Risgård skal nok få lov at spille

Spillerforeningens direktør Mads Øland påpeger, at Kasper Risgård nok skal få lov at spille, selv om han først nu er sluppet væk fra Panionios.



Kasper Risgård er i dag blevet løst fra sin kontrakt i Grækenland, da Panionios ikke har udbetalt ham løn og dermed har misligeholdt kontrakten. Derfor er han nu gået på jagt efter en klub, der vil skrive kontrakt med ham.

Normalt er det sådan, at hvis man forlader en klub, når transfervinduet er lukket, så kan man ikke skifte til et andet land, hvor vinduet er lukket. Men der kan søges dispensationer, og Spillerforeningens direktør Mads Øland mener ikke, det bliver et problem for Risgård at komme til at spille i foråret.

– Når Kasper har fundet en ny klub, så sender de en forespørgsel til det græske foboldforbund for at få hans spillercertifikat. Den forespørgsel bliver formentlig svaret med et “nej”, og så går de til FIFA for at få lov at udstede et midlertidigt spillercertifikat. Der er præcedens for, at når der er et twist (i dette tilfælde Panionios’ misligeholde af kontrakten red.), så giver FIFA lov til, at der bliver udstedt midlertidigt certifikat, så spilleren kan spille, mens sagen kører, siger Mads Øland til tipsbladet.dk.

I følge formanden kan der gå op til en måned, før FIFA har behandlet Kasper Risgårds sag om spillercertifikatet, for som han siger, så er der rigtig mange spillere, der står i samme situation i lande som Grækenland, Tyrkiet, Rumænien og Ukraine.

Risgård selv ankom til Danmark her til morgen og er bare glad for at være sluppet væk fra Panionios, men han ønsker endnu ikke at fortælle noget om, hvor tæt han er på at have fundet en ny klub.

– Jeg kan ikke sige ret meget lige nu. Jeg er på klubjagt, og når der er en afklaring, så melder jeg og den klub noget ud, siger Risgård til tipsbladet.dk.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’