Den danske landsholdsstjerne Jon Dahl Tomassson har haft et sløjt efterår med skader og formsvigt hos sin tyske klub VfB Stuttgart. Med Mario Gomez, Cacau og Marco Streller til at fylde de to pladser oppe foran har schwaberne alligevel klaret sig rigtig flot i Bundesligaen, hvor de på fjerdepladsen kun har fire point op til Werder Bremen og Schalke 04.
Stuttgart siger, at man stadig har brug for og tillid til Jon Dahl, men spekulationerne kører alligevel omkring en transfer til eksempelvis spanske Levante eller det italienske tophold Palermo. Ifølge Tomassons tidligere rådgiver Vincenzo Morabito har danskeren stadig et interessant navn i Italien, men den italienske agent tvivler på, at de interesserede klubber kan opfylde Tomassons lønkrav.
– Han ville bestemt være interessant for flere Serie A-klubber, men det, der belaster ham, er hans løn. Det er selvfølgelig heldigt for ham, at han har en utrolig høj løn. Men jeg tror ikke, at han vil gå ned i løn for at komme til en anden klub, siger Vincenzo Morabito til forza.dk.
Da Jon Dahl Tomasson i 2002 skiftede fra Feyenoord til AC Milan på fri transfer, fik danskeren en rigtig fornuftig løn – omkring 20 millioner kroner per år. Den løn har landsholdsangriberen beholdt efter skiftet til VfB Stuttgart, der til gengæld ikke skulle betale AC Milan nogen transfersum, selvom italienerne stadig havde papir på danskeren.
De 20 millioner kroner, Jon Dahl Tomasson tjener om året, gør danskeren til en af de højst betalte spillere i Bundesligaen.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT