Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard

Randers-træneren roser Brøndby IF.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag. 

Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland. 

De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ

Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet

Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen. 

Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen. 

– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:

– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.

– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.

Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.  

Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja. 

– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.

Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.

Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.



Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Køb billet til FC København i Champions League

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Neestrup erkender FCM-misundelse

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lothar Matthaüs storroser dansker

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

Køber sig ind i dansk klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken