Kun to kandidater tilbage: Den ene er fra FCK

Den norske fodboldklub Rosenborg jagter en ny cheftræner, og klubbens sportschef er fortsat vild med FC Københavns U19-træner.



De har været på besøg i Danmark for at tale med Alfred Johansson, men indtil videre er svenskeren fortsat træner for FC Københavns U19-hold. 

Spørgsmålet er bare, hvor længe Alfred Johansson er det. Rosenborg lader til at være helt vild med den 33-årige U19-træner.

Og næste uge kan blive afgørende i jagten på Alfred Johansson. Det skriver Nettavisen i Norge.

Hidtil har Rosenborg BK's sportslige ledelse ikke haft mandat fra bestyrelsen til at gå i konkrete forhandlinger om Johansson, men det er ventet, at man mandag får det ønskede mandat til at indlede forhandlinger med FC København – der er nemlig møde i bestyrelsen.

Dog lyder det i samme medie, at FCK vil vente til senere i ugen med eventuelt at tale med den norske klub, da der lige nu er stor fokus på både U19-kampen mod Galatasaray samt førsteholdets Champions League-opgør samme tirsdag, hvor der er en plads i ottendedelsfinalen på spil.

Alfred Johansson er anset som et stort trænertalent, og sportschef i Rosenborg, Mikael Dorsin, skal have svenskeren og den midlertidige træner Svein Maalen som de to tilbageværende kandidater til cheftrænerjobbet.

Vurderingen er, at Rosenborg helst vil have Alfred Johansson, men det kræver altså, at man kan nå til enighed med FC København og den svenske træner.

For et par uger siden talte Tipsbladet med Alfred Johansson om netop Rosenborg, som han har været kædet sammen med på rygteplan i et stykke tid.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her, sagde han dengang.

FC København spiller efterårets næstsidste kamp, når man lørdag aften møder Silkeborg IF på udebane i pokalturneringen.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-træner tilknytter agent

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten