Kun to kandidater tilbage: Den ene er fra FCK

Den norske fodboldklub Rosenborg jagter en ny cheftræner, og klubbens sportschef er fortsat vild med FC Københavns U19-træner.



De har været på besøg i Danmark for at tale med Alfred Johansson, men indtil videre er svenskeren fortsat træner for FC Københavns U19-hold. 

Spørgsmålet er bare, hvor længe Alfred Johansson er det. Rosenborg lader til at være helt vild med den 33-årige U19-træner.

Og næste uge kan blive afgørende i jagten på Alfred Johansson. Det skriver Nettavisen i Norge.

Hidtil har Rosenborg BK's sportslige ledelse ikke haft mandat fra bestyrelsen til at gå i konkrete forhandlinger om Johansson, men det er ventet, at man mandag får det ønskede mandat til at indlede forhandlinger med FC København – der er nemlig møde i bestyrelsen.

Dog lyder det i samme medie, at FCK vil vente til senere i ugen med eventuelt at tale med den norske klub, da der lige nu er stor fokus på både U19-kampen mod Galatasaray samt førsteholdets Champions League-opgør samme tirsdag, hvor der er en plads i ottendedelsfinalen på spil.

Alfred Johansson er anset som et stort trænertalent, og sportschef i Rosenborg, Mikael Dorsin, skal have svenskeren og den midlertidige træner Svein Maalen som de to tilbageværende kandidater til cheftrænerjobbet.

Vurderingen er, at Rosenborg helst vil have Alfred Johansson, men det kræver altså, at man kan nå til enighed med FC København og den svenske træner.

For et par uger siden talte Tipsbladet med Alfred Johansson om netop Rosenborg, som han har været kædet sammen med på rygteplan i et stykke tid.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her, sagde han dengang.

FC København spiller efterårets næstsidste kamp, når man lørdag aften møder Silkeborg IF på udebane i pokalturneringen.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth