Rubén Sellés forlod AGF i sommer for at vende tilbage til Spanien og et job som U18-træner i storklubben Valencia. Blot et halvt år senere er han tilbage i Danmark.
Kort før jul præsenterede FC København Rubén Sellés som ny assistenttræner for Jess Thorup – en tjans, han skal dele med Jacob Neestrup, der er kommet til fra Viborg FF.
Dermed er Sellés altså tilbage i kolde Danmark efter en meget kort afstikker til hjemlandet.
– Det er en stor fornøjelse at være tilbage i Danmark. Jeg havde en god tid senest og har mange lykkelige minder, og forhåbentlig bliver det også sådan denne gang, siger Rubén Sellés til tipsbladet.dk og tilføjer om sin nye klub:
– FC København er en storklub. Jeg har spillet mod dem mange gange – selvfølgelig med AGF, men også med Qarabag i Champions League. Når man møder FCK, fornemmer man altid på forhånd, at man skal op imod en meget stor modstander, og nu, hvor jeg er en del af klubben, står jeg med præcis den samme følelse.
Da Rubén Sellés forlod AGF, var det med begrundelsen, at han gerne ville tættere på familien i Spanien. Af samme årsag kan det virke påfaldende, at han allerede efter et halvt år er tilbage i Danmark for en ny arbejdsgiver.
– Der er flere grunde til, at jeg forlod AGF, hvor jeg havde det godt og lige havde afsluttet klubbens bedste sæson i mange år. Jeg havde mange overvejelser, og jeg ville gerne tæt på min familie, fordi min far var alvorligt syg. Her seks måneder senere har han det meget bedre, men min kone og mine børn er stadig hos ham.
Læs også:Medie: FCK har indstillet dialog om Bruun Larsen for nuværende
– Mens jeg gik rundt i Valencia, havde jeg masser af tid til at tænke over fremtiden, og da FC København så ringede og tilbød mig det her job, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rette, siger spanieren.
Synes du, at FC København er en større klub end AGF?
– I løbet af de seneste 25 år har FC København opnået mange mål, som AGF ikke har. Men det handler ikke om, hvem der er store, og hvem der små, men jeg har enormt stor respekt for det arbejde, FCK har udført i løbet af de seneste 25 år. AGF er gode på deres helt egen måde, så jeg vil ikke sammenligne de to, siger Sellés, der har store ambitioner med til Danmark:
– Vi skal tage det skridt for skridt. Klubben er i gang med noget spændende, og ambitionerne er høje, men vi skal bygge det op i den rigtige rækkefølge og fokusere på at arbejde hårdt hver dag. Den langsigtede målsætning kan man kun opnå, hvis man gør det godt på den korte bane.
Glæder sig til gensyn med “PC”
Rubén Sellés bliver snart genforenet med én af sine tidligere kollegaer i AGF.
Senest til april tiltræder Peter Christiansen som sportsdirektør i FC København, og han var som bekendt også chef for Rubén Sellés i AGF. Det har spanieren ikke glemt, selv om det selvfølgelig kan være svært lige at huske navne.
Glæder du dig til at blive genforenet med Peter Christiansen?
Læs også:Andreas Bjelland smider 2020 i skraldespanden: Helt vildt frustrerende
– Peter Christiansen?
Ja.. “PC”.
– Aaah. Jeg havde glemt, han hedder Peter. Vi kaldte ham aldrig andet end “PC”, siger Rubén Sellés med et stort grin og svarer så på spørgsmålet:
– Da FC København havde henvendt sig, ringede jeg til ham, men jeg kender også hans situation, så jeg ville ikke forstyrre ham alt for meget. Men jeg glæder mig til, at han kommer til klubben. Vi har en god relation, og han var en stor del af AGF’s succes, slutter Rubén Sellés.
Spanierens træner-cv tæller Aris Thessaloniki, Villarreal, Neftchi Baku, Strømsgodset, FK Qarabag, AGF og Valencia.
Læs også:Midtstopper eller venstre back: Det kan jeg ikke svare på
Læs også:FC København-boss slår ud med armene: Det er op til AGF
Læs også:Thorup åbner for ny midtbanespiller i FCK: Smigret af Schöne-udtalelser
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
Årets mest læste – I elsker transfers!
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
