Roser Brøndby-spiller: Jeg elsker hans intensitet

Frederik Birk roser en af Brøndbys unge spillere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Frederik Birk i sidste uge debuterede som Brøndbys permanente cheftræner med en sejr over Viborg FF, havde han særligt én overraskelse i truppen.

I truppen var Mathias Jensen – også kaldet “P” – nemlig at finde, og det var første gang, at den 19-årige midtbanespiller overhovedet var at finde i en kamptrup for Brøndbys førstehold. 

Normalt optræder han på klubbens U19-hold, men han var også med på en del af førsteholdets træningslejr i Portugal i starten af februar. Og her imponerede han altså Frederik Birk tilstrækkeligt til at være en del af førsteholdets træning og trup i øjeblikket. 

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse satte Frederik Birk fredag ord på, hvad 19-årige Mathias Jensen gør så godt. 

– Den intensitet, han indtræder med på banen med og uden bolden, har givet mig anledning til at synes, at han skal have en periode, hvor han træner lidt mere med Superliga-holdet. Jeg synes, han har bidt godt fra sig den unge mand.

– Jeg elsker hans intensitet, specielt i spillet mod bolden, men han har også vist sig at kunne eksekvere og handle med bolden i en tilpas høj fart, som har set spændende ud, lød det fra Brøndby-bossen.

Til slut tilføjede Frederik Birk, at det også er en fordel, at Mathias Jensen kan dække flere pladser. 

Brøndby IF spiller forårets anden Superliga-kamp mod Vejle Boldklub søndag eftermiddag, og den unge midtbanespiller kan meget vel være med igen, da flere af de blågules spillere har døjet med sygdom.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!