Roser Brøndby-spiller: Jeg elsker hans intensitet

Frederik Birk roser en af Brøndbys unge spillere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Frederik Birk i sidste uge debuterede som Brøndbys permanente cheftræner med en sejr over Viborg FF, havde han særligt én overraskelse i truppen.

I truppen var Mathias Jensen – også kaldet “P” – nemlig at finde, og det var første gang, at den 19-årige midtbanespiller overhovedet var at finde i en kamptrup for Brøndbys førstehold. 

Normalt optræder han på klubbens U19-hold, men han var også med på en del af førsteholdets træningslejr i Portugal i starten af februar. Og her imponerede han altså Frederik Birk tilstrækkeligt til at være en del af førsteholdets træning og trup i øjeblikket. 

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse satte Frederik Birk fredag ord på, hvad 19-årige Mathias Jensen gør så godt. 

– Den intensitet, han indtræder med på banen med og uden bolden, har givet mig anledning til at synes, at han skal have en periode, hvor han træner lidt mere med Superliga-holdet. Jeg synes, han har bidt godt fra sig den unge mand.

– Jeg elsker hans intensitet, specielt i spillet mod bolden, men han har også vist sig at kunne eksekvere og handle med bolden i en tilpas høj fart, som har set spændende ud, lød det fra Brøndby-bossen.

Til slut tilføjede Frederik Birk, at det også er en fordel, at Mathias Jensen kan dække flere pladser. 

Brøndby IF spiller forårets anden Superliga-kamp mod Vejle Boldklub søndag eftermiddag, og den unge midtbanespiller kan meget vel være med igen, da flere af de blågules spillere har døjet med sygdom.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

‘Han ryger 100 procent!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Kryptisk transfermelding