Chokmelding: AGF sætter Jesper Hansen af

Uwe Rösler foretager en drastisk ændring til kampen mod FC København søndag.



Jesper Hansen plejer at være en af de første på holdkortet i AGF.

Det er han bare ikke på søndag.

Overfor KSDH og de øvrige medier til torsdagens interviewrunde med Uwe Rösler fortæller cheftræneren, at det i weekendens Superliga-kamp mod FC København ikke bliver den erfarne dansker, der skal vogte buret, men i stedet bliver det Leopold Wahlstedt, der endelig får sin chance for at bevise sig.

 – Vores målmandstræner og jeg har besluttet, at tiden er inde til at prøve Leopold af. Vi har investeret en del i ham, og vi er nødt til at få ham set på kontinuerlig basis og give ham en fair chance inden sommer, siger cheftræneren til fanmediet.

Jesper Hansen har ellers stået samtlige kampe i denne Superliga-sæson for AGF, men det resultatmæssigt pressede hold vil nu forsøge sig med en anden løsning i buret.

AGF-cheftræner Uwe Rösler har i månedsvis ved gentagne lejligheder fortalt Tipsbladet og andre medier til den ugentlige mediedag på Fredensvang, at Leopold Wahlstedt på et tidspunkt ville få chancen.

– Lad mig slå fast. Det har ikke noget med Jesper Hansens præstationer at gøre, og Jesper er ikke syndebuk på nogen måde.

– Jeg talte med Jesper, før vi forlængede med ham i foråret, at jeg før eller siden ville give Leopold en række kampe. Dengang sagde jeg ikke hvornår.

– Men nu har jeg sammen med min målmandstræner besluttet, at vi på vej ind til sommeren skal se, hvor Leopold står. Klubben har også investeret meget i ham. Så vi skal sikre, at vores investering også får en fair chance, siger Uwe Rösler.

Leopold Wahlstedt blev købt af Blackburn Rovers for snart et år siden men fik en særdeles uheldig start i AGF.

Han debuterede i en træningskamp mod FC Midtjylland, hvor han mod planen måtte spille ekstra længe i den 120 minutter lange affære på grund af en mindre skade til Jesper Hansen og havde et par uheldige aktioner bag AGF’s reserveforsvar.

Siden blev han alvorligt fodskadet i sin AGF-debut i en pokalkamp mod VSK Aarhus i september, og det tog længe for svenskeren at blive helt kampklar igen.

Nu får Wahlstedt chancen.

Rösler har ved tidligere lejligheder lagt vægt på, at Wahlstedt ville få en række kampe at vise sig selv og evnerne frem i frem for blot et enkelt opgør.

AGF har brug for point i søndagens hjemmekamp mod FC København, nu hvor man er sekser i medaljeslutspillet og skal i omdrejninger efter nogle tunge uger.



FC København misser denne midtbane-stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

‘Den værste transfer nogensinde’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Salah blev helten for Egypten

City-ejer sælger klub

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne