Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard

Randers-træneren roser Brøndby IF.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag. 

Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland. 

De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ

Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet

Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen. 

Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen. 

– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:

– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.

– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.

Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.  

Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja. 

– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.

Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.

Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Fik blackout på Brøndby Stadion



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Steve Cooper storroser stjerne

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Fifa kritiserer transportpriser under

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Nu klager FC Barcelona igen

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’