Tipsbladet i Horsens
Lyngby Boldklub gjorde det. Lørdag formåede De Kongeblå at sikre sig overlevelse i Superligaen efter en chancefattig 0-0-kamp i Horsens. Det så længe ud til, at både Lyngby og Horsens ville rykke ned, da der heller ikke blev scoret i kampen mellem AaB og Silkeborg.
Men med et kvarter tilbage af opgøret i Aalborg kom udeholdet foran, og så brød jublen løs overalt på Nordstern Arena Horsens. Nu kunne Lyngby nøjes med et point, mens Horsens fortsat skulle jagte sejren.
Stillingen ændrede sig dog ikke i begge kampe, og så kunne de medrejsende Lyngby-fans høres ved slutfløjt, mens hjemmeholdets fans stille forlod stadion – næste år står den på 1. Division.
Efter kampen var Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson naturligvis rørt, og i et interview med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse beskrev han følelserne.
– Wow, det betyder utrolig meget. Jeg har svært ved at beskrive det, det er fandme stort. Jeg er utrolig stolt og glad på alle involveredes vegne. Jeg er lidt tom lidt nu, men jeg kan fornemme i min krop, hvordan jeg har det. Det er noget unikt, jeg skal lige fatte det her.
Hvordan skal i feste?
– Det må gutterne svare på, de skal bare feste. Jeg kommer til at hygge mig i bussen og høre på alle røverhistorierne – jeg skal bare nyde det. Og så skal jeg tidligt hjem, for jeg har ikke mere at give, så jeg skal bare ligge i min seng.
– Vi møder ind i morgen, det må gerne være med lidt alkohol i blodet eller lidt tømmermænd. Der er nogle spillere, jeg vil sige farvel til, og desværre skal vi snakke lidt om opstart.
Alexandersson, som var meget bevæget, fortalte om en udfordrende tid på familiefronten.
– Jeg har ikke været til stede for min familie den seneste måned – både mentalt og fysisk. De fortjener at få deres far hjem nu. Jeg har givet alt.
– Jeg savner dem, det er svært at være i denne verden engang imellem, for mentalt er man forskellige steder. Min mor var på besøg for to uger siden, og jeg kan ikke huske en eneste samtale med hende. Nu skal jeg hjem og passe min familie.
Med dagens resultater ender Lyngby på 10. pladsen, mens Horsens og AaB rykkede ud – som henholdsvis nummer 11 og 12.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
AVIS