Rivalens træner dybt chokeret over Zorniger-fyring

Cheftræneren for Apollon Limassols ærkerivaler er i chok over, at klubben har valgt at fyre Alexander Zorniger.



Selv om Alexander Zorniger i sidste sæson førte Apollon Limassol til mesterskabet på Cypern, havde den tidligere Brøndby-træner tilsyneladende ikke særlig lang snor af den grund. 

Onsdag er tyskeren blevet fyret, efter at Apollon Limassol blev slået ud af Champions League-kvalifikationen af Maccabi Haifa tirsdag aften.

Fyringen af Alexander Zorniger er kommet som et chok for mange, og det gælder ikke mindst Aleksey Shpilevski, der står i spidsen for Apollon Limassols ærkerivaler fra Aris Limassol.

Aleksey Shpilevski har en personlig relation til Alexander Zorniger, idet de kender hinanden fra tysk fodbold, hvor de begge har en fortid i Stuttgart. Han fatter ikke den beslutning, Apollon Limassol har truffet.

– Under normale omstændigheder ville jeg være ligeglad, men jeg er chokeret over meddelelsen. Denne mand hjalp Apollon med at vinde et mesterskab efter mange års tørke, og så fyrer de ham, fordi de tabte til et stærkt hold?

– Juanma Lillo, Pep Guardiolas store mentor, sagde engang, at “man skal observere udviklingen og ikke resultatet”. I professionel fodbold er nederlag desværre også en del af pakken. Held og lykke og alt det bedste “Alex”, skriver Aleksey Shpilevski på Instagram.

Ifølge det cypriotiske medie Goal blev Alexander Zorniger fyret, fordi flere spillere i truppen og medlemmer af trænerstaben var utilfredse med ham, men det er ikke blevet bekræftet, og den tidligere Brøndby-træner havde ingen kommentarer, da Tipsbladet var i kontakt med ham onsdag eftermiddag.

I Apollon Limassol huserer blandt andre danske Bassel Jradi og den tidligere AGF-målmand Aleksandar Jovanovic. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Randers FC – OB

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Magiske Messi slår til igen

FCK kørte Silkeborg over

Monstersalg: FC København-boss jubler

Daniel Wass stopper karrieren om et år

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Disse to er færdige i Brøndby

Fredericia er nærmest rykket ned