AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Leopold Wahlstedt stod mod AaB i en træningskamp torsdag, og på et tidspunkt får svenskeren muligheden for at erobre pladsen i Superligaen, fortæller AGF-cheftræner Uwe Rösler.



ÅRHUS (Tipsbladet): Meget kan man sige om AaB’s retur til Superligaen, men nordjyderne skal ikke beskyldes for at have overbebyrdet AGF.

I Superligaen har AGF vundet to gange 4-0 og domineret nordjyderne, og selv om torsdagens træningskamp i Århus endte 1-1, var det igen med AGF i en dominerende rolle og med en stille dag på fodboldkontoret or målmand Leopold Wahlstedt.

AaB havde stort set kun det angreb, hvor man på en fin kontra kom foran i første halvleg, foruden et stolpeskud efter pausen, og efter opgøret var AGF-målmand Leopold Wahlstedt fint tilfreds med kampen og og minutterne i målet.

– Jeg havde også 90 minutter i en træningskamp mod Fredericia, og jeg tager mod enhver chance, jeg får for at spille. Og i dag var det mod en Superliga-modstander, så det føltes godt, siger Leopold Wahlstedt.

– Jeg har trænet rigtig godt de seneste to-tre uger, så jeg føler mig klar, fortæller den svenske AGF-målmand, der kom til fra Blackburn sidste sommer.

– Jeg har mine målsætninger og visioner, men det eneste, jeg kan gøre, er at være den bedste version af mig selv til træning, og nu føler jeg, at jeg er det sted. Jeg presser på hver dag, og så er det op til Uwe.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er ked af, hvordan Leopold Wahlstedt fik en alvorlig skade i pokalkampen mod VSK Aarhus i september og den start, svenskeren ufrivilligt fik i AGF.

– Han kom sent, og så var han meget uheldig med at blive skadet i sin første kompetitive kamp. Og så begik jeg en fejl i hans første træningskamp mod FC Midtjylland. Han skulle kun have spillet 30 minutter, men Jesper havde lidt med lysken, så vi var nødt til at spille ham i 60 minutter, og det var han ikke klar til. Han lavede to fejl, og jeg burde have spillet med Hütters i stedet og have bygget ‘Leo’ mere op. Det ville jeg set i bakspejlet gerne have gjort anderledes, siger Uwe Rösler.

– Han skal være 100 procent klar, for næste gang, han kommer ind, får han chancen. Det har vi allerede kommunikeret til Jesper, så det er Jesper klar over. Hvornår det bliver, det ved jeg ikke. Men han får chancen, ikke kun i én kamp, men i en fair portion kampe. Jeg vil virkelig have ham op at flyve i forhold til hans selvtillid og have ham til at stole på og kende alle omkring sig. Det kendskab kommer med træning, træning og atter træning, og så kommer der forhåbentlig også kampe. Men hvornår det er, det ved jeg ikke, siger Uwe Rösler.

Leopold Wahlstedt var nær havnet i Brøndby IF i sommeren 2023, hvor Blackburn i sidste øjeblik kaprede målmanden fra norske Odd Grenland.

AGF’s nuværende førstemålmand Jesper Hansen kom til klubben i 2021 og forlængede for nylig kontrakten i Århus til sommeren 2026.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

FIFA åbner sag mod Spanien

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark har aldrig haft så mange før

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Sporting CP – Arsenal



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne