Rubén Sellés tilbage i Danmark: FCK har opnået meget, som AGF ikke har

Den tidligere AGF-assistent Rubén Sellés er nu tilknyttet FC København, og han er glad for at arbejde for det, han selv kalder en storklub.



Rubén Sellés forlod AGF i sommer for at vende tilbage til Spanien og et job som U18-træner i storklubben Valencia. Blot et halvt år senere er han tilbage i Danmark.

Kort før jul præsenterede FC København Rubén Sellés som ny assistenttræner for Jess Thorup – en tjans, han skal dele med Jacob Neestrup, der er kommet til fra Viborg FF.

Dermed er Sellés altså tilbage i kolde Danmark efter en meget kort afstikker til hjemlandet.

– Det er en stor fornøjelse at være tilbage i Danmark. Jeg havde en god tid senest og har mange lykkelige minder, og forhåbentlig bliver det også sådan denne gang, siger Rubén Sellés til tipsbladet.dk og tilføjer om sin nye klub:

– FC København er en storklub. Jeg har spillet mod dem mange gange – selvfølgelig med AGF, men også med Qarabag i Champions League. Når man møder FCK, fornemmer man altid på forhånd, at man skal op imod en meget stor modstander, og nu, hvor jeg er en del af klubben, står jeg med præcis den samme følelse. 

Da Rubén Sellés forlod AGF, var det med begrundelsen, at han gerne ville tættere på familien i Spanien. Af samme årsag kan det virke påfaldende, at han allerede efter et halvt år er tilbage i Danmark for en ny arbejdsgiver.

– Der er flere grunde til, at jeg forlod AGF, hvor jeg havde det godt og lige havde afsluttet klubbens bedste sæson i mange år. Jeg havde mange overvejelser, og jeg ville gerne tæt på min familie, fordi min far var alvorligt syg. Her seks måneder senere har han det meget bedre, men min kone og mine børn er stadig hos ham.

Læs også:Medie: FCK har indstillet dialog om Bruun Larsen for nuværende

– Mens jeg gik rundt i Valencia, havde jeg masser af tid til at tænke over fremtiden, og da FC København så ringede og tilbød mig det her job, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rette, siger spanieren.

Synes du, at FC København er en større klub end AGF?

– I løbet af de seneste 25 år har FC København opnået mange mål, som AGF ikke har. Men det handler ikke om, hvem der er store, og hvem der små, men jeg har enormt stor respekt for det arbejde, FCK har udført i løbet af de seneste 25 år. AGF er gode på deres helt egen måde, så jeg vil ikke sammenligne de to, siger Sellés, der har store ambitioner med til Danmark:

– Vi skal tage det skridt for skridt. Klubben er i gang med noget spændende, og ambitionerne er høje, men vi skal bygge det op i den rigtige rækkefølge og fokusere på at arbejde hårdt hver dag. Den langsigtede målsætning kan man kun opnå, hvis man gør det godt på den korte bane.

Glæder sig til gensyn med “PC”
Rubén Sellés bliver snart genforenet med én af sine tidligere kollegaer i AGF.

Senest til april tiltræder Peter Christiansen som sportsdirektør i FC København, og han var som bekendt også chef for Rubén Sellés i AGF. Det har spanieren ikke glemt, selv om det selvfølgelig kan være svært lige at huske navne.

Glæder du dig til at blive genforenet med Peter Christiansen?

Læs også:Andreas Bjelland smider 2020 i skraldespanden: Helt vildt frustrerende

– Peter Christiansen?

Ja.. “PC”.

– Aaah. Jeg havde glemt, han hedder Peter. Vi kaldte ham aldrig andet end “PC”, siger Rubén Sellés med et stort grin og svarer så på spørgsmålet:

– Da FC København havde henvendt sig, ringede jeg til ham, men jeg kender også hans situation, så jeg ville ikke forstyrre ham alt for meget. Men jeg glæder mig til, at han kommer til klubben. Vi har en god relation, og han var en stor del af AGF’s succes, slutter Rubén Sellés.

Spanierens træner-cv tæller Aris Thessaloniki, Villarreal, Neftchi Baku, Strømsgodset, FK Qarabag, AGF og Valencia.

Læs også:Midtstopper eller venstre back: Det kan jeg ikke svare på
Læs også:FC København-boss slår ud med armene: Det er op til AGF
Læs også:Thorup åbner for ny midtbanespiller i FCK: Smigret af Schöne-udtalelser




FCK-talenter ydmyger Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar tale: Han bør fyres nu

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Av, FCK! Her er de værst af alle

Divisionsforeningen med markant udmelding

Står pludselig i Braithwaite-dilemma



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Det er slut

Nu flytter anfører til Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kæmpe nyhed i udlandet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’