BRØNDBY (Tipsbladet): Da Frederik Birk i sidste uge debuterede som Brøndbys permanente cheftræner med en sejr over Viborg FF, havde han særligt én overraskelse i truppen.
I truppen var Mathias Jensen – også kaldet “P” – nemlig at finde, og det var første gang, at den 19-årige midtbanespiller overhovedet var at finde i en kamptrup for Brøndbys førstehold.
Normalt optræder han på klubbens U19-hold, men han var også med på en del af førsteholdets træningslejr i Portugal i starten af februar. Og her imponerede han altså Frederik Birk tilstrækkeligt til at være en del af førsteholdets træning og trup i øjeblikket.
Over for Tipsbladet og den fremmødte presse satte Frederik Birk fredag ord på, hvad 19-årige Mathias Jensen gør så godt.
– Den intensitet, han indtræder med på banen med og uden bolden, har givet mig anledning til at synes, at han skal have en periode, hvor han træner lidt mere med Superliga-holdet. Jeg synes, han har bidt godt fra sig den unge mand.
– Jeg elsker hans intensitet, specielt i spillet mod bolden, men han har også vist sig at kunne eksekvere og handle med bolden i en tilpas høj fart, som har set spændende ud, lød det fra Brøndby-bossen.
Til slut tilføjede Frederik Birk, at det også er en fordel, at Mathias Jensen kan dække flere pladser.
Brøndby IF spiller forårets anden Superliga-kamp mod Vejle Boldklub søndag eftermiddag, og den unge midtbanespiller kan meget vel være med igen, da flere af de blågules spillere har døjet med sygdom.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT