Revser derby-fiasko: ‘Det hele var lort’

Et nyt afsnit af “Verdens Lækreste Superliga” er klar.



Arvefjendeopgøret mellem Brøndby IF og FC København var rundens helt store trækplaster, men desværre endte det målløst på banen på Vestegnen, mens der udenfor kridtstregerne var uro og ballade.

Netop tilskuerurolighederne i Brøndby blev naturligvis taget under kærlig behandling i Tipsbladets ugentlige Superliga-magasin “Verdens Lækreste Superliga”, hvor panelet i denne uge bestod af den tidligere Brøndby-spiller David Boysen samt Tipsbladet-journalist Victor Risager.

Førstnævnte har hverken noget pænt at sige om ballademagerne eller spillet på banen.

– Jeg synes, det var et lavpunkt for derbies. Det her må være det dårligste derby-minde nogensinde. Det var så dårlig en kamp på- og udenfor banen. Det der klokken 12-noget også – det hele var lort. Jeg har ikke noget godt at sige, fastslår David Boysen.

– Vi havde alle glædet os til den kamp, og der var bagt meget op til den, men det var virkelig et lavpunkt.

Efter opgøret på Brøndby Stadion var gæsternes Thomas Delaney lynhurtigt ude og tage afstand til balladen på tilskuerpladserne. FCK-stjernen fastslog blandt andet, at han ikke ville tage sin egen familie med til et derby på Vestegnen, som tingene er nu og her.

I Brøndby-lejren var man noget mere forsigtig, og det undrer Victor Risager.

– Det er uromagernes helte, der stiller sig op og siger “det blander jeg mig ikke i”. Carsten Werge har udtalt, at spillerne også har et stort ansvar, og det er jeg enig i. Det er bare at fordømme de her scener. 

– Det er forrykte scener, og det bør jo ikke ske til en fodboldkamp. Jeg synes, det er mega ærgerligt, at der er nogle fodboldspillere, der bare stiller sig op og siger “ingen kommentarer”, “det er ikke mit bord” eller “jeg elsker fansene uanset hvad”, siger han.

Se hele dagens afsnit i videoen øverst til denne artikel.

Her vender David Boysen og Victor Risager også Vejles første sejr i sæsonen, en velspillende Viborg-profil og meget andet. Desuden taler vii både med en FCK-fan og en Brøndby-fan. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job