Rekordtransfer til BIF: Sådan blev han 22 mio værd

Det var ikke bare på lykke og fromme, Filip Bundgaard endte med at koste Brøndby IF over 22 millioner kroner i skiftet fra Randers FC.



RANDERS (TIPSBLADET): Hvis Randers’ direktør Søren Pedersen selv kunne bestemme, var Filip Bundgaard ikke blevet solgt præcis 1. februar.

Det var bogstavelig talt timer før, at transfervinduet og dermed Randers’ mulighed for at købe spillere fri af andre klubber lukkede, og det gav en hektisk afslutning på et transfervindue, Randers gerne ville have haft helt på plads tidligere.

Men i det store billede er Randers-bossen særdeles godt tilfreds med, at Randers satte transferrekord, dels for millionerne og Bundgaards karrieres skyld, dels for den bedre position, det efterlader Randers i, næste gang de dygtigste spillere på Superliga-holdet er eftertragtede i klubber med store budgetter.

Og det er ikke det rene tilfælde, at Bundgaard ender med at blive Randers’ dyreste salg nogensinde efter års forberedelse, som Søren Pedersen fortæller om til Tipsbladet.

– Det er en rigtig god case for os. Vi fik ham ind på U/12-holdet og havde ham i klubben lige siden. Han blev udviklet i en tidlig alder og fik mange spilleminutter. Måske også lidt flere, end hans niveau berettigede til i begyndelsen. Men det gjorde vi helt bevidst for at give ham værdi og for at gøre ham så dygtig som muligt, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Randers har denne sæson også taget et par teenagere tidligt op i Superliga-truppen for at arbejde langsigtet med dem, og salget af Bundgaard viser for Randers-direktøren, at det giver mening på den måde at give klubbens bedste og mest lovende talenter spilletid på førsteholdet så tidligt, som det giver mening.

- Det udmønter sig i, at vi sælger ham til et meget stort beløb her i vinter. Det er vi glade og stolte over, og det håber vi at gentage med andre spillere, siger Søren Pedersen.

Det blev en hektisk afslutning på deadlinedag, men når Søren Pedersen ser tilbage på forløbet og på truppen nu, er han godt tilfreds med såvel salget som de spillere og det potentiale, de nye folk repræsenterer.

- Vi havde travlt til sidst, og måske også mere travlt, end man ønsker at have til allersidst. Men så er jeg glad for, at vinterens transfervindue på den måde passer bedre end sommerens transvindue i forhold til, at der er turneringen i gang. Vi havde to-tre uger til at forberede os, hvor vi i sommer spillede fem-seks kampe, før truppen for alvor var på plads.

- Vi var forberedt på at sælge Filip her i vinter eller til sommer, og fordi det var så sent i januar, havde vi indstillet os på, at det nok blev til sommer. Men vi var forberedt på, at det kunne ske, og havde spillere i tankerne, vi kunne hente, hvis Filip blev solgt. Derfor fik vi Tammer Bany, Muamer Brajanic og efter vinduet også Noah Shamoun ind. Det er spillere, der forhåbentlig kan udvikle sig, og som kan blive solgt på et tidspunkt. Men det er også spillere, vi nok ikke havde hentet ind lige nu, hvis vi havde beholdt Filip indtil sommer, siger Søren Pedersen.

Søren Pedersen har i et stort interview med Tipsbladet fortalt om omlægningen af truppen og spillestilen, og hvordan han tager udsigten til et tæt slutspil i bunden ganske roligt. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM