AARHUS (Tipsbladet): – Kom ikke for højt op, når tingene går godt, kom ikke for langt ned, når man taber en kamp.
Uwe Rösler husker levende, hvor svært AGF havde det i perioder i foråret, hvor en række spillere sad ude med skader eller spillede med skavanker, hvor de reelt fik flere minutter, end de, Rösler og sundhedsstaben i den perfekte verden havde ønsket.
I øjeblikket surfer AGF og især Århus og Østjylland på tre flotte sejre i træk, hvor man fortjent har slået Brøndby IF og kvast Sønderjyske og Vejle.
Århusianerne er ikke favoritter til hverken det ene eller andet (måske bortset fra et lille mindretal), heller ikke internt i egne vurderinger.
Men spillet klikker, og det er efter ikke noget tilfælde, mener Uwe Rösler.
– Fakta er, at vi spiller rigtig god fodbold og at vi scorer mål. Det er også fakta, at vi har spillet sådan her før, det er ikke et one-off, siger Uwe Rösler.
– Folk fokuserer på det nu, fordi vi sidste år [sæson] ikke kunne spille den type fodbold, fordi vi ikke havde vigtige spillere til rådighed til at spille sådan. Vi var nødt til at finde andre måder at vinde kampe på og at spille på vores spilleres styrke. Jeg siger ikke, at det nødvendigvis var rigtigt eller forkert, men det var i hvert fald det valg, vi traf.
– Nu har vi et bredere udvalg af spillere at udtage holdet fra, flere kampklare og mere fitte spillere, der kan spille kampe og også være med til træning. Så derfor kan vi nu spille på den måde, vi altid gerne ville spille. Det kan så være i 3-4-3 med to tiere eller i en 3-5-2 med to angribere og to ottere. Det har hele tiden været intentionen, siger Uwe Rösler.
– Nu kan vi spille med de samme tre i bagkæden næsten hver gang, hvor vi i sidste sæson ofte måtte skifte fra kamp til kamp. Så relationerne mellem vores yderste midtstoppere og vores wingacks er stabile, relationerne på midtbanen er stabile, relationerne oppe i front er stabile. Nu kommer I nok snart og spørger, hvorfor vi ikke roterer mere, siger Uwe Rösler med et grin.
AGF arbejder i øjeblikket på at få Michael Akoto, Mikkel Duelund, Tobias Mølgaard og Kevin Yakob klar og tættere på at være enten skadesfri eller klar til minutter.
– Jeg ser også frem til at få rigtig gode spillere tilbage, der giver mig noget andet, som Duelund, der kommer tilbage og giver noget andet, som Mølgaard, der giver noget andet. Og Akoto, der er en alsidig defensivspiller, og giver os noget andet, siger Uwe Rösler.
Duelund og Mølgaard har døjet med skader det meste af foråret og hele denne sæson, mens Yakob langsomt bliver gjort klar efter en alvorlig knæskade i sommeren sidste år.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Barcelona klager til UEFA
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER