FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg inden for i Parken, så de ved selvsyn kunne konstatere, hvordan retningslinjerne er i forbindelse med en fodboldkamp. FCK håber ligesom Divisionsforeningen og alle øvrige Superliga-klubber, at der bliver lempet på de nuværende restriktioner, som betyder, at kun 500 personer må blive lukket ind til kampene.
Otte politikere havde takket ja til FC Københavns invitation, og de repræsenterede alle et borgerligt parti. Én af de besøgende var Pernille Vermund, der er leder af Nye Borgerlige, og hun er stor fortaler for, at der bliver givet grønt lys til at lukke flere tilskuere ind.
Læs også:Ny back starter i Brøndby IF: Kaster ham ikke ind, før vi er helt trygge
– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, siger Pernille Vermund til TV3 Sport.
Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, fastslog i weekenden i et interview med BT, at han ikke mener, det vil være forsvarligt at lukke flere tilskuere ind til fodboldkampe.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu, siger han og fortsætter:
– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, lød det fra Kasper Sand Kjær.
Du kan se hele indslaget med Pernille Vermund i videoen i toppen af artiklen – her forholder også Venstres sundhedsordfører Martin Geertsen sig til tilskuerrestriktionerne.
Læs også:Riddersholm om guldfugl: Har kvaliteterne til at nå langt
Læs også:Brøndby-kaptajn: Vi var ikke dygtige nok
Læs også:Ny Lyngby-back vil genfinde målformen
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sverige med drømmestart på VM
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
