Rørt Lyngby-chef: Fortjener at få deres far hjem

Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson skal bruge den næste tid med familien efter en hård tid mentalt og fysisk.



Tipsbladet i Horsens

Lyngby Boldklub gjorde det. Lørdag formåede De Kongeblå at sikre sig overlevelse i Superligaen efter en chancefattig 0-0-kamp i Horsens. Det så længe ud til, at både Lyngby og Horsens ville rykke ned, da der heller ikke blev scoret i kampen mellem AaB og Silkeborg.

Men med et kvarter tilbage af opgøret i Aalborg kom udeholdet foran, og så brød jublen løs overalt på Nordstern Arena Horsens. Nu kunne Lyngby nøjes med et point, mens Horsens fortsat skulle jagte sejren.

Stillingen ændrede sig dog ikke i begge kampe, og så kunne de medrejsende Lyngby-fans høres ved slutfløjt, mens hjemmeholdets fans stille forlod stadion – næste år står den på 1. Division.

Efter kampen var Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson naturligvis rørt, og i et interview med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse beskrev han følelserne.

– Wow, det betyder utrolig meget. Jeg har svært ved at beskrive det, det er fandme stort. Jeg er utrolig stolt og glad på alle involveredes vegne. Jeg er lidt tom lidt nu, men jeg kan fornemme i min krop, hvordan jeg har det.  Det er noget unikt, jeg skal lige fatte det her.

Hvordan skal i feste?

– Det må gutterne svare på, de skal bare feste. Jeg kommer til at hygge mig i bussen og høre på alle røverhistorierne –  jeg skal bare nyde det. Og så skal jeg tidligt hjem, for jeg har ikke mere at give, så jeg skal bare ligge i min seng.

– Vi møder ind i morgen, det må gerne være med lidt alkohol i blodet eller lidt tømmermænd. Der er nogle spillere, jeg vil sige farvel til, og desværre skal vi snakke lidt om opstart.

Alexandersson, som var meget bevæget, fortalte om en udfordrende tid på familiefronten.

– Jeg har ikke været til stede for min familie den seneste måned – både mentalt og fysisk. De fortjener at få deres far hjem nu. Jeg har givet alt.

– Jeg savner dem, det er svært at være i denne verden engang imellem, for mentalt er man forskellige steder. Min mor var på besøg for to uger siden, og jeg kan ikke huske en eneste samtale med hende. Nu skal jeg hjem og passe min familie.

Med dagens resultater ender Lyngby på 10. pladsen, mens Horsens og AaB rykkede ud  – som henholdsvis nummer 11 og 12.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning