Roy Carroll er Årets Målmand

Stemmerne er talt. Tipsbladet giver det Gyldne Bur til OB-keeperen.



14 kampe. Mere skulle Roy Carroll ikke bruge på at overbevise sine keeper-kolleger om, at han er årets målmand i Danmark.

OB’s nordirske målmand vinder således Det Gyldne Bur med 41 point foran Stephan Andersen med 37 point og Silkeborgs Lasse Heinze på tredjepladsen med 27 point. Det er alle målmændene i Superligaen og 1. division, der stemmer om hæderen, som Tipsbladet har stået for siden 1984.

– Det er en stor ære at vinde Det Gyldne Bur. Jeg er meget glad, især fordi det er målmændene, der har stemt på mig. Det er dejligt at få en pris, og det er en stor ære, siger Roy Carroll til Tipsbladet.

– Det er en stor overraskelse, for jeg har ikke spillet mange kampe. Men målmændene har stemt på mig, og det er fantastisk. Det kom lidt som et chok for mig, fordi jeg kun har været her i tre-fire måneder. Det er et godt minde at have med sig, og det er dejligt at være vellidt, lyder det fra keeperen.

Læs også: 26 års videre af Det Gyldne Bur

Kåringen kroner et perfekt efterår for Roy Carroll, der debuterede med et clean sheet for OB i sin debutkamp mod FC Midtjylland. Iøvrigt kun fem kvarter efter at han havde skrevet under på kontrakten.

Hos OB har nordireren fået pustet nyt liv i en karriere, der ellers var stødt på grund i Derby uden udsigt til fast spilletid. Roy Carroll har tidligere vogtet målet for Manchester United og står desuden noteret for 19 landskampe for Nordirland.

Læs et stort interview med Roy Carroll om opvæksten i Nordirland og de svære vilkår for at fuldbyrde potentialet i Tipsbladet Indsigt. På gaden fredag 23. december.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub