Rubén Sellés forlod AGF i sommer for at vende tilbage til Spanien og et job som U18-træner i storklubben Valencia. Blot et halvt år senere er han tilbage i Danmark.
Kort før jul præsenterede FC København Rubén Sellés som ny assistenttræner for Jess Thorup – en tjans, han skal dele med Jacob Neestrup, der er kommet til fra Viborg FF.
Dermed er Sellés altså tilbage i kolde Danmark efter en meget kort afstikker til hjemlandet.
– Det er en stor fornøjelse at være tilbage i Danmark. Jeg havde en god tid senest og har mange lykkelige minder, og forhåbentlig bliver det også sådan denne gang, siger Rubén Sellés til tipsbladet.dk og tilføjer om sin nye klub:
– FC København er en storklub. Jeg har spillet mod dem mange gange – selvfølgelig med AGF, men også med Qarabag i Champions League. Når man møder FCK, fornemmer man altid på forhånd, at man skal op imod en meget stor modstander, og nu, hvor jeg er en del af klubben, står jeg med præcis den samme følelse.
Da Rubén Sellés forlod AGF, var det med begrundelsen, at han gerne ville tættere på familien i Spanien. Af samme årsag kan det virke påfaldende, at han allerede efter et halvt år er tilbage i Danmark for en ny arbejdsgiver.
– Der er flere grunde til, at jeg forlod AGF, hvor jeg havde det godt og lige havde afsluttet klubbens bedste sæson i mange år. Jeg havde mange overvejelser, og jeg ville gerne tæt på min familie, fordi min far var alvorligt syg. Her seks måneder senere har han det meget bedre, men min kone og mine børn er stadig hos ham.
Læs også:Medie: FCK har indstillet dialog om Bruun Larsen for nuværende
– Mens jeg gik rundt i Valencia, havde jeg masser af tid til at tænke over fremtiden, og da FC København så ringede og tilbød mig det her job, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rette, siger spanieren.
Synes du, at FC København er en større klub end AGF?
– I løbet af de seneste 25 år har FC København opnået mange mål, som AGF ikke har. Men det handler ikke om, hvem der er store, og hvem der små, men jeg har enormt stor respekt for det arbejde, FCK har udført i løbet af de seneste 25 år. AGF er gode på deres helt egen måde, så jeg vil ikke sammenligne de to, siger Sellés, der har store ambitioner med til Danmark:
– Vi skal tage det skridt for skridt. Klubben er i gang med noget spændende, og ambitionerne er høje, men vi skal bygge det op i den rigtige rækkefølge og fokusere på at arbejde hårdt hver dag. Den langsigtede målsætning kan man kun opnå, hvis man gør det godt på den korte bane.
Glæder sig til gensyn med “PC”
Rubén Sellés bliver snart genforenet med én af sine tidligere kollegaer i AGF.
Senest til april tiltræder Peter Christiansen som sportsdirektør i FC København, og han var som bekendt også chef for Rubén Sellés i AGF. Det har spanieren ikke glemt, selv om det selvfølgelig kan være svært lige at huske navne.
Glæder du dig til at blive genforenet med Peter Christiansen?
Læs også:Andreas Bjelland smider 2020 i skraldespanden: Helt vildt frustrerende
– Peter Christiansen?
Ja.. “PC”.
– Aaah. Jeg havde glemt, han hedder Peter. Vi kaldte ham aldrig andet end “PC”, siger Rubén Sellés med et stort grin og svarer så på spørgsmålet:
– Da FC København havde henvendt sig, ringede jeg til ham, men jeg kender også hans situation, så jeg ville ikke forstyrre ham alt for meget. Men jeg glæder mig til, at han kommer til klubben. Vi har en god relation, og han var en stor del af AGF’s succes, slutter Rubén Sellés.
Spanierens træner-cv tæller Aris Thessaloniki, Villarreal, Neftchi Baku, Strømsgodset, FK Qarabag, AGF og Valencia.
Læs også:Midtstopper eller venstre back: Det kan jeg ikke svare på
Læs også:FC København-boss slår ud med armene: Det er op til AGF
Læs også:Thorup åbner for ny midtbanespiller i FCK: Smigret af Schöne-udtalelser
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Henter FC København-spiller
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Joakim Mæhle åbner op
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
