FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Lukas Lerager har været centrum for mange spekulationer denne sommer om et muligt skifte væk fra FC København.
Med under en uge tilbage af transfervinduet er midtbaneslideren fortsat at finde i FC København. Noget tyder også på, at han er det på den anden side af transfervinduets afslutning.
Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning på Frederiksberg.
– Det gør jeg (regner med at være FCK-spiller på tirsdag, red.). Jeg har prøvet at rejse på sidstedagen af et vindue to gange, og det er ikke sjovt. Det er hektisk, og jeg skal også forholde mig til min familie, så jeg regner stærkt med at være i FCK, slår Lukas Lerager fast.
Midtbanemanden har spillet lidt over to år i FC København, som han har vundet to danske mesterskaber og en pokaltitel med, ligesom det er blevet til deltagelse i Champions League de seneste to år.
Men mere vil have mere.
– Jeg vil gerne tage FCK så langt som muligt. Sidste år havde vi en god sæson, men ikke god nok på grund af det tabte mesterskab. Vi skrev historie i Europa, og de mål vil man gerne overgå. Det er noget af det, jeg drømmer om.
I første omgang gælder det dog for Lukas Lerager og FC København om at få skovlen under Kilmarnock, der venter torsdag i en kamp om at komme i Conference Leagues ligaspil.
– FCK skal spille i Europa, og nu gælder det så Conference League. Vi skal gøre alt for at komme med. Vi har et ben i turneringen, og nu skal vi så til Skotland og gøre det færdigt, siger han og tilføjer:
– Det bliver en svær kamp, da de spiller med lange bolde og indkast. Jeg hørte også, at banen har de mindste mål, så de kommer til at lægge et tryk fra start af. Det skal vi kunne stå imod og lukrere på, at de skal fremad.
Opgøret i Skotland fløjtes i gang klokken 20.00 torsdag. FC København har et godt udgangspunkt efter 2-0 i første kamp.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe