Arvefjendeopgøret mellem Brøndby IF og FC København var rundens helt store trækplaster, men desværre endte det målløst på banen på Vestegnen, mens der udenfor kridtstregerne var uro og ballade.
Netop tilskuerurolighederne i Brøndby blev naturligvis taget under kærlig behandling i Tipsbladets ugentlige Superliga-magasin “Verdens Lækreste Superliga”, hvor panelet i denne uge bestod af den tidligere Brøndby-spiller David Boysen samt Tipsbladet-journalist Victor Risager.
Førstnævnte har hverken noget pænt at sige om ballademagerne eller spillet på banen.
– Jeg synes, det var et lavpunkt for derbies. Det her må være det dårligste derby-minde nogensinde. Det var så dårlig en kamp på- og udenfor banen. Det der klokken 12-noget også – det hele var lort. Jeg har ikke noget godt at sige, fastslår David Boysen.
– Vi havde alle glædet os til den kamp, og der var bagt meget op til den, men det var virkelig et lavpunkt.
Efter opgøret på Brøndby Stadion var gæsternes Thomas Delaney lynhurtigt ude og tage afstand til balladen på tilskuerpladserne. FCK-stjernen fastslog blandt andet, at han ikke ville tage sin egen familie med til et derby på Vestegnen, som tingene er nu og her.
I Brøndby-lejren var man noget mere forsigtig, og det undrer Victor Risager.
– Det er uromagernes helte, der stiller sig op og siger “det blander jeg mig ikke i”. Carsten Werge har udtalt, at spillerne også har et stort ansvar, og det er jeg enig i. Det er bare at fordømme de her scener.
– Det er forrykte scener, og det bør jo ikke ske til en fodboldkamp. Jeg synes, det er mega ærgerligt, at der er nogle fodboldspillere, der bare stiller sig op og siger “ingen kommentarer”, “det er ikke mit bord” eller “jeg elsker fansene uanset hvad”, siger han.
Se hele dagens afsnit i videoen øverst til denne artikel.
Her vender David Boysen og Victor Risager også Vejles første sejr i sæsonen, en velspillende Viborg-profil og meget andet. Desuden taler vii både med en FCK-fan og en Brøndby-fan.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER