Smilet er tilbage i Aarhus: Ikke et one-off

Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med den måde, AGF-holdet klikker for tiden og ser frem til, endnu flere spillere bliver klar efter skader.



AARHUS (Tipsbladet): – Kom ikke for højt op, når tingene går godt, kom ikke for langt ned, når man taber en kamp.

Uwe Rösler husker levende, hvor svært AGF havde det i perioder i foråret, hvor en række spillere sad ude med skader eller spillede med skavanker, hvor de reelt fik flere minutter, end de, Rösler og sundhedsstaben i den perfekte verden havde ønsket.

I øjeblikket surfer AGF og især Århus og Østjylland på tre flotte sejre i træk, hvor man fortjent har slået Brøndby IF og kvast Sønderjyske og Vejle.

Århusianerne er ikke favoritter til hverken det ene eller andet (måske bortset fra et lille mindretal), heller ikke internt i egne vurderinger.

Men spillet klikker, og det er efter ikke noget tilfælde, mener Uwe Rösler.

– Fakta er, at vi spiller rigtig god fodbold og at vi scorer mål. Det er også fakta, at vi har spillet sådan her før, det er ikke et one-off, siger Uwe Rösler.

– Folk fokuserer på det nu, fordi vi sidste år [sæson] ikke kunne spille den type fodbold, fordi vi ikke havde vigtige spillere til rådighed til at spille sådan. Vi var nødt til at finde andre måder at vinde kampe på og at spille på vores spilleres styrke. Jeg siger ikke, at det nødvendigvis var rigtigt eller forkert, men det var i hvert fald det valg, vi traf.

– Nu har vi et bredere udvalg af spillere at udtage holdet fra, flere kampklare og mere fitte spillere, der kan spille kampe og også være med til træning. Så derfor kan vi nu spille på den måde, vi altid gerne ville spille. Det kan så være i 3-4-3 med to tiere eller i en 3-5-2 med to angribere og to ottere. Det har hele tiden været intentionen, siger Uwe Rösler.

– Nu kan vi spille med de samme tre i bagkæden næsten hver gang, hvor vi i sidste sæson ofte måtte skifte fra kamp til kamp. Så relationerne mellem vores yderste midtstoppere og vores wingacks er stabile, relationerne på midtbanen er stabile, relationerne oppe i front er stabile. Nu kommer I nok snart og spørger, hvorfor vi ikke roterer mere, siger Uwe Rösler med et grin.

AGF arbejder i øjeblikket på at få Michael Akoto, Mikkel Duelund, Tobias Mølgaard og Kevin Yakob klar og tættere på at være enten skadesfri eller klar til minutter.

– Jeg ser også frem til at få rigtig gode spillere tilbage, der giver mig noget andet, som Duelund, der kommer tilbage og giver noget andet, som Mølgaard, der giver noget andet. Og Akoto, der er en alsidig defensivspiller, og giver os noget andet, siger Uwe Rösler.

Duelund og Mølgaard har døjet med skader det meste af foråret og hele denne sæson, mens Yakob langsomt bliver gjort klar efter en alvorlig knæskade i sommeren sidste år.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Brøndby straffet – får stor bøde

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FCM taber til AS Roma i Europa League

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke