Rubén Sellés forlod AGF i sommer for at vende tilbage til Spanien og et job som U18-træner i storklubben Valencia. Blot et halvt år senere er han tilbage i Danmark.
Kort før jul præsenterede FC København Rubén Sellés som ny assistenttræner for Jess Thorup – en tjans, han skal dele med Jacob Neestrup, der er kommet til fra Viborg FF.
Dermed er Sellés altså tilbage i kolde Danmark efter en meget kort afstikker til hjemlandet.
– Det er en stor fornøjelse at være tilbage i Danmark. Jeg havde en god tid senest og har mange lykkelige minder, og forhåbentlig bliver det også sådan denne gang, siger Rubén Sellés til tipsbladet.dk og tilføjer om sin nye klub:
– FC København er en storklub. Jeg har spillet mod dem mange gange – selvfølgelig med AGF, men også med Qarabag i Champions League. Når man møder FCK, fornemmer man altid på forhånd, at man skal op imod en meget stor modstander, og nu, hvor jeg er en del af klubben, står jeg med præcis den samme følelse.
Da Rubén Sellés forlod AGF, var det med begrundelsen, at han gerne ville tættere på familien i Spanien. Af samme årsag kan det virke påfaldende, at han allerede efter et halvt år er tilbage i Danmark for en ny arbejdsgiver.
– Der er flere grunde til, at jeg forlod AGF, hvor jeg havde det godt og lige havde afsluttet klubbens bedste sæson i mange år. Jeg havde mange overvejelser, og jeg ville gerne tæt på min familie, fordi min far var alvorligt syg. Her seks måneder senere har han det meget bedre, men min kone og mine børn er stadig hos ham.
Læs også:Medie: FCK har indstillet dialog om Bruun Larsen for nuværende
– Mens jeg gik rundt i Valencia, havde jeg masser af tid til at tænke over fremtiden, og da FC København så ringede og tilbød mig det her job, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rette, siger spanieren.
Synes du, at FC København er en større klub end AGF?
– I løbet af de seneste 25 år har FC København opnået mange mål, som AGF ikke har. Men det handler ikke om, hvem der er store, og hvem der små, men jeg har enormt stor respekt for det arbejde, FCK har udført i løbet af de seneste 25 år. AGF er gode på deres helt egen måde, så jeg vil ikke sammenligne de to, siger Sellés, der har store ambitioner med til Danmark:
– Vi skal tage det skridt for skridt. Klubben er i gang med noget spændende, og ambitionerne er høje, men vi skal bygge det op i den rigtige rækkefølge og fokusere på at arbejde hårdt hver dag. Den langsigtede målsætning kan man kun opnå, hvis man gør det godt på den korte bane.
Glæder sig til gensyn med “PC”
Rubén Sellés bliver snart genforenet med én af sine tidligere kollegaer i AGF.
Senest til april tiltræder Peter Christiansen som sportsdirektør i FC København, og han var som bekendt også chef for Rubén Sellés i AGF. Det har spanieren ikke glemt, selv om det selvfølgelig kan være svært lige at huske navne.
Glæder du dig til at blive genforenet med Peter Christiansen?
Læs også:Andreas Bjelland smider 2020 i skraldespanden: Helt vildt frustrerende
– Peter Christiansen?
Ja.. “PC”.
– Aaah. Jeg havde glemt, han hedder Peter. Vi kaldte ham aldrig andet end “PC”, siger Rubén Sellés med et stort grin og svarer så på spørgsmålet:
– Da FC København havde henvendt sig, ringede jeg til ham, men jeg kender også hans situation, så jeg ville ikke forstyrre ham alt for meget. Men jeg glæder mig til, at han kommer til klubben. Vi har en god relation, og han var en stor del af AGF’s succes, slutter Rubén Sellés.
Spanierens træner-cv tæller Aris Thessaloniki, Villarreal, Neftchi Baku, Strømsgodset, FK Qarabag, AGF og Valencia.
Læs også:Midtstopper eller venstre back: Det kan jeg ikke svare på
Læs også:FC København-boss slår ud med armene: Det er op til AGF
Læs også:Thorup åbner for ny midtbanespiller i FCK: Smigret af Schöne-udtalelser
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
