BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Bertelsen og Randers FC blev Brøndbys seneste offer mandag eftermiddag.
Frederik Birks mandskab har nu besejret AGF, FC København, FC Midtjylland og Randers FC i Mesterskabsspillet, mens deres femte kamp i slutspillet endte i en nulløsning mod FC Nordsjælland.
“
De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ
Rasmus Bertelsen om Brøndbys kvalitet
Det har også bragt Brøndby IF i en glimrende position til at tage medaljer. Lige nu er mandskabet nummer tre med hele fem point ned til Randers FC på fjerdepladsen.
Og kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, erkender, at det ser ud til, at de skal rette fokus mod fjerdepladsen.
– Brøndby ligner nogle, der godt kunne tænke sig at cykle afsted med den tredjeplads eller mere. Nu har vi selv chancen fredag for at holde snor i dem igen (når Brøndby og Randers mødes i Randers, red.), men det ligner måske, at vi skal fokusere mere på fjerdepladsen, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer om Brøndby IF:
– Jeg synes, de er gode. De kan tage en spiller fra Randers til 20 millioner og proppe ham på bænken og give ham fem minutter i ny og næ.
– Det siger lidt om, hvor stort et maskineri de har herovre. Det overrasker mig ikke, at de kan matche de to andre (FC Midtjylland og FC København, red.), siger Rasmus Bertelsen.
Og hvis der skulle være nogen tvivl, er det altså Filip Bundgaard, han hentyder til. Brøndby hentede den 20-årige angriber for 22 millioner i vintertransfervinduet for lidt over et år siden, og siden har han mest af alt været brugt som indskifter.
Direkte adspurgt, om han kan forstå, at Filip Bundgaard ikke får mere spilletid i Brøndby, er svaret ja.
– Det kan jeg sagtens, for dem han konkurrerer med, er også knaldgode. Måske havde Filip regnet med, at der skulle have været nogle afgange tidligere, så der var blevet gjort plads til ham, men det er en hård konkurrencesituation, lyder det fra Rasmus Bertelsen med henvisning til, at Brøndby råder over profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki, Nicolai Vallys, Clement Bischoff og Mileta Rajovic til de offensive pladser.
Filip Bundgaard, 20 år, har spillet 650 minutter fordelt på 21 kampe i Superligaen for Brøndby IF i denne sæson, heraf otte kampe som starter, og det er blevet til to scoringer og en enkelt assist.
Måske er der udsigt til mere spilletid, når Brøndby IF allerede fredag skal i aktion igen. Denne gang er det en udebanekamp mod Randers FC.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
‘Han er tilgivet’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League