BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fanurolighederne fylder alt oven på søndagens derby.
En gruppe maskerede Brøndby-fans slap forbi sikkerhedspersonalet og løb ned mod FC København-fansene i den anden ende, og her blev der kastet romerlys frem og tilbage.
Urolighederne gjorde, at kampen måtte udsættes et kvarter, og det er netop også blevet besluttet, at derbies bliver uden udebanefans på ubestemt tid.
Justitsminister, Peter Hummelgaard, har inden kampen sagt, at man overvejer derbies helt uden tilskuere. Et tiltag, som Brøndby-træner Jesper Sørensen ikke håber bliver til virkelighed.
– Det håber jeg for alt i verden ikke. Folk elsker at gå til fodbold, og folk elsker at komme ud at se de her kampe her. Der er meget sjæl og mange følelser i det, og det er det, fodbold kan. Fodbold skal inspirere, og det er det, man kommer for at se, så jeg håber ikke, der skal spilles derby uden tilskuere.
Derfor ærgrer det også Brøndby-træneren, at der udspillede sig voldsomme scener i forbindelse med søndagens kamp.
– Jeg synes, det er ærgerligt. Det er det største opgør i dansk fodbold, og vi skal gøre alt, hvad vi overhovedet kan for at få en god atmosfære, hvor folk trygt kan gå til fodbold og se den største kamp i dansk fodbold.
– Der var en hel del tilskuere, der var nødt til at forlade deres pladser og komme et sted hen, hvor der var sikkert. Det skal være sikkert at gå til fodbold. De scener bør ikke udspille sig. Det gavner ikke nogen.
Ville du kunne forstå, hvis der endte med at være derby uden tilskuere?
– Øhm, jeg håber som sagt ikke, det er det, det ender ud med, siger Jesper Sørensen.
’Jeg elsker Brøndby-fansene’
Selvom det unægteligt har været skandaløst, hvad der har udspillet sig før søndagens kamp, har Brøndby-profil og Brøndby-dreng Mathias Kvistgaarden ikke lyst til at kommentere urolighederne.
– Vi hørte godt, at der skete en masse ting udenfor, men jeg kommer ikke til at kommentere på sådan noget, for det er ikke mit job.
– Jeg vil til hver en tid stå op og sige, at jeg elsker Brøndby, og jeg elsker Brøndby-fansene.
Kvistgaarden blev efterfølgende spurgt ind til, hvordan det er, at det er urolighederne, der fylder mest efter kampen.
– Det er ikke vores valg, at vi skal snakke om det, det er jo jeres spørgsmål. Vi er jo bare fodboldspillere, og vi kan i teorien ikke gøre noget ved de scener, siger Brøndby-profilen.
Nicolai Vallys var ligeledes påpasselig med ordene, men han håber ikke, at nogen børn og familier blev involveret.
Hvordan er det, at det igen er fanballade, der fylder efter kampen?
– Det er selvfølgelig ikke det, vi havde håbet på. Vi havde håbet, vi skulle have snakket om, at Brøndby havde fået tre point.
– Jeg synes, det er en lille smule svært at kommentere på. Jeg håber, at de (fansene, red.) får lov at komme næste gang, og så håber jeg ikke, der var nogen børn og familier, som blev indblandet i noget som helst.
Hvad vil du synes, hvis det fremover blev et derby uden tilskuere?
– Det ville jeg synes var rigtig, rigtig ærgerligt, siger Nicolai Vallys.
Brøndby-direktør Ole Palmå har i hårde vendinger kritiseret urolighederne. Læs mere her.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED