Riddersholm fortsætter som chef

Glen Riddersholm er blevet ansat som cheftræner på en funktionærkontrakt i FC Midtjylland og fortsætter derfor udover denne sæson.



Den enes død, den andens brød. Den gamle talemåde passer godt på trænersituationen i FC Midtjylland. Allan Kuhn sagde op som cheftræner i klubben af hensyn til familien, og det gav asisstenten Glen Riddersholm chancen som chef.

Riddersholm har siden kvalificeret FCM til pokalfinalen, og i weekenden slog jyderne Brøndby, hvilket betyder, at klubben ikke længere kan misse kvalifikationen til Europa League i næste sæson. Og derfor har FC Midtjylland i dag belønnet Riddersholm med en løbende funktionærkontrakt, så han nu er fast mand i FC Midtjyllands chefstol.

– Nu skal man passe på med ikke at miste fodfæstet, men jeg er ikke i tvivl om, at skulle man finde en træner, der passer til klubbens profil og sportslige set-up, var jeg et logisk valg. Jeg har erfaringen og kompetencerne. Og jeg er ikke bange for at arbejde hårdt og længe, siger Riddersholm.

Ambitionerne er store hos Glen Riddersholm, og kendskabet til set-up’et i FC Midtjylland er det samme. Riddersholms erfaring i FC Midtjylland giver truppen tryghed.

– Jeg er tæt på truppen, og ingen er i tvivl om, hvilken retning jeg går i. Der er tydelighed og struktur. Det gør det nemt at forholde sig til mig. Og det avler tryghed i en trup. Jeg er stolt og beæret. Men lige nu har jeg så meget fokus på FCK, pokalfinalen og sæsonafslutningen mod FCN, at det nok først er til sommer, når jeg ligger ved poolen med en kølig øl, at det hele for alvor går op for mig, siger cheftræneren.

FC Midtjylland møder i morgen FC København i Superligaens tredjesidste runde. FCM ligger aktuelt nummer tre.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Maxsø træner med i Brøndby

Begejstret for Jacob Neestrup

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FC København i intense transferforhandlinger