Smilet er tilbage i Aarhus: Ikke et one-off

Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med den måde, AGF-holdet klikker for tiden og ser frem til, endnu flere spillere bliver klar efter skader.



AARHUS (Tipsbladet): – Kom ikke for højt op, når tingene går godt, kom ikke for langt ned, når man taber en kamp.

Uwe Rösler husker levende, hvor svært AGF havde det i perioder i foråret, hvor en række spillere sad ude med skader eller spillede med skavanker, hvor de reelt fik flere minutter, end de, Rösler og sundhedsstaben i den perfekte verden havde ønsket.

I øjeblikket surfer AGF og især Århus og Østjylland på tre flotte sejre i træk, hvor man fortjent har slået Brøndby IF og kvast Sønderjyske og Vejle.

Århusianerne er ikke favoritter til hverken det ene eller andet (måske bortset fra et lille mindretal), heller ikke internt i egne vurderinger.

Men spillet klikker, og det er efter ikke noget tilfælde, mener Uwe Rösler.

– Fakta er, at vi spiller rigtig god fodbold og at vi scorer mål. Det er også fakta, at vi har spillet sådan her før, det er ikke et one-off, siger Uwe Rösler.

– Folk fokuserer på det nu, fordi vi sidste år [sæson] ikke kunne spille den type fodbold, fordi vi ikke havde vigtige spillere til rådighed til at spille sådan. Vi var nødt til at finde andre måder at vinde kampe på og at spille på vores spilleres styrke. Jeg siger ikke, at det nødvendigvis var rigtigt eller forkert, men det var i hvert fald det valg, vi traf.

– Nu har vi et bredere udvalg af spillere at udtage holdet fra, flere kampklare og mere fitte spillere, der kan spille kampe og også være med til træning. Så derfor kan vi nu spille på den måde, vi altid gerne ville spille. Det kan så være i 3-4-3 med to tiere eller i en 3-5-2 med to angribere og to ottere. Det har hele tiden været intentionen, siger Uwe Rösler.

– Nu kan vi spille med de samme tre i bagkæden næsten hver gang, hvor vi i sidste sæson ofte måtte skifte fra kamp til kamp. Så relationerne mellem vores yderste midtstoppere og vores wingacks er stabile, relationerne på midtbanen er stabile, relationerne oppe i front er stabile. Nu kommer I nok snart og spørger, hvorfor vi ikke roterer mere, siger Uwe Rösler med et grin.

AGF arbejder i øjeblikket på at få Michael Akoto, Mikkel Duelund, Tobias Mølgaard og Kevin Yakob klar og tættere på at være enten skadesfri eller klar til minutter.

– Jeg ser også frem til at få rigtig gode spillere tilbage, der giver mig noget andet, som Duelund, der kommer tilbage og giver noget andet, som Mølgaard, der giver noget andet. Og Akoto, der er en alsidig defensivspiller, og giver os noget andet, siger Uwe Rösler.

Duelund og Mølgaard har døjet med skader det meste af foråret og hele denne sæson, mens Yakob langsomt bliver gjort klar efter en alvorlig knæskade i sommeren sidste år.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Mareridt for FC Augsburg


Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Gigantisk nedslagtning

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afviser utroligt tilbud

Arsenal ansætter dansk toptræner

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Går langt ned i løn

Andreas Christensen skriver snart under

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale