Smilet er tilbage i Aarhus: Ikke et one-off

Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med den måde, AGF-holdet klikker for tiden og ser frem til, endnu flere spillere bliver klar efter skader.



AARHUS (Tipsbladet): – Kom ikke for højt op, når tingene går godt, kom ikke for langt ned, når man taber en kamp.

Uwe Rösler husker levende, hvor svært AGF havde det i perioder i foråret, hvor en række spillere sad ude med skader eller spillede med skavanker, hvor de reelt fik flere minutter, end de, Rösler og sundhedsstaben i den perfekte verden havde ønsket.

I øjeblikket surfer AGF og især Århus og Østjylland på tre flotte sejre i træk, hvor man fortjent har slået Brøndby IF og kvast Sønderjyske og Vejle.

Århusianerne er ikke favoritter til hverken det ene eller andet (måske bortset fra et lille mindretal), heller ikke internt i egne vurderinger.

Men spillet klikker, og det er efter ikke noget tilfælde, mener Uwe Rösler.

– Fakta er, at vi spiller rigtig god fodbold og at vi scorer mål. Det er også fakta, at vi har spillet sådan her før, det er ikke et one-off, siger Uwe Rösler.

– Folk fokuserer på det nu, fordi vi sidste år [sæson] ikke kunne spille den type fodbold, fordi vi ikke havde vigtige spillere til rådighed til at spille sådan. Vi var nødt til at finde andre måder at vinde kampe på og at spille på vores spilleres styrke. Jeg siger ikke, at det nødvendigvis var rigtigt eller forkert, men det var i hvert fald det valg, vi traf.

– Nu har vi et bredere udvalg af spillere at udtage holdet fra, flere kampklare og mere fitte spillere, der kan spille kampe og også være med til træning. Så derfor kan vi nu spille på den måde, vi altid gerne ville spille. Det kan så være i 3-4-3 med to tiere eller i en 3-5-2 med to angribere og to ottere. Det har hele tiden været intentionen, siger Uwe Rösler.

– Nu kan vi spille med de samme tre i bagkæden næsten hver gang, hvor vi i sidste sæson ofte måtte skifte fra kamp til kamp. Så relationerne mellem vores yderste midtstoppere og vores wingacks er stabile, relationerne på midtbanen er stabile, relationerne oppe i front er stabile. Nu kommer I nok snart og spørger, hvorfor vi ikke roterer mere, siger Uwe Rösler med et grin.

AGF arbejder i øjeblikket på at få Michael Akoto, Mikkel Duelund, Tobias Mølgaard og Kevin Yakob klar og tættere på at være enten skadesfri eller klar til minutter.

– Jeg ser også frem til at få rigtig gode spillere tilbage, der giver mig noget andet, som Duelund, der kommer tilbage og giver noget andet, som Mølgaard, der giver noget andet. Og Akoto, der er en alsidig defensivspiller, og giver os noget andet, siger Uwe Rösler.

Duelund og Mølgaard har døjet med skader det meste af foråret og hele denne sæson, mens Yakob langsomt bliver gjort klar efter en alvorlig knæskade i sommeren sidste år.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Den bedste handel i Superligaen!

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Blæst fuldstændig omkuld

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Laver aftale med Frederik Birk

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

– Han ender i Premier League

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storroser dansk super-talent

Salah scorer på Anfield

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!