Den enes død, den andens brød. Den gamle talemåde passer godt på trænersituationen i FC Midtjylland. Allan Kuhn sagde op som cheftræner i klubben af hensyn til familien, og det gav asisstenten Glen Riddersholm chancen som chef.
Riddersholm har siden kvalificeret FCM til pokalfinalen, og i weekenden slog jyderne Brøndby, hvilket betyder, at klubben ikke længere kan misse kvalifikationen til Europa League i næste sæson. Og derfor har FC Midtjylland i dag belønnet Riddersholm med en løbende funktionærkontrakt, så han nu er fast mand i FC Midtjyllands chefstol.
– Nu skal man passe på med ikke at miste fodfæstet, men jeg er ikke i tvivl om, at skulle man finde en træner, der passer til klubbens profil og sportslige set-up, var jeg et logisk valg. Jeg har erfaringen og kompetencerne. Og jeg er ikke bange for at arbejde hårdt og længe, siger Riddersholm.
Ambitionerne er store hos Glen Riddersholm, og kendskabet til set-up’et i FC Midtjylland er det samme. Riddersholms erfaring i FC Midtjylland giver truppen tryghed.
– Jeg er tæt på truppen, og ingen er i tvivl om, hvilken retning jeg går i. Der er tydelighed og struktur. Det gør det nemt at forholde sig til mig. Og det avler tryghed i en trup. Jeg er stolt og beæret. Men lige nu har jeg så meget fokus på FCK, pokalfinalen og sæsonafslutningen mod FCN, at det nok først er til sommer, når jeg ligger ved poolen med en kølig øl, at det hele for alvor går op for mig, siger cheftræneren.
FC Midtjylland møder i morgen FC København i Superligaens tredjesidste runde. FCM ligger aktuelt nummer tre.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER