Riddersholm fortsætter som chef

Glen Riddersholm er blevet ansat som cheftræner på en funktionærkontrakt i FC Midtjylland og fortsætter derfor udover denne sæson.



Den enes død, den andens brød. Den gamle talemåde passer godt på trænersituationen i FC Midtjylland. Allan Kuhn sagde op som cheftræner i klubben af hensyn til familien, og det gav asisstenten Glen Riddersholm chancen som chef.

Riddersholm har siden kvalificeret FCM til pokalfinalen, og i weekenden slog jyderne Brøndby, hvilket betyder, at klubben ikke længere kan misse kvalifikationen til Europa League i næste sæson. Og derfor har FC Midtjylland i dag belønnet Riddersholm med en løbende funktionærkontrakt, så han nu er fast mand i FC Midtjyllands chefstol.

– Nu skal man passe på med ikke at miste fodfæstet, men jeg er ikke i tvivl om, at skulle man finde en træner, der passer til klubbens profil og sportslige set-up, var jeg et logisk valg. Jeg har erfaringen og kompetencerne. Og jeg er ikke bange for at arbejde hårdt og længe, siger Riddersholm.

Ambitionerne er store hos Glen Riddersholm, og kendskabet til set-up’et i FC Midtjylland er det samme. Riddersholms erfaring i FC Midtjylland giver truppen tryghed.

– Jeg er tæt på truppen, og ingen er i tvivl om, hvilken retning jeg går i. Der er tydelighed og struktur. Det gør det nemt at forholde sig til mig. Og det avler tryghed i en trup. Jeg er stolt og beæret. Men lige nu har jeg så meget fokus på FCK, pokalfinalen og sæsonafslutningen mod FCN, at det nok først er til sommer, når jeg ligger ved poolen med en kølig øl, at det hele for alvor går op for mig, siger cheftræneren.

FC Midtjylland møder i morgen FC København i Superligaens tredjesidste runde. FCM ligger aktuelt nummer tre.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Danske klubber scorer millioner på VM

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danskerne har stor tiltro til Norge

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident