AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Leopold Wahlstedt stod mod AaB i en træningskamp torsdag, og på et tidspunkt får svenskeren muligheden for at erobre pladsen i Superligaen, fortæller AGF-cheftræner Uwe Rösler.



ÅRHUS (Tipsbladet): Meget kan man sige om AaB’s retur til Superligaen, men nordjyderne skal ikke beskyldes for at have overbebyrdet AGF.

I Superligaen har AGF vundet to gange 4-0 og domineret nordjyderne, og selv om torsdagens træningskamp i Århus endte 1-1, var det igen med AGF i en dominerende rolle og med en stille dag på fodboldkontoret or målmand Leopold Wahlstedt.

AaB havde stort set kun det angreb, hvor man på en fin kontra kom foran i første halvleg, foruden et stolpeskud efter pausen, og efter opgøret var AGF-målmand Leopold Wahlstedt fint tilfreds med kampen og og minutterne i målet.

– Jeg havde også 90 minutter i en træningskamp mod Fredericia, og jeg tager mod enhver chance, jeg får for at spille. Og i dag var det mod en Superliga-modstander, så det føltes godt, siger Leopold Wahlstedt.

– Jeg har trænet rigtig godt de seneste to-tre uger, så jeg føler mig klar, fortæller den svenske AGF-målmand, der kom til fra Blackburn sidste sommer.

– Jeg har mine målsætninger og visioner, men det eneste, jeg kan gøre, er at være den bedste version af mig selv til træning, og nu føler jeg, at jeg er det sted. Jeg presser på hver dag, og så er det op til Uwe.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er ked af, hvordan Leopold Wahlstedt fik en alvorlig skade i pokalkampen mod VSK Aarhus i september og den start, svenskeren ufrivilligt fik i AGF.

– Han kom sent, og så var han meget uheldig med at blive skadet i sin første kompetitive kamp. Og så begik jeg en fejl i hans første træningskamp mod FC Midtjylland. Han skulle kun have spillet 30 minutter, men Jesper havde lidt med lysken, så vi var nødt til at spille ham i 60 minutter, og det var han ikke klar til. Han lavede to fejl, og jeg burde have spillet med Hütters i stedet og have bygget ‘Leo’ mere op. Det ville jeg set i bakspejlet gerne have gjort anderledes, siger Uwe Rösler.

– Han skal være 100 procent klar, for næste gang, han kommer ind, får han chancen. Det har vi allerede kommunikeret til Jesper, så det er Jesper klar over. Hvornår det bliver, det ved jeg ikke. Men han får chancen, ikke kun i én kamp, men i en fair portion kampe. Jeg vil virkelig have ham op at flyve i forhold til hans selvtillid og have ham til at stole på og kende alle omkring sig. Det kendskab kommer med træning, træning og atter træning, og så kommer der forhåbentlig også kampe. Men hvornår det er, det ved jeg ikke, siger Uwe Rösler.

Leopold Wahlstedt var nær havnet i Brøndby IF i sommeren 2023, hvor Blackburn i sidste øjeblik kaprede målmanden fra norske Odd Grenland.

AGF’s nuværende førstemålmand Jesper Hansen kom til klubben i 2021 og forlængede for nylig kontrakten i Århus til sommeren 2026.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Real Madrid – Athletic Club

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?