Den enes død, den andens brød. Den gamle talemåde passer godt på trænersituationen i FC Midtjylland. Allan Kuhn sagde op som cheftræner i klubben af hensyn til familien, og det gav asisstenten Glen Riddersholm chancen som chef.
Riddersholm har siden kvalificeret FCM til pokalfinalen, og i weekenden slog jyderne Brøndby, hvilket betyder, at klubben ikke længere kan misse kvalifikationen til Europa League i næste sæson. Og derfor har FC Midtjylland i dag belønnet Riddersholm med en løbende funktionærkontrakt, så han nu er fast mand i FC Midtjyllands chefstol.
– Nu skal man passe på med ikke at miste fodfæstet, men jeg er ikke i tvivl om, at skulle man finde en træner, der passer til klubbens profil og sportslige set-up, var jeg et logisk valg. Jeg har erfaringen og kompetencerne. Og jeg er ikke bange for at arbejde hårdt og længe, siger Riddersholm.
Ambitionerne er store hos Glen Riddersholm, og kendskabet til set-up’et i FC Midtjylland er det samme. Riddersholms erfaring i FC Midtjylland giver truppen tryghed.
– Jeg er tæt på truppen, og ingen er i tvivl om, hvilken retning jeg går i. Der er tydelighed og struktur. Det gør det nemt at forholde sig til mig. Og det avler tryghed i en trup. Jeg er stolt og beæret. Men lige nu har jeg så meget fokus på FCK, pokalfinalen og sæsonafslutningen mod FCN, at det nok først er til sommer, når jeg ligger ved poolen med en kølig øl, at det hele for alvor går op for mig, siger cheftræneren.
FC Midtjylland møder i morgen FC København i Superligaens tredjesidste runde. FCM ligger aktuelt nummer tre.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER