Rivalens træner dybt chokeret over Zorniger-fyring

Cheftræneren for Apollon Limassols ærkerivaler er i chok over, at klubben har valgt at fyre Alexander Zorniger.



Selv om Alexander Zorniger i sidste sæson førte Apollon Limassol til mesterskabet på Cypern, havde den tidligere Brøndby-træner tilsyneladende ikke særlig lang snor af den grund. 

Onsdag er tyskeren blevet fyret, efter at Apollon Limassol blev slået ud af Champions League-kvalifikationen af Maccabi Haifa tirsdag aften.

Fyringen af Alexander Zorniger er kommet som et chok for mange, og det gælder ikke mindst Aleksey Shpilevski, der står i spidsen for Apollon Limassols ærkerivaler fra Aris Limassol.

Aleksey Shpilevski har en personlig relation til Alexander Zorniger, idet de kender hinanden fra tysk fodbold, hvor de begge har en fortid i Stuttgart. Han fatter ikke den beslutning, Apollon Limassol har truffet.

– Under normale omstændigheder ville jeg være ligeglad, men jeg er chokeret over meddelelsen. Denne mand hjalp Apollon med at vinde et mesterskab efter mange års tørke, og så fyrer de ham, fordi de tabte til et stærkt hold?

– Juanma Lillo, Pep Guardiolas store mentor, sagde engang, at “man skal observere udviklingen og ikke resultatet”. I professionel fodbold er nederlag desværre også en del af pakken. Held og lykke og alt det bedste “Alex”, skriver Aleksey Shpilevski på Instagram.

Ifølge det cypriotiske medie Goal blev Alexander Zorniger fyret, fordi flere spillere i truppen og medlemmer af trænerstaben var utilfredse med ham, men det er ikke blevet bekræftet, og den tidligere Brøndby-træner havde ingen kommentarer, da Tipsbladet var i kontakt med ham onsdag eftermiddag.

I Apollon Limassol huserer blandt andre danske Bassel Jradi og den tidligere AGF-målmand Aleksandar Jovanovic. 





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

FC København bekræfter transfer

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud