Selv om Alexander Zorniger i sidste sæson førte Apollon Limassol til mesterskabet på Cypern, havde den tidligere Brøndby-træner tilsyneladende ikke særlig lang snor af den grund.
Onsdag er tyskeren blevet fyret, efter at Apollon Limassol blev slået ud af Champions League-kvalifikationen af Maccabi Haifa tirsdag aften.
Fyringen af Alexander Zorniger er kommet som et chok for mange, og det gælder ikke mindst Aleksey Shpilevski, der står i spidsen for Apollon Limassols ærkerivaler fra Aris Limassol.
Aleksey Shpilevski har en personlig relation til Alexander Zorniger, idet de kender hinanden fra tysk fodbold, hvor de begge har en fortid i Stuttgart. Han fatter ikke den beslutning, Apollon Limassol har truffet.
– Under normale omstændigheder ville jeg være ligeglad, men jeg er chokeret over meddelelsen. Denne mand hjalp Apollon med at vinde et mesterskab efter mange års tørke, og så fyrer de ham, fordi de tabte til et stærkt hold?
– Juanma Lillo, Pep Guardiolas store mentor, sagde engang, at “man skal observere udviklingen og ikke resultatet”. I professionel fodbold er nederlag desværre også en del af pakken. Held og lykke og alt det bedste “Alex”, skriver Aleksey Shpilevski på Instagram.
Ifølge det cypriotiske medie Goal blev Alexander Zorniger fyret, fordi flere spillere i truppen og medlemmer af trænerstaben var utilfredse med ham, men det er ikke blevet bekræftet, og den tidligere Brøndby-træner havde ingen kommentarer, da Tipsbladet var i kontakt med ham onsdag eftermiddag.
I Apollon Limassol huserer blandt andre danske Bassel Jradi og den tidligere AGF-målmand Aleksandar Jovanovic.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
