Rørt Lyngby-chef: Fortjener at få deres far hjem

Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson skal bruge den næste tid med familien efter en hård tid mentalt og fysisk.



Tipsbladet i Horsens

Lyngby Boldklub gjorde det. Lørdag formåede De Kongeblå at sikre sig overlevelse i Superligaen efter en chancefattig 0-0-kamp i Horsens. Det så længe ud til, at både Lyngby og Horsens ville rykke ned, da der heller ikke blev scoret i kampen mellem AaB og Silkeborg.

Men med et kvarter tilbage af opgøret i Aalborg kom udeholdet foran, og så brød jublen løs overalt på Nordstern Arena Horsens. Nu kunne Lyngby nøjes med et point, mens Horsens fortsat skulle jagte sejren.

Stillingen ændrede sig dog ikke i begge kampe, og så kunne de medrejsende Lyngby-fans høres ved slutfløjt, mens hjemmeholdets fans stille forlod stadion – næste år står den på 1. Division.

Efter kampen var Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson naturligvis rørt, og i et interview med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse beskrev han følelserne.

– Wow, det betyder utrolig meget. Jeg har svært ved at beskrive det, det er fandme stort. Jeg er utrolig stolt og glad på alle involveredes vegne. Jeg er lidt tom lidt nu, men jeg kan fornemme i min krop, hvordan jeg har det.  Det er noget unikt, jeg skal lige fatte det her.

Hvordan skal i feste?

– Det må gutterne svare på, de skal bare feste. Jeg kommer til at hygge mig i bussen og høre på alle røverhistorierne –  jeg skal bare nyde det. Og så skal jeg tidligt hjem, for jeg har ikke mere at give, så jeg skal bare ligge i min seng.

– Vi møder ind i morgen, det må gerne være med lidt alkohol i blodet eller lidt tømmermænd. Der er nogle spillere, jeg vil sige farvel til, og desværre skal vi snakke lidt om opstart.

Alexandersson, som var meget bevæget, fortalte om en udfordrende tid på familiefronten.

– Jeg har ikke været til stede for min familie den seneste måned – både mentalt og fysisk. De fortjener at få deres far hjem nu. Jeg har givet alt.

– Jeg savner dem, det er svært at være i denne verden engang imellem, for mentalt er man forskellige steder. Min mor var på besøg for to uger siden, og jeg kan ikke huske en eneste samtale med hende. Nu skal jeg hjem og passe min familie.

Med dagens resultater ender Lyngby på 10. pladsen, mens Horsens og AaB rykkede ud  – som henholdsvis nummer 11 og 12.





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tyskland – Elfenbenskysten

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej