Ronnie Schwartz er netop skiftet til Charlton Athletic i engelske League One, og her håber han på mere spilletid, end han fik i efteråret.
Selvom “Plaffeministeren” blev topscorer i Superligaen i sidste sæson, indgik han nemlig overhovedet ikke i FC Midtjyllands planer i efteråret, hvor det blev til sølle 31 minutter i en pokalkamp for de forsvarende mestre.
Af den grund var efteråret også frustrerende og mentalt hårdt, fortæller Ronnie Schwartz over for London News Online.
Læs også:Klub-boss slår fast: Beholder FC Midtjylland-lejesvend
– Fra det første øjeblik kunne jeg mærke, at de ikke ville spille mig. Jeg var ikke engang i holdet til træningskampene. Jeg tænkte “okay, det her er ikke en god situation”. I sidste ende skal du spille kampe, hvis du vil vise dig selv. Jeg ved, at jeg havde scoret mål i den foregående sæson, men man skal stadig komme ind på holdet. Mange klubber og mine venner tænkte” hvad sker der?”
– Det eneste, jeg har fået at vide, er, at de bare ville bruge andre spillere. Det har været seks lange måneder uden at spille. Derfor er jeg meget glad for at skifte til Charlton. Jeg har meget frustration over ikke at spille de sidste par måneder – forhåbentlig vil det blive vist på banen.
– Det har mentalt været en hård tid og at gå fra at være topscorer i ligaen til ikke at spille, siger Ronnie Schwartz til det engelske medie.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Han var desperat
I Charlton er man også klar over, at man har hentet en spiller, der har manglet spilletid, og det kunne mærkes i forhandlingerne.
– Der var åbenbart noget med hans klub, men jeg er ikke sikker på, hvad der skete. Jeg ved bare, at han var desperat efter at komme hertil, siger Charlton-træner Lee Bowyer til London News Online.
Ronnie Schwartz, 31 år, nåede at score seks mål på 16 kampe for FC Midtjylland. Fredag aften kan han debutere for Charlton mod Accrington Stanley.
Læs også:Leder: Messi, Midtjylland og Viborg – seks forudsigelser om 2021
Læs også:Surt show for Brentford: Thomas Frank tester positiv for Covid-19
Læs også:Danske stjerner rygtes til FCK: Her er William Kvists reaktion
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Sarr scorer i Saksen
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TIPSBLADET SPECIAL
