FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg inden for i Parken, så de ved selvsyn kunne konstatere, hvordan retningslinjerne er i forbindelse med en fodboldkamp. FCK håber ligesom Divisionsforeningen og alle øvrige Superliga-klubber, at der bliver lempet på de nuværende restriktioner, som betyder, at kun 500 personer må blive lukket ind til kampene.
Otte politikere havde takket ja til FC Københavns invitation, og de repræsenterede alle et borgerligt parti. Én af de besøgende var Pernille Vermund, der er leder af Nye Borgerlige, og hun er stor fortaler for, at der bliver givet grønt lys til at lukke flere tilskuere ind.
Læs også:Ny back starter i Brøndby IF: Kaster ham ikke ind, før vi er helt trygge
– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, siger Pernille Vermund til TV3 Sport.
Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, fastslog i weekenden i et interview med BT, at han ikke mener, det vil være forsvarligt at lukke flere tilskuere ind til fodboldkampe.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu, siger han og fortsætter:
– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, lød det fra Kasper Sand Kjær.
Du kan se hele indslaget med Pernille Vermund i videoen i toppen af artiklen – her forholder også Venstres sundhedsordfører Martin Geertsen sig til tilskuerrestriktionerne.
Læs også:Riddersholm om guldfugl: Har kvaliteterne til at nå langt
Læs også:Brøndby-kaptajn: Vi var ikke dygtige nok
Læs også:Ny Lyngby-back vil genfinde målformen
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
