FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg inden for i Parken, så de ved selvsyn kunne konstatere, hvordan retningslinjerne er i forbindelse med en fodboldkamp. FCK håber ligesom Divisionsforeningen og alle øvrige Superliga-klubber, at der bliver lempet på de nuværende restriktioner, som betyder, at kun 500 personer må blive lukket ind til kampene.
Otte politikere havde takket ja til FC Københavns invitation, og de repræsenterede alle et borgerligt parti. Én af de besøgende var Pernille Vermund, der er leder af Nye Borgerlige, og hun er stor fortaler for, at der bliver givet grønt lys til at lukke flere tilskuere ind.
Læs også:Ny back starter i Brøndby IF: Kaster ham ikke ind, før vi er helt trygge
– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, siger Pernille Vermund til TV3 Sport.
Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, fastslog i weekenden i et interview med BT, at han ikke mener, det vil være forsvarligt at lukke flere tilskuere ind til fodboldkampe.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu, siger han og fortsætter:
– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, lød det fra Kasper Sand Kjær.
Du kan se hele indslaget med Pernille Vermund i videoen i toppen af artiklen – her forholder også Venstres sundhedsordfører Martin Geertsen sig til tilskuerrestriktionerne.
Læs også:Riddersholm om guldfugl: Har kvaliteterne til at nå langt
Læs også:Brøndby-kaptajn: Vi var ikke dygtige nok
Læs også:Ny Lyngby-back vil genfinde målformen
LIVE
TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
Argentinsk træner kræver forbedringer
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
