Opdateret tirsdag den 20. oktober
FC Nordsjælland og Randers FC afsluttede femte spillerunde med et opgør på Right to Dream Park mandag aften, som FC Nordsjælland endte med at vinde, men Randers følte sig alligevel snydt for point.
FC Midtjylland, AGF, Vejle Boldklub, SønderjyskE og AaB hev tre point i land i en runde, der før den sidste kamp ikke har budt på et eneste uafgjort resultat.
Tipsbladet.dk ser nærmere på de vigtigste konklusioner fra weekendens kampe i Superligaen.
Dommerne glemte VAR-opfordring i Farum
Man forstår, hvorfor Randers-træner Thomas Thomasberg var sur efter opgøret i Farum mandag aften. Hans mandskab spillede en udmærket kamp og kunne og burde have haft point med hjem til Kronjylland.
Med ni minutter igen af kampen blev en frisparksbold forlænget ind FC Nordsjællands felt, og Bassala Sambou fik fat i kuglen, trak den rundt om Peter Vindahl Jensen og scorede. Men forinden var der fløjtet offside, så der var ikke noget at komme efter. Heller ikke selv om billederne viste, at den offside var yderst tvivlsom.
Og der ligger problemet for dommerne i opgøret. De skal – når der er den mindste tvivl om en offside – lade en situation blive spillet til ende, for så kan man altid trække kendelsen tilbage. Men man kan ikke dømme mål, når der allerede er fløjtet af, inden bolden er ovre stregen.
Det er opfordringen med VAR i baghånden, men denne gang glemte man den opfordring, og det endte potentielt med at koste Randers.
Og point, det endte Randers altså ikke med at få med hjem, da Jonathan Amon scorede kampens eneste mål med fem minutter igen af opgøret. Salt i såret for kronjyderne, der har fire point efter fem runder.
En stjerne er på spring i AGF
Der er ikke én Superliga-klub, der ikke har det som en stor ambition at udvikle et stort talent, give ham debut på førsteholdet og senere sælge ham for et stort millionbeløb. Alle drømmer om det – få har held med det. Således heller ikke AGF, men der kan være noget meget spændende på vej på Fredensvang.
Albert Erlykke Grønbæk.
Læs også:AC Horsens-træner frustreret over udvisning: Velkommen til VAR
Den 19-årige offensivspiller var med i hele kampen, da AGF søndag besejrede AC Horsens, og talentet spillede en fremragende kamp med både mål og assist. Dermed lagde Albert Erlykke Grønbæk et par procenter oven i en i forvejen flot sæsonstart.
Det går op og ned for alle unge spillere, og Albert Erlykke Grønbæk skal nu bevise, at han kan stå distancen over tid. Sådan noget er altid svært at spå om, men man sidder med en fornemmelse at, at en stjerne er på spring i AGF.
Der var ingen umiddelbar Hjalte-effekt
Hvilken umiddelbart effekt har en trænerfyring? Det spørgsmål stiller man altid i forlængelse af en afskedigelse på trænerbænken, og søndag var det Hjalte Bo Nørregaard og William Kvist-konstellationen, der leverede svaret i FC København.
Det havde ingen effekt overhovedet. I hvert fald ikke nogen umiddelbar.
De to FCK-vikarer skal naturligvis vurderes ud fra et længere forløb og ikke kun 90 minutter mod AaB, men søndag var der ingen bedring at spore overhovedet. Hjalte Bo Nørregaards udtryk kom til syne i kraft af en 4-4-2-formation og fløje, der stod meget bredt i banen. Det var nyt – facit var gammelt.
Læs også:Trods flyvende start: Vejle tænker kun på overlevelse
Det var næppe gået værre med Ståle Solbakken på bænken.
Vejle sendte et vigtigt signal
Vejle Boldklub har allerede vist, at der er krummer i dem, og søndag sendte de et mindst lige så vigtigt signal.
De kan også vinde på de mindre gode dage.
Det er en fremragende egenskab hos ethvert fodboldhold, men når man evner det som oprykker, er det værd at bemærke. Vejle Boldklub kunne næppe have præseteret, som de gjorde mod Lyngby, og vundet over FC Midtjylland, men det var nok til at besejre de kongeblå, og VB cementerer deres position i Superligaen runde for runde i øjeblikket.
Sæsonen er stadig ung, men Vejle ligner alt andet end en potentiel nedrykker.
Læs også:Ung AGF-målscorer nyder tillid fra træneren: Det er utrolig vigtigt
Læs også:Pernille Vermund vil have flere tilskuere: Det her er fuldstændig vanvittigt
Læs også:Se situationen: Pep Biel sparker ud efter AaB’er – slipper for straf
Læs også:Zanka om AaB-profil: Altid nemt at pege fingre bagefter
LIVE
LIVE: Real Madrid-træner raser
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
22 millioner kroner!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
