Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard

Randers-træneren roser Brøndby IF.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag. 

Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland. 

De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ

Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet

Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen. 

Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen. 

– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:

– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.

– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.

Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.  

Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja. 

– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.

Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.

Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.





LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Alexander Lind blæst bagover

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kun to har gjort det dårligere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stiktosset – her er Delaneys svar

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Han ville være guf for større Superliga-klubber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Millionregn over FC Midtjylland

Krisen er blevet til en katastrofe?

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers