BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag.
Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland.
“
De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ
Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet
Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen.
Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen.
– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:
– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.
– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.
Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.
Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja.
– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.
Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.
Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE