Opdateret tirsdag den 20. oktober
FC Nordsjælland og Randers FC afsluttede femte spillerunde med et opgør på Right to Dream Park mandag aften, som FC Nordsjælland endte med at vinde, men Randers følte sig alligevel snydt for point.
FC Midtjylland, AGF, Vejle Boldklub, SønderjyskE og AaB hev tre point i land i en runde, der før den sidste kamp ikke har budt på et eneste uafgjort resultat.
Tipsbladet.dk ser nærmere på de vigtigste konklusioner fra weekendens kampe i Superligaen.
Dommerne glemte VAR-opfordring i Farum
Man forstår, hvorfor Randers-træner Thomas Thomasberg var sur efter opgøret i Farum mandag aften. Hans mandskab spillede en udmærket kamp og kunne og burde have haft point med hjem til Kronjylland.
Med ni minutter igen af kampen blev en frisparksbold forlænget ind FC Nordsjællands felt, og Bassala Sambou fik fat i kuglen, trak den rundt om Peter Vindahl Jensen og scorede. Men forinden var der fløjtet offside, så der var ikke noget at komme efter. Heller ikke selv om billederne viste, at den offside var yderst tvivlsom.
Og der ligger problemet for dommerne i opgøret. De skal – når der er den mindste tvivl om en offside – lade en situation blive spillet til ende, for så kan man altid trække kendelsen tilbage. Men man kan ikke dømme mål, når der allerede er fløjtet af, inden bolden er ovre stregen.
Det er opfordringen med VAR i baghånden, men denne gang glemte man den opfordring, og det endte potentielt med at koste Randers.
Og point, det endte Randers altså ikke med at få med hjem, da Jonathan Amon scorede kampens eneste mål med fem minutter igen af opgøret. Salt i såret for kronjyderne, der har fire point efter fem runder.
En stjerne er på spring i AGF
Der er ikke én Superliga-klub, der ikke har det som en stor ambition at udvikle et stort talent, give ham debut på førsteholdet og senere sælge ham for et stort millionbeløb. Alle drømmer om det – få har held med det. Således heller ikke AGF, men der kan være noget meget spændende på vej på Fredensvang.
Albert Erlykke Grønbæk.
Læs også:AC Horsens-træner frustreret over udvisning: Velkommen til VAR
Den 19-årige offensivspiller var med i hele kampen, da AGF søndag besejrede AC Horsens, og talentet spillede en fremragende kamp med både mål og assist. Dermed lagde Albert Erlykke Grønbæk et par procenter oven i en i forvejen flot sæsonstart.
Det går op og ned for alle unge spillere, og Albert Erlykke Grønbæk skal nu bevise, at han kan stå distancen over tid. Sådan noget er altid svært at spå om, men man sidder med en fornemmelse at, at en stjerne er på spring i AGF.
Der var ingen umiddelbar Hjalte-effekt
Hvilken umiddelbart effekt har en trænerfyring? Det spørgsmål stiller man altid i forlængelse af en afskedigelse på trænerbænken, og søndag var det Hjalte Bo Nørregaard og William Kvist-konstellationen, der leverede svaret i FC København.
Det havde ingen effekt overhovedet. I hvert fald ikke nogen umiddelbar.
De to FCK-vikarer skal naturligvis vurderes ud fra et længere forløb og ikke kun 90 minutter mod AaB, men søndag var der ingen bedring at spore overhovedet. Hjalte Bo Nørregaards udtryk kom til syne i kraft af en 4-4-2-formation og fløje, der stod meget bredt i banen. Det var nyt – facit var gammelt.
Læs også:Trods flyvende start: Vejle tænker kun på overlevelse
Det var næppe gået værre med Ståle Solbakken på bænken.
Vejle sendte et vigtigt signal
Vejle Boldklub har allerede vist, at der er krummer i dem, og søndag sendte de et mindst lige så vigtigt signal.
De kan også vinde på de mindre gode dage.
Det er en fremragende egenskab hos ethvert fodboldhold, men når man evner det som oprykker, er det værd at bemærke. Vejle Boldklub kunne næppe have præseteret, som de gjorde mod Lyngby, og vundet over FC Midtjylland, men det var nok til at besejre de kongeblå, og VB cementerer deres position i Superligaen runde for runde i øjeblikket.
Sæsonen er stadig ung, men Vejle ligner alt andet end en potentiel nedrykker.
Læs også:Ung AGF-målscorer nyder tillid fra træneren: Det er utrolig vigtigt
Læs også:Pernille Vermund vil have flere tilskuere: Det her er fuldstændig vanvittigt
Læs også:Se situationen: Pep Biel sparker ud efter AaB’er – slipper for straf
Læs også:Zanka om AaB-profil: Altid nemt at pege fingre bagefter
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FC Nordsjælland vinder i egen hule
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
