Smilet er tilbage i Aarhus: Ikke et one-off

Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med den måde, AGF-holdet klikker for tiden og ser frem til, endnu flere spillere bliver klar efter skader.



AARHUS (Tipsbladet): – Kom ikke for højt op, når tingene går godt, kom ikke for langt ned, når man taber en kamp.

Uwe Rösler husker levende, hvor svært AGF havde det i perioder i foråret, hvor en række spillere sad ude med skader eller spillede med skavanker, hvor de reelt fik flere minutter, end de, Rösler og sundhedsstaben i den perfekte verden havde ønsket.

I øjeblikket surfer AGF og især Århus og Østjylland på tre flotte sejre i træk, hvor man fortjent har slået Brøndby IF og kvast Sønderjyske og Vejle.

Århusianerne er ikke favoritter til hverken det ene eller andet (måske bortset fra et lille mindretal), heller ikke internt i egne vurderinger.

Men spillet klikker, og det er efter ikke noget tilfælde, mener Uwe Rösler.

– Fakta er, at vi spiller rigtig god fodbold og at vi scorer mål. Det er også fakta, at vi har spillet sådan her før, det er ikke et one-off, siger Uwe Rösler.

– Folk fokuserer på det nu, fordi vi sidste år [sæson] ikke kunne spille den type fodbold, fordi vi ikke havde vigtige spillere til rådighed til at spille sådan. Vi var nødt til at finde andre måder at vinde kampe på og at spille på vores spilleres styrke. Jeg siger ikke, at det nødvendigvis var rigtigt eller forkert, men det var i hvert fald det valg, vi traf.

– Nu har vi et bredere udvalg af spillere at udtage holdet fra, flere kampklare og mere fitte spillere, der kan spille kampe og også være med til træning. Så derfor kan vi nu spille på den måde, vi altid gerne ville spille. Det kan så være i 3-4-3 med to tiere eller i en 3-5-2 med to angribere og to ottere. Det har hele tiden været intentionen, siger Uwe Rösler.

– Nu kan vi spille med de samme tre i bagkæden næsten hver gang, hvor vi i sidste sæson ofte måtte skifte fra kamp til kamp. Så relationerne mellem vores yderste midtstoppere og vores wingacks er stabile, relationerne på midtbanen er stabile, relationerne oppe i front er stabile. Nu kommer I nok snart og spørger, hvorfor vi ikke roterer mere, siger Uwe Rösler med et grin.

AGF arbejder i øjeblikket på at få Michael Akoto, Mikkel Duelund, Tobias Mølgaard og Kevin Yakob klar og tættere på at være enten skadesfri eller klar til minutter.

– Jeg ser også frem til at få rigtig gode spillere tilbage, der giver mig noget andet, som Duelund, der kommer tilbage og giver noget andet, som Mølgaard, der giver noget andet. Og Akoto, der er en alsidig defensivspiller, og giver os noget andet, siger Uwe Rösler.

Duelund og Mølgaard har døjet med skader det meste af foråret og hele denne sæson, mens Yakob langsomt bliver gjort klar efter en alvorlig knæskade i sommeren sidste år.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Medie: De lurer på FCM-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

– Schwartau-handel giver ingen mening

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Åbner for sommertransfer

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Canada – Marokko

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg