ÅRHUS (Tipsbladet): Meget kan man sige om AaB’s retur til Superligaen, men nordjyderne skal ikke beskyldes for at have overbebyrdet AGF.
I Superligaen har AGF vundet to gange 4-0 og domineret nordjyderne, og selv om torsdagens træningskamp i Århus endte 1-1, var det igen med AGF i en dominerende rolle og med en stille dag på fodboldkontoret or målmand Leopold Wahlstedt.
AaB havde stort set kun det angreb, hvor man på en fin kontra kom foran i første halvleg, foruden et stolpeskud efter pausen, og efter opgøret var AGF-målmand Leopold Wahlstedt fint tilfreds med kampen og og minutterne i målet.
– Jeg havde også 90 minutter i en træningskamp mod Fredericia, og jeg tager mod enhver chance, jeg får for at spille. Og i dag var det mod en Superliga-modstander, så det føltes godt, siger Leopold Wahlstedt.
– Jeg har trænet rigtig godt de seneste to-tre uger, så jeg føler mig klar, fortæller den svenske AGF-målmand, der kom til fra Blackburn sidste sommer.
– Jeg har mine målsætninger og visioner, men det eneste, jeg kan gøre, er at være den bedste version af mig selv til træning, og nu føler jeg, at jeg er det sted. Jeg presser på hver dag, og så er det op til Uwe.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er ked af, hvordan Leopold Wahlstedt fik en alvorlig skade i pokalkampen mod VSK Aarhus i september og den start, svenskeren ufrivilligt fik i AGF.
– Han kom sent, og så var han meget uheldig med at blive skadet i sin første kompetitive kamp. Og så begik jeg en fejl i hans første træningskamp mod FC Midtjylland. Han skulle kun have spillet 30 minutter, men Jesper havde lidt med lysken, så vi var nødt til at spille ham i 60 minutter, og det var han ikke klar til. Han lavede to fejl, og jeg burde have spillet med Hütters i stedet og have bygget ‘Leo’ mere op. Det ville jeg set i bakspejlet gerne have gjort anderledes, siger Uwe Rösler.
– Han skal være 100 procent klar, for næste gang, han kommer ind, får han chancen. Det har vi allerede kommunikeret til Jesper, så det er Jesper klar over. Hvornår det bliver, det ved jeg ikke. Men han får chancen, ikke kun i én kamp, men i en fair portion kampe. Jeg vil virkelig have ham op at flyve i forhold til hans selvtillid og have ham til at stole på og kende alle omkring sig. Det kendskab kommer med træning, træning og atter træning, og så kommer der forhåbentlig også kampe. Men hvornår det er, det ved jeg ikke, siger Uwe Rösler.
Leopold Wahlstedt var nær havnet i Brøndby IF i sommeren 2023, hvor Blackburn i sidste øjeblik kaprede målmanden fra norske Odd Grenland.
AGF’s nuværende førstemålmand Jesper Hansen kom til klubben i 2021 og forlængede for nylig kontrakten i Århus til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER