Riddersholm øjner europæiske muligheder mod tjekker

Glen Riddersholm mener, at Sønderjyske har en mulighed for at slå Viktoria Plzen, hvis holdet rammer dagen.



Sønderjyske har ikke lang tid til at fordøje søndagens 1-4-nederlag til Vejle i Superligaen, inden der venter en meget vigtig kamp i Europa League-kvalifikationen.

Torsdag skal Sønderjyske op mod tjekkiske Viktoria Plzen, som de seneste fem år har været i fire europæiske gruppespil og derfor må betegnes som store favoritter.

Cheftræner Glen Riddersholm gør da også opmærksom på, at det tjekkiske tophold er rangeret forholdsvis højt på den europæiske klubrangliste. Han tror dog alligevel, at Sønderjyske kan skabe en overraskelse.

– Jeg har scoutet dem, og selvfølgelig har vi muligheder. Kan vi ramme dagen og være dygtige i vores forsvarsspil og omstillinger, så er der nogle muligheder, siger han.

Riddersholm beskriver Viktoria Plzen som et hold, der for alt i verden vil bygge spillet op med afleveringer ved jorden, og derfor skal presspillet hos Sønderjyske-spillerne være langt bedre, end det var mod Vejle.

Og i modsætning til kampen mod Vejle vil Sønderjyske torsdag være undertippede, og det passer Riddersholm fint.

– Vi er underdogs, og det ligger måske ganske godt til vores klub. Det vil være en mindre sensation, hvis vi tager til Tjekkiet og vinder, siger han.

Hvis Sønderjyske formår at vinde kampen, vil klubben kun være ét skridt fra et europæisk gruppespil, der vil give helt nye muligheder.

– Vi kan række ud efter et europæisk gruppespil og en økonomi, som vi i Sønderjyske ellers aldrig kommer i nærheden af, fortæller Riddersholm.

Sønderjyske er med i kvalifikationen efter klubbens sejr i pokalturneringen i sidste sæson.

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bo Svensson svært utilfreds