Rørt Lyngby-chef: Fortjener at få deres far hjem

Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson skal bruge den næste tid med familien efter en hård tid mentalt og fysisk.



Tipsbladet i Horsens

Lyngby Boldklub gjorde det. Lørdag formåede De Kongeblå at sikre sig overlevelse i Superligaen efter en chancefattig 0-0-kamp i Horsens. Det så længe ud til, at både Lyngby og Horsens ville rykke ned, da der heller ikke blev scoret i kampen mellem AaB og Silkeborg.

Men med et kvarter tilbage af opgøret i Aalborg kom udeholdet foran, og så brød jublen løs overalt på Nordstern Arena Horsens. Nu kunne Lyngby nøjes med et point, mens Horsens fortsat skulle jagte sejren.

Stillingen ændrede sig dog ikke i begge kampe, og så kunne de medrejsende Lyngby-fans høres ved slutfløjt, mens hjemmeholdets fans stille forlod stadion – næste år står den på 1. Division.

Efter kampen var Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson naturligvis rørt, og i et interview med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse beskrev han følelserne.

– Wow, det betyder utrolig meget. Jeg har svært ved at beskrive det, det er fandme stort. Jeg er utrolig stolt og glad på alle involveredes vegne. Jeg er lidt tom lidt nu, men jeg kan fornemme i min krop, hvordan jeg har det.  Det er noget unikt, jeg skal lige fatte det her.

Hvordan skal i feste?

– Det må gutterne svare på, de skal bare feste. Jeg kommer til at hygge mig i bussen og høre på alle røverhistorierne –  jeg skal bare nyde det. Og så skal jeg tidligt hjem, for jeg har ikke mere at give, så jeg skal bare ligge i min seng.

– Vi møder ind i morgen, det må gerne være med lidt alkohol i blodet eller lidt tømmermænd. Der er nogle spillere, jeg vil sige farvel til, og desværre skal vi snakke lidt om opstart.

Alexandersson, som var meget bevæget, fortalte om en udfordrende tid på familiefronten.

– Jeg har ikke været til stede for min familie den seneste måned – både mentalt og fysisk. De fortjener at få deres far hjem nu. Jeg har givet alt.

– Jeg savner dem, det er svært at være i denne verden engang imellem, for mentalt er man forskellige steder. Min mor var på besøg for to uger siden, og jeg kan ikke huske en eneste samtale med hende. Nu skal jeg hjem og passe min familie.

Med dagens resultater ender Lyngby på 10. pladsen, mens Horsens og AaB rykkede ud  – som henholdsvis nummer 11 og 12.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Kroatien – Ghana

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Panama – England

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil