Roser Brøndby-spiller: Jeg elsker hans intensitet

Frederik Birk roser en af Brøndbys unge spillere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Frederik Birk i sidste uge debuterede som Brøndbys permanente cheftræner med en sejr over Viborg FF, havde han særligt én overraskelse i truppen.

I truppen var Mathias Jensen – også kaldet “P” – nemlig at finde, og det var første gang, at den 19-årige midtbanespiller overhovedet var at finde i en kamptrup for Brøndbys førstehold. 

Normalt optræder han på klubbens U19-hold, men han var også med på en del af førsteholdets træningslejr i Portugal i starten af februar. Og her imponerede han altså Frederik Birk tilstrækkeligt til at være en del af førsteholdets træning og trup i øjeblikket. 

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse satte Frederik Birk fredag ord på, hvad 19-årige Mathias Jensen gør så godt. 

– Den intensitet, han indtræder med på banen med og uden bolden, har givet mig anledning til at synes, at han skal have en periode, hvor han træner lidt mere med Superliga-holdet. Jeg synes, han har bidt godt fra sig den unge mand.

– Jeg elsker hans intensitet, specielt i spillet mod bolden, men han har også vist sig at kunne eksekvere og handle med bolden i en tilpas høj fart, som har set spændende ud, lød det fra Brøndby-bossen.

Til slut tilføjede Frederik Birk, at det også er en fordel, at Mathias Jensen kan dække flere pladser. 

Brøndby IF spiller forårets anden Superliga-kamp mod Vejle Boldklub søndag eftermiddag, og den unge midtbanespiller kan meget vel være med igen, da flere af de blågules spillere har døjet med sygdom.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Fredberg henter italiensk legende

Frankrig – Marokko

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Toptræner hylder Danmark og FC København

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’