Selv om Alexander Zorniger i sidste sæson førte Apollon Limassol til mesterskabet på Cypern, havde den tidligere Brøndby-træner tilsyneladende ikke særlig lang snor af den grund.
Onsdag er tyskeren blevet fyret, efter at Apollon Limassol blev slået ud af Champions League-kvalifikationen af Maccabi Haifa tirsdag aften.
Fyringen af Alexander Zorniger er kommet som et chok for mange, og det gælder ikke mindst Aleksey Shpilevski, der står i spidsen for Apollon Limassols ærkerivaler fra Aris Limassol.
Aleksey Shpilevski har en personlig relation til Alexander Zorniger, idet de kender hinanden fra tysk fodbold, hvor de begge har en fortid i Stuttgart. Han fatter ikke den beslutning, Apollon Limassol har truffet.
– Under normale omstændigheder ville jeg være ligeglad, men jeg er chokeret over meddelelsen. Denne mand hjalp Apollon med at vinde et mesterskab efter mange års tørke, og så fyrer de ham, fordi de tabte til et stærkt hold?
– Juanma Lillo, Pep Guardiolas store mentor, sagde engang, at “man skal observere udviklingen og ikke resultatet”. I professionel fodbold er nederlag desværre også en del af pakken. Held og lykke og alt det bedste “Alex”, skriver Aleksey Shpilevski på Instagram.
Ifølge det cypriotiske medie Goal blev Alexander Zorniger fyret, fordi flere spillere i truppen og medlemmer af trænerstaben var utilfredse med ham, men det er ikke blevet bekræftet, og den tidligere Brøndby-træner havde ingen kommentarer, da Tipsbladet var i kontakt med ham onsdag eftermiddag.
I Apollon Limassol huserer blandt andre danske Bassel Jradi og den tidligere AGF-målmand Aleksandar Jovanovic.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Stopper karrieren
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
