Selv om Alexander Zorniger i sidste sæson førte Apollon Limassol til mesterskabet på Cypern, havde den tidligere Brøndby-træner tilsyneladende ikke særlig lang snor af den grund.
Onsdag er tyskeren blevet fyret, efter at Apollon Limassol blev slået ud af Champions League-kvalifikationen af Maccabi Haifa tirsdag aften.
Fyringen af Alexander Zorniger er kommet som et chok for mange, og det gælder ikke mindst Aleksey Shpilevski, der står i spidsen for Apollon Limassols ærkerivaler fra Aris Limassol.
Aleksey Shpilevski har en personlig relation til Alexander Zorniger, idet de kender hinanden fra tysk fodbold, hvor de begge har en fortid i Stuttgart. Han fatter ikke den beslutning, Apollon Limassol har truffet.
– Under normale omstændigheder ville jeg være ligeglad, men jeg er chokeret over meddelelsen. Denne mand hjalp Apollon med at vinde et mesterskab efter mange års tørke, og så fyrer de ham, fordi de tabte til et stærkt hold?
– Juanma Lillo, Pep Guardiolas store mentor, sagde engang, at “man skal observere udviklingen og ikke resultatet”. I professionel fodbold er nederlag desværre også en del af pakken. Held og lykke og alt det bedste “Alex”, skriver Aleksey Shpilevski på Instagram.
Ifølge det cypriotiske medie Goal blev Alexander Zorniger fyret, fordi flere spillere i truppen og medlemmer af trænerstaben var utilfredse med ham, men det er ikke blevet bekræftet, og den tidligere Brøndby-træner havde ingen kommentarer, da Tipsbladet var i kontakt med ham onsdag eftermiddag.
I Apollon Limassol huserer blandt andre danske Bassel Jradi og den tidligere AGF-målmand Aleksandar Jovanovic.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
England – Argentina
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER
