Roser Brøndby-spiller: Jeg elsker hans intensitet

Frederik Birk roser en af Brøndbys unge spillere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Frederik Birk i sidste uge debuterede som Brøndbys permanente cheftræner med en sejr over Viborg FF, havde han særligt én overraskelse i truppen.

I truppen var Mathias Jensen – også kaldet “P” – nemlig at finde, og det var første gang, at den 19-årige midtbanespiller overhovedet var at finde i en kamptrup for Brøndbys førstehold. 

Normalt optræder han på klubbens U19-hold, men han var også med på en del af førsteholdets træningslejr i Portugal i starten af februar. Og her imponerede han altså Frederik Birk tilstrækkeligt til at være en del af førsteholdets træning og trup i øjeblikket. 

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse satte Frederik Birk fredag ord på, hvad 19-årige Mathias Jensen gør så godt. 

– Den intensitet, han indtræder med på banen med og uden bolden, har givet mig anledning til at synes, at han skal have en periode, hvor han træner lidt mere med Superliga-holdet. Jeg synes, han har bidt godt fra sig den unge mand.

– Jeg elsker hans intensitet, specielt i spillet mod bolden, men han har også vist sig at kunne eksekvere og handle med bolden i en tilpas høj fart, som har set spændende ud, lød det fra Brøndby-bossen.

Til slut tilføjede Frederik Birk, at det også er en fordel, at Mathias Jensen kan dække flere pladser. 

Brøndby IF spiller forårets anden Superliga-kamp mod Vejle Boldklub søndag eftermiddag, og den unge midtbanespiller kan meget vel være med igen, da flere af de blågules spillere har døjet med sygdom.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Eksperter raser: Hvad med Messi?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub