Arvefjendeopgøret mellem Brøndby IF og FC København var rundens helt store trækplaster, men desværre endte det målløst på banen på Vestegnen, mens der udenfor kridtstregerne var uro og ballade.
Netop tilskuerurolighederne i Brøndby blev naturligvis taget under kærlig behandling i Tipsbladets ugentlige Superliga-magasin “Verdens Lækreste Superliga”, hvor panelet i denne uge bestod af den tidligere Brøndby-spiller David Boysen samt Tipsbladet-journalist Victor Risager.
Førstnævnte har hverken noget pænt at sige om ballademagerne eller spillet på banen.
– Jeg synes, det var et lavpunkt for derbies. Det her må være det dårligste derby-minde nogensinde. Det var så dårlig en kamp på- og udenfor banen. Det der klokken 12-noget også – det hele var lort. Jeg har ikke noget godt at sige, fastslår David Boysen.
– Vi havde alle glædet os til den kamp, og der var bagt meget op til den, men det var virkelig et lavpunkt.
Efter opgøret på Brøndby Stadion var gæsternes Thomas Delaney lynhurtigt ude og tage afstand til balladen på tilskuerpladserne. FCK-stjernen fastslog blandt andet, at han ikke ville tage sin egen familie med til et derby på Vestegnen, som tingene er nu og her.
I Brøndby-lejren var man noget mere forsigtig, og det undrer Victor Risager.
– Det er uromagernes helte, der stiller sig op og siger “det blander jeg mig ikke i”. Carsten Werge har udtalt, at spillerne også har et stort ansvar, og det er jeg enig i. Det er bare at fordømme de her scener.
– Det er forrykte scener, og det bør jo ikke ske til en fodboldkamp. Jeg synes, det er mega ærgerligt, at der er nogle fodboldspillere, der bare stiller sig op og siger “ingen kommentarer”, “det er ikke mit bord” eller “jeg elsker fansene uanset hvad”, siger han.
Se hele dagens afsnit i videoen øverst til denne artikel.
Her vender David Boysen og Victor Risager også Vejles første sejr i sæsonen, en velspillende Viborg-profil og meget andet. Desuden taler vii både med en FCK-fan og en Brøndby-fan.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland er ude
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
John Stones tager sydpå
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet