AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Leopold Wahlstedt stod mod AaB i en træningskamp torsdag, og på et tidspunkt får svenskeren muligheden for at erobre pladsen i Superligaen, fortæller AGF-cheftræner Uwe Rösler.



ÅRHUS (Tipsbladet): Meget kan man sige om AaB’s retur til Superligaen, men nordjyderne skal ikke beskyldes for at have overbebyrdet AGF.

I Superligaen har AGF vundet to gange 4-0 og domineret nordjyderne, og selv om torsdagens træningskamp i Århus endte 1-1, var det igen med AGF i en dominerende rolle og med en stille dag på fodboldkontoret or målmand Leopold Wahlstedt.

AaB havde stort set kun det angreb, hvor man på en fin kontra kom foran i første halvleg, foruden et stolpeskud efter pausen, og efter opgøret var AGF-målmand Leopold Wahlstedt fint tilfreds med kampen og og minutterne i målet.

– Jeg havde også 90 minutter i en træningskamp mod Fredericia, og jeg tager mod enhver chance, jeg får for at spille. Og i dag var det mod en Superliga-modstander, så det føltes godt, siger Leopold Wahlstedt.

– Jeg har trænet rigtig godt de seneste to-tre uger, så jeg føler mig klar, fortæller den svenske AGF-målmand, der kom til fra Blackburn sidste sommer.

– Jeg har mine målsætninger og visioner, men det eneste, jeg kan gøre, er at være den bedste version af mig selv til træning, og nu føler jeg, at jeg er det sted. Jeg presser på hver dag, og så er det op til Uwe.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er ked af, hvordan Leopold Wahlstedt fik en alvorlig skade i pokalkampen mod VSK Aarhus i september og den start, svenskeren ufrivilligt fik i AGF.

– Han kom sent, og så var han meget uheldig med at blive skadet i sin første kompetitive kamp. Og så begik jeg en fejl i hans første træningskamp mod FC Midtjylland. Han skulle kun have spillet 30 minutter, men Jesper havde lidt med lysken, så vi var nødt til at spille ham i 60 minutter, og det var han ikke klar til. Han lavede to fejl, og jeg burde have spillet med Hütters i stedet og have bygget ‘Leo’ mere op. Det ville jeg set i bakspejlet gerne have gjort anderledes, siger Uwe Rösler.

– Han skal være 100 procent klar, for næste gang, han kommer ind, får han chancen. Det har vi allerede kommunikeret til Jesper, så det er Jesper klar over. Hvornår det bliver, det ved jeg ikke. Men han får chancen, ikke kun i én kamp, men i en fair portion kampe. Jeg vil virkelig have ham op at flyve i forhold til hans selvtillid og have ham til at stole på og kende alle omkring sig. Det kendskab kommer med træning, træning og atter træning, og så kommer der forhåbentlig også kampe. Men hvornår det er, det ved jeg ikke, siger Uwe Rösler.

Leopold Wahlstedt var nær havnet i Brøndby IF i sommeren 2023, hvor Blackburn i sidste øjeblik kaprede målmanden fra norske Odd Grenland.

AGF’s nuværende førstemålmand Jesper Hansen kom til klubben i 2021 og forlængede for nylig kontrakten i Århus til sommeren 2026.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forlader Randers FC – igen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Klar tale: Han bør fyres nu

Klar besked til danske debutanter

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Dansker drillet af Mourinho

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Mbappé afviser teori

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’