Modsat flere af de andre Superliga-hold gik SønderjyskE tidligt på ferie, fordi man ikke kunne deltage i playoff-kampene om adgang til Europa League-kvalfikationen som følge af pokalsejren over AaB.
Det betyder også, at sønderjyderne mandag kunne vende tilbage på træningsbanen, og cheftræner Glen Riddersholm er glad for at være i gang igen.
– Det er fedt. Det er altid dejligt, og solen skinner. Et par nye ansigter og en enkelt prøvespiller og så over i hallen og teste lidt og ud på banen og spille. Græsset er grønt, og det dufter, efter vores dygtige banemænd har klippet og passet plænen.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
– Så på den måde er det bare et vidnesbyrd om, at vores opstart er startet. Vi har seks uger foran os, og det er fedt at være i gang igen, siger han til klubbens hjemmeside.
SønderjyskE har allerede hentet Lawrence Thomas samt Haji Wright, men klubben har annonceret, at endnu en spiller vil blive annonceret i løbet af mandagen.
Riddersholm pointerer, at der også er brug for flere spillere til den kompakte 20/21-sæson.
Læs også:Rygtet til Brøndby: Svensk angriber tager til Holland
– På erfaring og på bredde er vi svækkede lige nu, i forhold til det hold der gik på sommerferie. Det er der ingen tvivl om. Men nu er transfervinduet jo heller ikke lukket endnu.
– Vi har fået en målmand ind som erstatning for Sebastian (Mielitz, red.), og så har vi fået Haji (Wright, red.) ind, som er en substitut for Dovbyk, der røg tilbage til Midtjylland og videre derfra til Ukraine. Og så kan man sige, at vi har en række positioner, hvor vi stadig har nogle åbne spørgsmål, og der må vi se, hvordan vi får løst det.
– Lige nu er vi fokuserede på de spillere, vi har til rådighed i hverdagen, og dem skal vi arbejde med, og vi skal arbejde hen imod at spille mod Midtjylland i den første turneringskamp. Og så håber jeg da, at det lykkes at få nogle spillere til, for vi får brug for en stor bredde, og den rotation, vi var så gode til i foråret, får vi brug for igen i denne sæson. Det er klart med det enorme antal kampe, der skal afvikles med en ultrakort vinterpause, i forhold til hvad vi er vant til.
Emil Frederiksen deltog efter sigende i mandagens træning.
Læs også:Medie: Lyngby henter stor SønderjyskE-profil
Læs også:Avis: Emil Frederiksen træner med i SønderjyskE
Læs også:Rumænsk kaos kan afgøre AGF’s Europa League-skæbne
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
