Jesper Hansen plejer at være en af de første på holdkortet i AGF.
Det er han bare ikke på søndag.
Overfor KSDH og de øvrige medier til torsdagens interviewrunde med Uwe Rösler fortæller cheftræneren, at det i weekendens Superliga-kamp mod FC København ikke bliver den erfarne dansker, der skal vogte buret, men i stedet bliver det Leopold Wahlstedt, der endelig får sin chance for at bevise sig.
– Vores målmandstræner og jeg har besluttet, at tiden er inde til at prøve Leopold af. Vi har investeret en del i ham, og vi er nødt til at få ham set på kontinuerlig basis og give ham en fair chance inden sommer, siger cheftræneren til fanmediet.
Jesper Hansen har ellers stået samtlige kampe i denne Superliga-sæson for AGF, men det resultatmæssigt pressede hold vil nu forsøge sig med en anden løsning i buret.

AGF-cheftræner Uwe Rösler har i månedsvis ved gentagne lejligheder fortalt Tipsbladet og andre medier til den ugentlige mediedag på Fredensvang, at Leopold Wahlstedt på et tidspunkt ville få chancen.
– Lad mig slå fast. Det har ikke noget med Jesper Hansens præstationer at gøre, og Jesper er ikke syndebuk på nogen måde.
– Jeg talte med Jesper, før vi forlængede med ham i foråret, at jeg før eller siden ville give Leopold en række kampe. Dengang sagde jeg ikke hvornår.
– Men nu har jeg sammen med min målmandstræner besluttet, at vi på vej ind til sommeren skal se, hvor Leopold står. Klubben har også investeret meget i ham. Så vi skal sikre, at vores investering også får en fair chance, siger Uwe Rösler.
Leopold Wahlstedt blev købt af Blackburn Rovers for snart et år siden men fik en særdeles uheldig start i AGF.
Han debuterede i en træningskamp mod FC Midtjylland, hvor han mod planen måtte spille ekstra længe i den 120 minutter lange affære på grund af en mindre skade til Jesper Hansen og havde et par uheldige aktioner bag AGF’s reserveforsvar.
Siden blev han alvorligt fodskadet i sin AGF-debut i en pokalkamp mod VSK Aarhus i september, og det tog længe for svenskeren at blive helt kampklar igen.
Nu får Wahlstedt chancen.
Rösler har ved tidligere lejligheder lagt vægt på, at Wahlstedt ville få en række kampe at vise sig selv og evnerne frem i frem for blot et enkelt opgør.
AGF har brug for point i søndagens hjemmekamp mod FC København, nu hvor man er sekser i medaljeslutspillet og skal i omdrejninger efter nogle tunge uger.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED