Revser derby-fiasko: ‘Det hele var lort’

Et nyt afsnit af “Verdens Lækreste Superliga” er klar.



Arvefjendeopgøret mellem Brøndby IF og FC København var rundens helt store trækplaster, men desværre endte det målløst på banen på Vestegnen, mens der udenfor kridtstregerne var uro og ballade.

Netop tilskuerurolighederne i Brøndby blev naturligvis taget under kærlig behandling i Tipsbladets ugentlige Superliga-magasin “Verdens Lækreste Superliga”, hvor panelet i denne uge bestod af den tidligere Brøndby-spiller David Boysen samt Tipsbladet-journalist Victor Risager.

Førstnævnte har hverken noget pænt at sige om ballademagerne eller spillet på banen.

– Jeg synes, det var et lavpunkt for derbies. Det her må være det dårligste derby-minde nogensinde. Det var så dårlig en kamp på- og udenfor banen. Det der klokken 12-noget også – det hele var lort. Jeg har ikke noget godt at sige, fastslår David Boysen.

– Vi havde alle glædet os til den kamp, og der var bagt meget op til den, men det var virkelig et lavpunkt.

Efter opgøret på Brøndby Stadion var gæsternes Thomas Delaney lynhurtigt ude og tage afstand til balladen på tilskuerpladserne. FCK-stjernen fastslog blandt andet, at han ikke ville tage sin egen familie med til et derby på Vestegnen, som tingene er nu og her.

I Brøndby-lejren var man noget mere forsigtig, og det undrer Victor Risager.

– Det er uromagernes helte, der stiller sig op og siger “det blander jeg mig ikke i”. Carsten Werge har udtalt, at spillerne også har et stort ansvar, og det er jeg enig i. Det er bare at fordømme de her scener. 

– Det er forrykte scener, og det bør jo ikke ske til en fodboldkamp. Jeg synes, det er mega ærgerligt, at der er nogle fodboldspillere, der bare stiller sig op og siger “ingen kommentarer”, “det er ikke mit bord” eller “jeg elsker fansene uanset hvad”, siger han.

Se hele dagens afsnit i videoen øverst til denne artikel.

Her vender David Boysen og Victor Risager også Vejles første sejr i sæsonen, en velspillende Viborg-profil og meget andet. Desuden taler vii både med en FCK-fan og en Brøndby-fan. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

– Voldsom transfersommer i Superligaen!