BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag.
Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland.
“
De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ
Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet
Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen.
Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen.
– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:
– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.
– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.
Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.
Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja.
– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.
Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.
Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Et slag fra førstepladsen
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
Delte meldinger om Christian Nørgaard
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED