Kasper Risgård er i dag blevet løst fra sin kontrakt i Grækenland, da Panionios ikke har udbetalt ham løn og dermed har misligeholdt kontrakten. Derfor er han nu gået på jagt efter en klub, der vil skrive kontrakt med ham.
Normalt er det sådan, at hvis man forlader en klub, når transfervinduet er lukket, så kan man ikke skifte til et andet land, hvor vinduet er lukket. Men der kan søges dispensationer, og Spillerforeningens direktør Mads Øland mener ikke, det bliver et problem for Risgård at komme til at spille i foråret.
– Når Kasper har fundet en ny klub, så sender de en forespørgsel til det græske foboldforbund for at få hans spillercertifikat. Den forespørgsel bliver formentlig svaret med et “nej”, og så går de til FIFA for at få lov at udstede et midlertidigt spillercertifikat. Der er præcedens for, at når der er et twist (i dette tilfælde Panionios’ misligeholde af kontrakten red.), så giver FIFA lov til, at der bliver udstedt midlertidigt certifikat, så spilleren kan spille, mens sagen kører, siger Mads Øland til tipsbladet.dk.
I følge formanden kan der gå op til en måned, før FIFA har behandlet Kasper Risgårds sag om spillercertifikatet, for som han siger, så er der rigtig mange spillere, der står i samme situation i lande som Grækenland, Tyrkiet, Rumænien og Ukraine.
Risgård selv ankom til Danmark her til morgen og er bare glad for at være sluppet væk fra Panionios, men han ønsker endnu ikke at fortælle noget om, hvor tæt han er på at have fundet en ny klub.
– Jeg kan ikke sige ret meget lige nu. Jeg er på klubjagt, og når der er en afklaring, så melder jeg og den klub noget ud, siger Risgård til tipsbladet.dk.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER