BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag.
Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland.
“
De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ
Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet
Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen.
Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen.
– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:
– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.
– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.
Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.
Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja.
– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.
Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.
Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER