14 kampe. Mere skulle Roy Carroll ikke bruge på at overbevise sine keeper-kolleger om, at han er årets målmand i Danmark.
OB’s nordirske målmand vinder således Det Gyldne Bur med 41 point foran Stephan Andersen med 37 point og Silkeborgs Lasse Heinze på tredjepladsen med 27 point. Det er alle målmændene i Superligaen og 1. division, der stemmer om hæderen, som Tipsbladet har stået for siden 1984.
– Det er en stor ære at vinde Det Gyldne Bur. Jeg er meget glad, især fordi det er målmændene, der har stemt på mig. Det er dejligt at få en pris, og det er en stor ære, siger Roy Carroll til Tipsbladet.
– Det er en stor overraskelse, for jeg har ikke spillet mange kampe. Men målmændene har stemt på mig, og det er fantastisk. Det kom lidt som et chok for mig, fordi jeg kun har været her i tre-fire måneder. Det er et godt minde at have med sig, og det er dejligt at være vellidt, lyder det fra keeperen.
Læs også: 26 års videre af Det Gyldne Bur
Kåringen kroner et perfekt efterår for Roy Carroll, der debuterede med et clean sheet for OB i sin debutkamp mod FC Midtjylland. Iøvrigt kun fem kvarter efter at han havde skrevet under på kontrakten.
Hos OB har nordireren fået pustet nyt liv i en karriere, der ellers var stødt på grund i Derby uden udsigt til fast spilletid. Roy Carroll har tidligere vogtet målet for Manchester United og står desuden noteret for 19 landskampe for Nordirland.
Læs et stort interview med Roy Carroll om opvæksten i Nordirland og de svære vilkår for at fuldbyrde potentialet i Tipsbladet Indsigt. På gaden fredag 23. december.
LIVE
Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen
NYHEDER
Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
AVIS
FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’
LIVE
TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
NYHEDER
‘Den ene hjerneblødning efter den anden’
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Køb ham, FCK!
Han gjorde det onde ved AGF
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
STORT INTERVIEW
Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
MEDIE
Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Sand på vej ind i AaB-bestyrelse
EKSKLUSIVT