Opdateret tirsdag den 20. oktober
FC Nordsjælland og Randers FC afsluttede femte spillerunde med et opgør på Right to Dream Park mandag aften, som FC Nordsjælland endte med at vinde, men Randers følte sig alligevel snydt for point.
FC Midtjylland, AGF, Vejle Boldklub, SønderjyskE og AaB hev tre point i land i en runde, der før den sidste kamp ikke har budt på et eneste uafgjort resultat.
Tipsbladet.dk ser nærmere på de vigtigste konklusioner fra weekendens kampe i Superligaen.
Dommerne glemte VAR-opfordring i Farum
Man forstår, hvorfor Randers-træner Thomas Thomasberg var sur efter opgøret i Farum mandag aften. Hans mandskab spillede en udmærket kamp og kunne og burde have haft point med hjem til Kronjylland.
Med ni minutter igen af kampen blev en frisparksbold forlænget ind FC Nordsjællands felt, og Bassala Sambou fik fat i kuglen, trak den rundt om Peter Vindahl Jensen og scorede. Men forinden var der fløjtet offside, så der var ikke noget at komme efter. Heller ikke selv om billederne viste, at den offside var yderst tvivlsom.
Og der ligger problemet for dommerne i opgøret. De skal – når der er den mindste tvivl om en offside – lade en situation blive spillet til ende, for så kan man altid trække kendelsen tilbage. Men man kan ikke dømme mål, når der allerede er fløjtet af, inden bolden er ovre stregen.
Det er opfordringen med VAR i baghånden, men denne gang glemte man den opfordring, og det endte potentielt med at koste Randers.
Og point, det endte Randers altså ikke med at få med hjem, da Jonathan Amon scorede kampens eneste mål med fem minutter igen af opgøret. Salt i såret for kronjyderne, der har fire point efter fem runder.
En stjerne er på spring i AGF
Der er ikke én Superliga-klub, der ikke har det som en stor ambition at udvikle et stort talent, give ham debut på førsteholdet og senere sælge ham for et stort millionbeløb. Alle drømmer om det – få har held med det. Således heller ikke AGF, men der kan være noget meget spændende på vej på Fredensvang.
Albert Erlykke Grønbæk.
Læs også:AC Horsens-træner frustreret over udvisning: Velkommen til VAR
Den 19-årige offensivspiller var med i hele kampen, da AGF søndag besejrede AC Horsens, og talentet spillede en fremragende kamp med både mål og assist. Dermed lagde Albert Erlykke Grønbæk et par procenter oven i en i forvejen flot sæsonstart.
Det går op og ned for alle unge spillere, og Albert Erlykke Grønbæk skal nu bevise, at han kan stå distancen over tid. Sådan noget er altid svært at spå om, men man sidder med en fornemmelse at, at en stjerne er på spring i AGF.
Der var ingen umiddelbar Hjalte-effekt
Hvilken umiddelbart effekt har en trænerfyring? Det spørgsmål stiller man altid i forlængelse af en afskedigelse på trænerbænken, og søndag var det Hjalte Bo Nørregaard og William Kvist-konstellationen, der leverede svaret i FC København.
Det havde ingen effekt overhovedet. I hvert fald ikke nogen umiddelbar.
De to FCK-vikarer skal naturligvis vurderes ud fra et længere forløb og ikke kun 90 minutter mod AaB, men søndag var der ingen bedring at spore overhovedet. Hjalte Bo Nørregaards udtryk kom til syne i kraft af en 4-4-2-formation og fløje, der stod meget bredt i banen. Det var nyt – facit var gammelt.
Læs også:Trods flyvende start: Vejle tænker kun på overlevelse
Det var næppe gået værre med Ståle Solbakken på bænken.
Vejle sendte et vigtigt signal
Vejle Boldklub har allerede vist, at der er krummer i dem, og søndag sendte de et mindst lige så vigtigt signal.
De kan også vinde på de mindre gode dage.
Det er en fremragende egenskab hos ethvert fodboldhold, men når man evner det som oprykker, er det værd at bemærke. Vejle Boldklub kunne næppe have præseteret, som de gjorde mod Lyngby, og vundet over FC Midtjylland, men det var nok til at besejre de kongeblå, og VB cementerer deres position i Superligaen runde for runde i øjeblikket.
Sæsonen er stadig ung, men Vejle ligner alt andet end en potentiel nedrykker.
Læs også:Ung AGF-målscorer nyder tillid fra træneren: Det er utrolig vigtigt
Læs også:Pernille Vermund vil have flere tilskuere: Det her er fuldstændig vanvittigt
Læs også:Se situationen: Pep Biel sparker ud efter AaB’er – slipper for straf
Læs også:Zanka om AaB-profil: Altid nemt at pege fingre bagefter
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Vejen tilbage?
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Her kan du se Skotland mod Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
