Mens Randers FC arbejder på at gøre lejeaftalen med Stephen Odey permanent, har klubben sikret en af sine andre målfarlige angribere på en længerevarende kontrakt. Alhaji Kamara har forlænget til 2024, skriver Randers i en pressemeddelelse.
Hans oprindelige aftale løb kun frem til sommer, så Randers har dermed sikret, at Kamara ikke kan forhandle kontrakt med andre klubber allerede til nytår. Planen dog ikke, at han skal blive i klubben til evig tid.
– Han er tæt på at være på samme niveau nu (som før en skadesperiode, red.), og fortsætter han det gode arbejde, så kommer der også mange mål fra hans fødder og hoved i den kommende tid. Og gør der det, så er der heller ingen tvivl om, at vi kan sælge ham, som er målsætningen for såvel ham som os, siger fortæller sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen.
27-årige Kamara har været vidt omkring i sin fodboldkarriere. Både i hjemlandet Sierra Leone, Sverige, Malaysia, USA, Saudi-Arabien og Moldova. Intet sted har han dog været så glad for som Randers.
– Jeg har været en del steder efterhånden, men Randers er definitivt det bedste sted, jeg har været. Randers FC er som en familie for mig, og fra dag et har jeg haft det fantastisk i klubben. Trænerne, holdkammeraterne og alle i klubben er fantastiske, og det har været med til at gøre det til en nem beslutning at forlænge kontrakten, siger Alhaji Kamara.
– Jeg føler mig værdsat her og er ivrig efter at give tilbage til klubben og fansene. Vi gør det rigtigt godt i øjeblikket, og jeg er ambitiøs på holdets og egne vegne. Jeg er opsat på at opnå store resultater og vil gerne vinde endnu et trofæ med klubben.
Kamara har spillet 61 kampe og scoret 18 mål for Randers FC, siden han kom til fra Vendsyssel FF i 2019.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED