Riddersholm fortsætter som chef

Glen Riddersholm er blevet ansat som cheftræner på en funktionærkontrakt i FC Midtjylland og fortsætter derfor udover denne sæson.



Den enes død, den andens brød. Den gamle talemåde passer godt på trænersituationen i FC Midtjylland. Allan Kuhn sagde op som cheftræner i klubben af hensyn til familien, og det gav asisstenten Glen Riddersholm chancen som chef.

Riddersholm har siden kvalificeret FCM til pokalfinalen, og i weekenden slog jyderne Brøndby, hvilket betyder, at klubben ikke længere kan misse kvalifikationen til Europa League i næste sæson. Og derfor har FC Midtjylland i dag belønnet Riddersholm med en løbende funktionærkontrakt, så han nu er fast mand i FC Midtjyllands chefstol.

– Nu skal man passe på med ikke at miste fodfæstet, men jeg er ikke i tvivl om, at skulle man finde en træner, der passer til klubbens profil og sportslige set-up, var jeg et logisk valg. Jeg har erfaringen og kompetencerne. Og jeg er ikke bange for at arbejde hårdt og længe, siger Riddersholm.

Ambitionerne er store hos Glen Riddersholm, og kendskabet til set-up’et i FC Midtjylland er det samme. Riddersholms erfaring i FC Midtjylland giver truppen tryghed.

– Jeg er tæt på truppen, og ingen er i tvivl om, hvilken retning jeg går i. Der er tydelighed og struktur. Det gør det nemt at forholde sig til mig. Og det avler tryghed i en trup. Jeg er stolt og beæret. Men lige nu har jeg så meget fokus på FCK, pokalfinalen og sæsonafslutningen mod FCN, at det nok først er til sommer, når jeg ligger ved poolen med en kølig øl, at det hele for alvor går op for mig, siger cheftræneren.

FC Midtjylland møder i morgen FC København i Superligaens tredjesidste runde. FCM ligger aktuelt nummer tre.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Raser over VM-tiltag



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere FCK-stjerne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder