Riddersholm ærgrer sig: Endnu engang annulleres et mål fejlagtigt

Glen Riddersholm havde nok af kritikpunkter til holdet efter nederlaget på 1-4, men der blev også plads til lidt om en annulleret scoring.



Søndag blev det til et hjemmebanenederlag på 1-4 for Sønderjyske, da de havde besøg af FC Nordsjælland, og derfor var sønderjydernes cheftræner Glen Riddersholm bestemt heller ikke tilfreds med sine spilleres præstation.

Det gør han klart i et interview på Sønderjyskes officielle hjemmeside.

– Det som efterlader det største indtryk er den skuffende måde, vi præsenterer os selv på i anden halvleg. I første halvleg spiller vi en god halvleg samlet set. Nordsjælland er et giftigt hold, og på trods af, at vi kommer bagud 0-1 – og godt sparket ind – så viser vi, at vi har et fint overskud i øjeblikket. Vi har også et mål, som igen på hjemmebane bliver annulleret fejlagtigt, fortæller Riddersholm.

Han slår dog også fast, at det er afgørende, at man også må se indad og være mere effektive, ligesom Glen Riddersholm heller ikke ville være overrasket, hvis hans mandskab havde været foran ved pausen, hvis netop effektivitet havde siddet der.

Men i anden halvleg var der meget galt, mener han, og særligt den erfaring, som der er i truppen savnede han at se på banen.

– I de første fem minutter af anden halvleg pisser vi hele kampen væk. Det skuffer mig, hvordan vi spiller i de resterende minutter, fordi det som har kendetegnet os i den gode periode, vi har haft, er at vi står sammen, og hænger sammen kollektivt, siger han og fortsætter:

– Vi spiller efter den samme plan uanset hvor frustreret eller ærgerlige, vi kan være over, at der står 1-3 på måltavlen. Man kommer kun tilbage i sådan en kamp, hvis man spiller kollektivt, lyder det fra Glen Riddersholm, som bemærker, at Sønderjyske tabte mere til dem selv end at FC Nordsjælland vandt over dem – dog understreger han også, at man også må anderkende FCN.

Nederlaget betyder, at Sønderjyske nu er på niendepladsen i Superligaen med to point op til top-6. Næste opgave for Riddersholm og resten af Sønderjyske-truppen er mod AaB.

Læs også:Jesper Grønkjær var alvorligt syg: Man ligger og kigger ind i en væg




Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Aldrig nogensinde FCK

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

– Når jeg var alene, græd jeg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

I chok over Nicolai Poulsen

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Overraskende nyt om Lukas Engel

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

– Lidt af en bombe

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle