Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen

Glen Riddersholm peger på, at Ståle Solbakken var en kollega, han kiggede på i forhold til at bygge kultur og struktur i hold og klub.



Det er lidt mere end en uge siden, at norske Ståle Solbakken overraskende fik sparket som FC København-træner. Nordmanden kom ellers fra en sejr over FC Nordsjælland, men bestyrelsen mente altså ikke, at Solbakken kunne løfte det længere.

Nordmanden har været FCK-manager af et par omgange, og han har været med til at flytte FC København til nye højder internationalt, hvor man denne sæson missede et europæisk gruppespil for bare anden gang på 15 år.

Med den succes, FC København har haft under Ståle Solbakken, overrasker det også SønderjyskE-træner Glen Riddersholm, at man valgte at fyre nordmanden.

– Altså i nyere tid er han jo en af de mest indflydelsesrige og markante personligheder i dansk fodbold, og det har man som kollega den allerstørste og dybeste respekt for, og overraskelsen for mig var lige så stor som for alle andre.

– Han har jo været med til at flytte FC København, men han har også været med til at flytte dansk fodbold og vise, hvad man kan, både internationalt, men også nationalt, med struktur og kultur og en masse andre ting, og han har jo i hvert fald for mig som kollega været en, man har kigget til for at se, hvad der skal til for at være bæredygtig. Jeg kommer til at savne ham i Superligaen, for vi har brug for stærke personligheder, der kan flytte dansk fodbold, og det har Ståle om nogen været garant for, siger Glen Riddersholm i et interview med Eurosport.

De to trænere havde mestersakbdueller, da Riddersholm var træner i FC Midtjylland, og siden har de også mødtes mange gange, mens Glen Riddersholm har været i spidsen for AGF og nu altså SønderjyskE.

Du kan se hele interviewet med SønderjyskE-træneren i afspilleren øverst.

Læs også:Spilforslag til SL: Randers i nye problemer i Farum?

FC København er lige nu ledet af Hjalte Nørregaard, men han fik en dårlig start som træner for FCK og tabte 1-2 hjemme til AaB.

Glen Riddersholm og SønderjyskE sejrede hjemme mod Brøndby og ligger nu bare to point fra netop BIF, der topper Superligaen.

Læs også:Medie: Åge Hareide snupper tidligere FCK-spillers bror
Læs også:Se det omtalte interview med Kvist: Har du ikke set kampe i 2020 eller hvad?
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: En stjerne er på spring i AGF




Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

FC København – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sender stikpille til FC København-flop

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer