ÅRHUS (Tipsbladet): Meget kan man sige om AaB’s retur til Superligaen, men nordjyderne skal ikke beskyldes for at have overbebyrdet AGF.
I Superligaen har AGF vundet to gange 4-0 og domineret nordjyderne, og selv om torsdagens træningskamp i Århus endte 1-1, var det igen med AGF i en dominerende rolle og med en stille dag på fodboldkontoret or målmand Leopold Wahlstedt.
AaB havde stort set kun det angreb, hvor man på en fin kontra kom foran i første halvleg, foruden et stolpeskud efter pausen, og efter opgøret var AGF-målmand Leopold Wahlstedt fint tilfreds med kampen og og minutterne i målet.
– Jeg havde også 90 minutter i en træningskamp mod Fredericia, og jeg tager mod enhver chance, jeg får for at spille. Og i dag var det mod en Superliga-modstander, så det føltes godt, siger Leopold Wahlstedt.
– Jeg har trænet rigtig godt de seneste to-tre uger, så jeg føler mig klar, fortæller den svenske AGF-målmand, der kom til fra Blackburn sidste sommer.
– Jeg har mine målsætninger og visioner, men det eneste, jeg kan gøre, er at være den bedste version af mig selv til træning, og nu føler jeg, at jeg er det sted. Jeg presser på hver dag, og så er det op til Uwe.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er ked af, hvordan Leopold Wahlstedt fik en alvorlig skade i pokalkampen mod VSK Aarhus i september og den start, svenskeren ufrivilligt fik i AGF.
– Han kom sent, og så var han meget uheldig med at blive skadet i sin første kompetitive kamp. Og så begik jeg en fejl i hans første træningskamp mod FC Midtjylland. Han skulle kun have spillet 30 minutter, men Jesper havde lidt med lysken, så vi var nødt til at spille ham i 60 minutter, og det var han ikke klar til. Han lavede to fejl, og jeg burde have spillet med Hütters i stedet og have bygget ‘Leo’ mere op. Det ville jeg set i bakspejlet gerne have gjort anderledes, siger Uwe Rösler.
– Han skal være 100 procent klar, for næste gang, han kommer ind, får han chancen. Det har vi allerede kommunikeret til Jesper, så det er Jesper klar over. Hvornår det bliver, det ved jeg ikke. Men han får chancen, ikke kun i én kamp, men i en fair portion kampe. Jeg vil virkelig have ham op at flyve i forhold til hans selvtillid og have ham til at stole på og kende alle omkring sig. Det kendskab kommer med træning, træning og atter træning, og så kommer der forhåbentlig også kampe. Men hvornår det er, det ved jeg ikke, siger Uwe Rösler.
Leopold Wahlstedt var nær havnet i Brøndby IF i sommeren 2023, hvor Blackburn i sidste øjeblik kaprede målmanden fra norske Odd Grenland.
AGF’s nuværende førstemålmand Jesper Hansen kom til klubben i 2021 og forlængede for nylig kontrakten i Århus til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Afviser mesterskabssnak
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER