Kommende derbyer bliver uden udebanetilskuere

Divisionsforeningen har netop meldt ud, at de kommende kampe mellem Brøndby og FC København skal afvikles uden udebanefans.



Endnu engang har alt det udenfor banen trukket overskrifter ved søndagens derby mellem Brøndby og FC København. 

Godt og vel en time før kampstart kastede fangrupperingerne pyroteknik efter hinanden på stadion, hvilket fik politiet til at træde ind. Kampen blev udsat i 15 minutter på bagkant af episoden, og siden har både Brøndby og FC København begge fordømt opførslen fra synderne. 

Nu reagerer Divisionsforeningen lynhurtigt, og straffen er klar: 

De næste kampe mellem de to hold vil blive spillet uden udefans, og lige nu er det uvist, hvornår udebanetilskuere er velkomne igen. Straffen er nemlig på ubestemt tid. Det oplyser Divisionsforeningen i en pressemeddelse. 

– Brøndby IF og F.C. København spillede i dag uafgjort 0-0 i derbyet på Brøndby Stadion, men ligesom det modsatte opgør i Parken tilbage i 7. spillerunde i september var der uroligheder i forbindelse med kampen, som stjal billedet.

– Det har nu fået Divisionsforeningen til at beslutte, at de kommende derbys skal afvikles uden udebanetilskuere. Beslutningen er ikke tidsbestemt, men gældende indtil det igen besluttes, at der kan være udebanetilskuere til derby kampe, lyder det. 

I pressemeddelsen sætter direktør i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, også ord på beslutningen.

– Vi er kede af, at det er nødvendigt med sådan et tiltag, for det rammer selvfølgelig en masse uskyldige fans, der er i stand til at nyde en fodboldkamp på stadion og opføre sig ordentligt. Men for dansk fodbolds skyld, for sikkerheden for alle fans og for at sikre kampafviklingen, så er vi nødt til at reagere.

– Vi har en rigtig god dialog med myndighederne, som også klubberne og fangrupper er inddraget i. Vi arbejder på løsninger fremadrettet, blandt andet ansigtsgenkendelse, som kan forbedre sikkerheden for alle. Vi vil ikke have dem, der laver utrygsskabende adfærd, ind på vores stadions. Og det vil vi gerne arbejde for i samarbejde med myndighederne. 

I pressemeddelsen lyder det, at beslutningen er truffet for at tilvejebringe tilstrækkelig sikkerhed i forbindelse med kampene. 



Skidt nyt for Tottenham-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Magisk aften for FC København-stjerne

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Presset Frank: Her er vores store problem

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

– Et frygteligt scenarie

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kartago-Ørne tæver Traner