Brøndby tæsker AGF: Kan dufte førstepladsen nu

AGF-målmand Bailey Peacock-Farrell fik direkte rødt kort, og det udnyttede Brøndby til sikkert at vinde 3-0.



Et straffespark og rødt kort blev afgørende, da Brøndby IF søndag aften slog AGF med 3-0 i Aarhus i Superligaens ottende spillerunde.

AGF-målmand Bailey Peacock-Farrell begik straffespark og fik direkte rødt kort i første halvleg. Det udnyttede Brøndby til at lave to hurtige scoringer. Herefter sad gæsterne på kontrollen og lukkede opgøret efter pausen i ganske sikker stil.

Dermed forlænger Brøndby sin gode stime mod AGF, som de blå-gule ikke har tabt til nu i de sidste ti indbyrdes opgør i Superligaen.

Med sejren overhaler Brøndby FC Nordsjælland og er nu på andenpladsen med 18 point og har et point op til FC København i front. AGF er nummer fem med 12 point efter otte runder.

Kampen åbnede i et højt tempo, og med hjælp fra et udsolgt og stemningsfyldt Ceres Park var intensiteten i top fra første fløjt.

Efter 23 minutter fik Brøndby straffespark efter en kæmpemæssig fejl af AGF-målmand Bailey Peacock-Farrell, der gled med bolden foran sig og efterfølgende nedlagde gæsternes Mathias Kvistgaarden foran mål.

Det kostede et direkte rødt kort til AGF-målmanden, og straffesparket eksekverede Daniel Wass særdeles køligt, hvilket bragte Brøndby i front.

Den episode pressede AGF langt tilbage, og Brøndby tog teten. Det udnyttede gæsterne til at fordoble føringen kort før pause. En afslutning fra angriber Ohi Omoijuanfo blev afrettet af AGF-forsvaret og gik i mål, hvilket sørgede for en pausestilling på 2-0.

AGF ændrede system efter pausen, så holdet fik en ekstra spiller i offensiven, men det var Brøndby, der reelt lukkede kampen syv minutter inde i anden halvleg. Profilen Nicolai Vallys fik bolden i AGF-feltet, og han sparkede resolut 3-0-målet ind i det korte målhjørne.

Opgøret dalede generelt i tempo i anden halvleg, og AGF’s ti mand havde svært ved at true Brøndby-defensiven, der kørte bolden rundt i egne rækker.

Mere blev det ikke til, hvorfor Brøndby sikkert kunne hente sin femte sejr på stribe.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’