Torsdag kom Uwe Rösler med en markant nyhed, da AGF-træneren meddelte, at han til søndagens hjemmekamp mod FC København havde tænkt sig at skifte ud på målmandspositionen, hvor Leopold Wahlstedt ville få chancen i stedet for Jesper Hansen.
Her fortalte Rösler, at Wahlstedt får chancen nu, fordi AGF har investeret mange penge i svenskeren, og at skiftet ikke betyder, at Jesper Hansen har gjort det dårligt.
I optakten til dagens kamp mod FC København blev Uwe Rösler igen spurgt til beslutningen i et interview med TV 2 Sport, hvor tyskeren tilsyneladende var lidt irriteret over at skulle forklare sig igen.
– Jeg tror, at jeg har sagt det mange, mange gange (at Wahlstedt ville få chancen på et tidspunkt, red.), men folk lytter aldrig, indtil den dag, hvor det sker. Jeg tror endda, at jeg nævnte det, da vi forlængede Jespers kontrakt. Jeg gentager: Jesper har haft en god sæson, en solid sæson. Årsagen (til ændringen, red.) er ikke, at vi har indkasseret otte mål, det har intet at gøre med Jesper.
– Vi er nødt til at finde ud af, hvad Leopold er i stand til at gøre for os. Han er en stor investering for vores fodboldklub. Han var meget uheldig med at få den slemme skade, men med tiden har han fået minutter i træningskampe, og jeg føler, at det er et godt tidspunkt nu.
– Vi ville gerne starte med en hjemmekamp, vi ville gerne starte med en uges forberedelse med spillerne omkring ham, og forhåbentligt har os i trænerteamet sat ham i en god situation, så han kan præstere, lød det her fra Uwe Rösler.
Du kan følge kampen mellem AGF og FC København live lige her.
Er det en god idé at give Leopold Wahlstedt chancen nu?
0 Votes
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
INTERVIEW