Revser derby-fiasko: ‘Det hele var lort’

Et nyt afsnit af “Verdens Lækreste Superliga” er klar.



Arvefjendeopgøret mellem Brøndby IF og FC København var rundens helt store trækplaster, men desværre endte det målløst på banen på Vestegnen, mens der udenfor kridtstregerne var uro og ballade.

Netop tilskuerurolighederne i Brøndby blev naturligvis taget under kærlig behandling i Tipsbladets ugentlige Superliga-magasin “Verdens Lækreste Superliga”, hvor panelet i denne uge bestod af den tidligere Brøndby-spiller David Boysen samt Tipsbladet-journalist Victor Risager.

Førstnævnte har hverken noget pænt at sige om ballademagerne eller spillet på banen.

– Jeg synes, det var et lavpunkt for derbies. Det her må være det dårligste derby-minde nogensinde. Det var så dårlig en kamp på- og udenfor banen. Det der klokken 12-noget også – det hele var lort. Jeg har ikke noget godt at sige, fastslår David Boysen.

– Vi havde alle glædet os til den kamp, og der var bagt meget op til den, men det var virkelig et lavpunkt.

Efter opgøret på Brøndby Stadion var gæsternes Thomas Delaney lynhurtigt ude og tage afstand til balladen på tilskuerpladserne. FCK-stjernen fastslog blandt andet, at han ikke ville tage sin egen familie med til et derby på Vestegnen, som tingene er nu og her.

I Brøndby-lejren var man noget mere forsigtig, og det undrer Victor Risager.

– Det er uromagernes helte, der stiller sig op og siger “det blander jeg mig ikke i”. Carsten Werge har udtalt, at spillerne også har et stort ansvar, og det er jeg enig i. Det er bare at fordømme de her scener. 

– Det er forrykte scener, og det bør jo ikke ske til en fodboldkamp. Jeg synes, det er mega ærgerligt, at der er nogle fodboldspillere, der bare stiller sig op og siger “ingen kommentarer”, “det er ikke mit bord” eller “jeg elsker fansene uanset hvad”, siger han.

Se hele dagens afsnit i videoen øverst til denne artikel.

Her vender David Boysen og Victor Risager også Vejles første sejr i sæsonen, en velspillende Viborg-profil og meget andet. Desuden taler vii både med en FCK-fan og en Brøndby-fan. 





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på

OB – Sønderjyske

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’