Roony reagerer på rygter: Et svært spørgsmål

Roony Bardghji forholder sig nu til de mange rygter, der sætter FC København-kometen i forbindelse med en række europæiske storklubber.



Efter sejrsmålet mod Manchester United er det bestemt ikke utænkeligt, at Roony Bardghji på et tidspunkt kan blive et rekordsalg i Superligaen. 

FC København-profilen er i den seneste tid blevet sat i forbindelse med en række store klubber, herunder Chelsea, Newcastle, Barcelona, Bayern München, Ajax, Brighton, Crystal Palace og Nice. 

I et interview med Göteborgs-Posten har Roony Bardghji nu kommenteret de mange rygter. 

– Det er sjovt. Det betyder, at man gør noget godt. Men som jeg har sagt før, så tænker jeg ikke så meget over det. Jeg spiller i København, og jeg er af sted med landsholdet nu. Men det er stort, og jeg er glad for, at de kigger på mig, siger Roony Bardghji. 

Roony, der torsdag kom på tavlen i det svenske U21-landsholds 3-0-sejr over Finland, føler sig klar til en af Europas store ligaer. 

– Det er et svært spørgsmål. Jeg har stor selvtillid, og jeg føler, at jeg er klar til hvad som helst. Jeg siger ikke, at jeg skal af sted nu, men jeg har selvtilliden, uanset om det sker nu eller senere. 

– Lige nu er jeg i København. Jeg udvikler mig i hver eneste kamp og i hver eneste træning. Det er det vigtigste for mig, den udvikling. Det sker, når det sker, men jeg ved ikke hvornår. 

Roony Bardghji, der onsdag fyldte 18 år, har i denne sæson scoret 10 mål i 24 kampe for FC København. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyskland – Elfenbenskysten

Vigtigt nyt for ‘AC’

Skotland – Marokko

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-boss med spændende transfermelding

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Holland – Sverige

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyrkiet – Paraguay

Landstræner affejer Ronaldo-kritik