så langt som muligt. Sidste år havde vi en god sæson, men ikke god nok på grund af det tabte mesterskab. Vi skrev historie i Europa, og de mål vil man gerne overgå. Det er noget af det, jeg drømmer om.
I første omgang gælder det dog for Lukas Lerager og FC København om at få skovlen under Kilmarnock, der venter torsdag i en kamp om at komme i Conference Leagues ligaspil.
– FCK skal spille i Europa, og nu gælder det så Conference League. Vi skal gøre alt for at komme med. Vi har et ben i turneringen, og nu skal vi så til Skotland og gøre det færdigt, siger han og tilføjer:
– Det bliver en svær kamp, da de spiller med lange bolde og indkast. Jeg hørte også, at banen har de mindste mål, så de kommer til at lægge et tryk fra start af. Det skal vi kunne stå imod og lukrere på, at de skal fremad.
Opgøret i Skotland fløjtes i gang klokken 20.00 torsdag. FC København har et godt udgangspunkt efter 2-0 i første kamp.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
HELT VILDT