Chokmelding: AGF sætter Jesper Hansen af

Uwe Rösler foretager en drastisk ændring til kampen mod FC København søndag.



Jesper Hansen plejer at være en af de første på holdkortet i AGF.

Det er han bare ikke på søndag.

Overfor KSDH og de øvrige medier til torsdagens interviewrunde med Uwe Rösler fortæller cheftræneren, at det i weekendens Superliga-kamp mod FC København ikke bliver den erfarne dansker, der skal vogte buret, men i stedet bliver det Leopold Wahlstedt, der endelig får sin chance for at bevise sig.

 – Vores målmandstræner og jeg har besluttet, at tiden er inde til at prøve Leopold af. Vi har investeret en del i ham, og vi er nødt til at få ham set på kontinuerlig basis og give ham en fair chance inden sommer, siger cheftræneren til fanmediet.

Jesper Hansen har ellers stået samtlige kampe i denne Superliga-sæson for AGF, men det resultatmæssigt pressede hold vil nu forsøge sig med en anden løsning i buret.

AGF-cheftræner Uwe Rösler har i månedsvis ved gentagne lejligheder fortalt Tipsbladet og andre medier til den ugentlige mediedag på Fredensvang, at Leopold Wahlstedt på et tidspunkt ville få chancen.

– Lad mig slå fast. Det har ikke noget med Jesper Hansens præstationer at gøre, og Jesper er ikke syndebuk på nogen måde.

– Jeg talte med Jesper, før vi forlængede med ham i foråret, at jeg før eller siden ville give Leopold en række kampe. Dengang sagde jeg ikke hvornår.

– Men nu har jeg sammen med min målmandstræner besluttet, at vi på vej ind til sommeren skal se, hvor Leopold står. Klubben har også investeret meget i ham. Så vi skal sikre, at vores investering også får en fair chance, siger Uwe Rösler.

Leopold Wahlstedt blev købt af Blackburn Rovers for snart et år siden men fik en særdeles uheldig start i AGF.

Han debuterede i en træningskamp mod FC Midtjylland, hvor han mod planen måtte spille ekstra længe i den 120 minutter lange affære på grund af en mindre skade til Jesper Hansen og havde et par uheldige aktioner bag AGF’s reserveforsvar.

Siden blev han alvorligt fodskadet i sin AGF-debut i en pokalkamp mod VSK Aarhus i september, og det tog længe for svenskeren at blive helt kampklar igen.

Nu får Wahlstedt chancen.

Rösler har ved tidligere lejligheder lagt vægt på, at Wahlstedt ville få en række kampe at vise sig selv og evnerne frem i frem for blot et enkelt opgør.

AGF har brug for point i søndagens hjemmekamp mod FC København, nu hvor man er sekser i medaljeslutspillet og skal i omdrejninger efter nogle tunge uger.



Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Kæmpe nedtur for AaB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Agger og Kahlenberg var specielt

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Jeg vil være den bedste

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby