FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg inden for i Parken, så de ved selvsyn kunne konstatere, hvordan retningslinjerne er i forbindelse med en fodboldkamp. FCK håber ligesom Divisionsforeningen og alle øvrige Superliga-klubber, at der bliver lempet på de nuværende restriktioner, som betyder, at kun 500 personer må blive lukket ind til kampene.
Otte politikere havde takket ja til FC Københavns invitation, og de repræsenterede alle et borgerligt parti. Én af de besøgende var Pernille Vermund, der er leder af Nye Borgerlige, og hun er stor fortaler for, at der bliver givet grønt lys til at lukke flere tilskuere ind.
Læs også:Ny back starter i Brøndby IF: Kaster ham ikke ind, før vi er helt trygge
– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, siger Pernille Vermund til TV3 Sport.
Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, fastslog i weekenden i et interview med BT, at han ikke mener, det vil være forsvarligt at lukke flere tilskuere ind til fodboldkampe.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu, siger han og fortsætter:
– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, lød det fra Kasper Sand Kjær.
Du kan se hele indslaget med Pernille Vermund i videoen i toppen af artiklen – her forholder også Venstres sundhedsordfører Martin Geertsen sig til tilskuerrestriktionerne.
Læs også:Riddersholm om guldfugl: Har kvaliteterne til at nå langt
Læs også:Brøndby-kaptajn: Vi var ikke dygtige nok
Læs også:Ny Lyngby-back vil genfinde målformen
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Frederiksen renser ud
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
