De har været på besøg i Danmark for at tale med Alfred Johansson, men indtil videre er svenskeren fortsat træner for FC Københavns U19-hold.
Spørgsmålet er bare, hvor længe Alfred Johansson er det. Rosenborg lader til at være helt vild med den 33-årige U19-træner.
Og næste uge kan blive afgørende i jagten på Alfred Johansson. Det skriver Nettavisen i Norge.
Hidtil har Rosenborg BK's sportslige ledelse ikke haft mandat fra bestyrelsen til at gå i konkrete forhandlinger om Johansson, men det er ventet, at man mandag får det ønskede mandat til at indlede forhandlinger med FC København – der er nemlig møde i bestyrelsen.
Dog lyder det i samme medie, at FCK vil vente til senere i ugen med eventuelt at tale med den norske klub, da der lige nu er stor fokus på både U19-kampen mod Galatasaray samt førsteholdets Champions League-opgør samme tirsdag, hvor der er en plads i ottendedelsfinalen på spil.
Alfred Johansson er anset som et stort trænertalent, og sportschef i Rosenborg, Mikael Dorsin, skal have svenskeren og den midlertidige træner Svein Maalen som de to tilbageværende kandidater til cheftrænerjobbet.
Vurderingen er, at Rosenborg helst vil have Alfred Johansson, men det kræver altså, at man kan nå til enighed med FC København og den svenske træner.
For et par uger siden talte Tipsbladet med Alfred Johansson om netop Rosenborg, som han har været kædet sammen med på rygteplan i et stykke tid.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her, sagde han dengang.
FC København spiller efterårets næstsidste kamp, når man lørdag aften møder Silkeborg IF på udebane i pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk duo er færdig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
INTERVIEW