ÅRHUS (Tipsbladet): Meget kan man sige om AaB’s retur til Superligaen, men nordjyderne skal ikke beskyldes for at have overbebyrdet AGF.
I Superligaen har AGF vundet to gange 4-0 og domineret nordjyderne, og selv om torsdagens træningskamp i Århus endte 1-1, var det igen med AGF i en dominerende rolle og med en stille dag på fodboldkontoret or målmand Leopold Wahlstedt.
AaB havde stort set kun det angreb, hvor man på en fin kontra kom foran i første halvleg, foruden et stolpeskud efter pausen, og efter opgøret var AGF-målmand Leopold Wahlstedt fint tilfreds med kampen og og minutterne i målet.
– Jeg havde også 90 minutter i en træningskamp mod Fredericia, og jeg tager mod enhver chance, jeg får for at spille. Og i dag var det mod en Superliga-modstander, så det føltes godt, siger Leopold Wahlstedt.
– Jeg har trænet rigtig godt de seneste to-tre uger, så jeg føler mig klar, fortæller den svenske AGF-målmand, der kom til fra Blackburn sidste sommer.
– Jeg har mine målsætninger og visioner, men det eneste, jeg kan gøre, er at være den bedste version af mig selv til træning, og nu føler jeg, at jeg er det sted. Jeg presser på hver dag, og så er det op til Uwe.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er ked af, hvordan Leopold Wahlstedt fik en alvorlig skade i pokalkampen mod VSK Aarhus i september og den start, svenskeren ufrivilligt fik i AGF.
– Han kom sent, og så var han meget uheldig med at blive skadet i sin første kompetitive kamp. Og så begik jeg en fejl i hans første træningskamp mod FC Midtjylland. Han skulle kun have spillet 30 minutter, men Jesper havde lidt med lysken, så vi var nødt til at spille ham i 60 minutter, og det var han ikke klar til. Han lavede to fejl, og jeg burde have spillet med Hütters i stedet og have bygget ‘Leo’ mere op. Det ville jeg set i bakspejlet gerne have gjort anderledes, siger Uwe Rösler.
– Han skal være 100 procent klar, for næste gang, han kommer ind, får han chancen. Det har vi allerede kommunikeret til Jesper, så det er Jesper klar over. Hvornår det bliver, det ved jeg ikke. Men han får chancen, ikke kun i én kamp, men i en fair portion kampe. Jeg vil virkelig have ham op at flyve i forhold til hans selvtillid og have ham til at stole på og kende alle omkring sig. Det kendskab kommer med træning, træning og atter træning, og så kommer der forhåbentlig også kampe. Men hvornår det er, det ved jeg ikke, siger Uwe Rösler.
Leopold Wahlstedt var nær havnet i Brøndby IF i sommeren 2023, hvor Blackburn i sidste øjeblik kaprede målmanden fra norske Odd Grenland.
AGF’s nuværende førstemålmand Jesper Hansen kom til klubben i 2021 og forlængede for nylig kontrakten i Århus til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL