De har været på besøg i Danmark for at tale med Alfred Johansson, men indtil videre er svenskeren fortsat træner for FC Københavns U19-hold.
Spørgsmålet er bare, hvor længe Alfred Johansson er det. Rosenborg lader til at være helt vild med den 33-årige U19-træner.
Og næste uge kan blive afgørende i jagten på Alfred Johansson. Det skriver Nettavisen i Norge.
Hidtil har Rosenborg BK's sportslige ledelse ikke haft mandat fra bestyrelsen til at gå i konkrete forhandlinger om Johansson, men det er ventet, at man mandag får det ønskede mandat til at indlede forhandlinger med FC København – der er nemlig møde i bestyrelsen.
Dog lyder det i samme medie, at FCK vil vente til senere i ugen med eventuelt at tale med den norske klub, da der lige nu er stor fokus på både U19-kampen mod Galatasaray samt førsteholdets Champions League-opgør samme tirsdag, hvor der er en plads i ottendedelsfinalen på spil.
Alfred Johansson er anset som et stort trænertalent, og sportschef i Rosenborg, Mikael Dorsin, skal have svenskeren og den midlertidige træner Svein Maalen som de to tilbageværende kandidater til cheftrænerjobbet.
Vurderingen er, at Rosenborg helst vil have Alfred Johansson, men det kræver altså, at man kan nå til enighed med FC København og den svenske træner.
For et par uger siden talte Tipsbladet med Alfred Johansson om netop Rosenborg, som han har været kædet sammen med på rygteplan i et stykke tid.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her, sagde han dengang.
FC København spiller efterårets næstsidste kamp, når man lørdag aften møder Silkeborg IF på udebane i pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE