Rekordindkøb ikke udtaget: Nu forklarer FCM-træner

Marrony var slet ikke i truppen til dagens pokalkamp. Ifølge cheftræner Bo Henriksen har klubben sendt sommerens storkøb hjem til Brasilien.



Det har været et skrækkeligt efteråret for FC Midtjyllands Marrony, og nu får det en retvisende afslutning: Rekordindkøbet slutter halvsæsonen af med en skade og en tidlig ferie hjemme i Brasilien.

Marrony var ikke i truppen til dagens pokalkamp mod Brøndby IF, og mens klubben ikke før kampen redegjorde for hvorfor, uddyber cheftræner Bo Henriksen nu angriberens fravær.

– Det er, fordi den fysiske stab vurderer, at han har fået en mindre skade, og at han ikke kan være til rådighed i de sidste kampe. Der besluttede vi, at han skulle hjem til sin familie. Han har fået en søn, som han ikke har set endnu.

– Det er menneskelige årsager selvfølgelig. Ellers kunne vi godt have holdt ham her for at få ham genoptrænet, men det vil ikke være det rigtige at gøre i den her situation. Det får vi nogle folk til i Brasilien at hjælpe med, og så stor var skaden ikke, at han ikke kan blive klar i løbet af 14 dage, siger Henriksen.

Marrony blev far for første gang tidligere på efteråret, efter han var rejst til Danmark for at begynde karrieren i FC Midtjylland. Derfor har han først nu set sin søn.

– Det vigtigste for os er at bygge ham op ligesom de andre. Nu skal han hjem til sin familie og hjem til sit nyfødte barn, og så skal han forhåbentlig have en masse kærlighed. Så kommer han tilbage her, og så får han en masse kærlighed også, og så ser vi, om det ikke kan lade sig gøre at bygge ham ordentligt op, siger Bo Henriksen.

Skal familien med herover?

– Det håber vi. Vi arbejder selvfølgelig på alle de muligheder, der er, for at se hvordan og hvorledes det kan spænde op, og hvordan vi kan få det sat sammen, så han kommer til at blive integreret lige så godt som alle vores andre brasilianere.

Det meste af efteråret er for Marronys vedkommende gået med at komme i form efter en række skadesproblemer. Han har kun fået fem Superliga-kampe, to i Europa League og en enkelt i pokalturneringen. Kun sidstnævnte var fra start. Han har ikke scoret endnu.

– Vi havde jo ikke forventet, at han skulle ind og brage igennem. Det siger sig selv, efter vores stab ikke mente, han var 100 procent klar før 15. november. Så den vej rundt havde vi håbet på mere fra den 15. november, men når det så er sagt, er der rigtig mange ting i et ungt menneskes liv, som skal forenes og gå op i en højere enhed. Han har været voldsomt uheldig med skader, voldsomt uheldig i forhold til den opbygning af ham, som vi gerne ville have gjort. Det har selvfølgelig sinket processen markant, siger Bo Henriksen.

– Men han skal nok komme, og jeg er slet ikke bekymret for, at det bliver sjovt at se ham i foråret. Det håber jeg, det er jo drømmen: at han splitter Superligaen ad, og det må vi så se jo. I kan jo spørge mig igen i februar, når jeg har set ham i nogle træningskampe og så videre.

FC Midtjylland klarede sig dog udmærket uden Marrony i søndagens pokalkamp mod Brøndby, da holdet vandt 2-0. Der mangler stadig Europa League-opgøret mod Ludogorets på torsdag og returkampen mod Brøndby næste weekend, før resten af truppen kan holde ferie.



Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Aldrig set før

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Brøndby bekræfter salg

Målmand håber på Brøndby-transfer

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brendan Rodgers i chokskifte

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Franculino opereret: Ude i flere måneder

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League