FC København havde fredag den første træning i 2021, og den blev naturligvis ledet af Jess Thorup, der har ansvaret for, at resultaterne bliver bedre i den kommende halvsæson, end de har været hidtil.
På samme tid har FCK-træneren et transfervindue at forholde sig til.
Frem til 1. februar klokken 23.59 er det muligt at forstærke sig. Det har FC København ikke gjort endnu, men Thorup er naturligvis opmærksom på transfervinduet.
– Der kommer mange forskellige navne over mit bord. Sådan er det jo i den her tid. Det, synes jeg, er naturligt. Det vigtigste for mig er, at hvis vi gør noget, skal det bringe noget kvalitet. Vi skal ikke bare bringe nye ind for at bringe nye ind, siger Jess Thorup.
Læs også:Transferdommen: Brøndby, FCK og AGF prøver at stjæle FCM’s guld
Det er William Kvist, der som midlertidig sportschef skal stå for at føre forhandlingerne om eventuelle nye spillere, men januar er også en travl måned for cheftræneren.
– Jeg har brugt al min første tid på at fokusere på de spillere, der var her, og så er det klart, at jeg også har brugt noget tid på at evaluere og sagt; ”hvad er det, der skal tilføres?”. Det er vel mig, der er kommet med positioner, hvor jeg synes, der skal gøres noget, og så går scoutingafdelingen i gang.
– Jeg har haft mange møder med scoutingafdelingen og sat ord på, hvad det er, de skal søge efter. Det har de gjort, og så kommer de tilbage med nogle muligheder, som jeg begynder at kigge på sammen med teamet, siger Thorup.
Og spørgsmålet er så, hvor på banen FC København kan forstærke sig? Et godt bud er den centrale midtbane, hvor man efter Jess Thorups ankomst er gået over til at spille med tre. I øjeblikket er der Carlos Zeca, Rasmus Falk, Jens Stage og Robert Mudrazija til at dække de tre pladser. Marko Stamenic og Nicolaj Thomsen kan også komme i spil, men gør det sjældent.
Læs også:Lasse Schöne åben for Danmark: Men vil kun spille for FC København
– Jeg kan sige, at for mig er det vigtigste kvalitet. Jeg kigger også på, hvor vi er tyndest besat. Nu nævner du selv en central midtbane, og hvis vi spiller med tre eller fire på midten med diamant, er der mange positioner, der skal besættes. Der kan du hurtige se, at vi ikke er så mange, som vi er på mange andre positioner. Så det ville være et godt sted at starte med at sige, at der kunne vi godt bruge noget. Ikke dermed sagt, at vi ikke har den kvalitet, vi skal bruge, men det er i hvert fald et af de steder, vi kigger hen, lyder det fra FCK-træneren.
Torsdag fastslog Lasse Schöne, at FC København er den eneste klub, han vil spille for i Danmark, og den udtalelse har Jess Thorup naturligvis også bidt mærke i.
– Det siger noget om, hvad det er for en klub, vi er. At en spiller med det navn og CV nævner os som det eneste interessante for ham, hvis han skal tilbage til Danmark, som i øvrigt er en mulighed. Det vidner om, at vi har en position, som vi er glade for. Vi er med på, at lige nu kæmper vi, men vi har et dog et brand og et navn og en måde at gøre tingene på, som er attraktiv for selv store stjerner, som kommer fra udlandet. Det, synes jeg da, er meget interessant, siger Thorup.
Du kan også læse et interview med William Kvist om FC Københavns transfervindue – klik her.
Læs også:– Brøndby rækker ud efter DM-guldet
Læs også:Leder: Messi, Midtjylland og Viborg – her er seks forudsigelser om 2021
Læs også:FCK åbner op om nyt projekt: Har store planer med nyt fanområde
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS
