Rubén Sellés tilbage i Danmark: FCK har opnået meget, som AGF ikke har

Den tidligere AGF-assistent Rubén Sellés er nu tilknyttet FC København, og han er glad for at arbejde for det, han selv kalder en storklub.



Rubén Sellés forlod AGF i sommer for at vende tilbage til Spanien og et job som U18-træner i storklubben Valencia. Blot et halvt år senere er han tilbage i Danmark.

Kort før jul præsenterede FC København Rubén Sellés som ny assistenttræner for Jess Thorup – en tjans, han skal dele med Jacob Neestrup, der er kommet til fra Viborg FF.

Dermed er Sellés altså tilbage i kolde Danmark efter en meget kort afstikker til hjemlandet.

– Det er en stor fornøjelse at være tilbage i Danmark. Jeg havde en god tid senest og har mange lykkelige minder, og forhåbentlig bliver det også sådan denne gang, siger Rubén Sellés til tipsbladet.dk og tilføjer om sin nye klub:

– FC København er en storklub. Jeg har spillet mod dem mange gange – selvfølgelig med AGF, men også med Qarabag i Champions League. Når man møder FCK, fornemmer man altid på forhånd, at man skal op imod en meget stor modstander, og nu, hvor jeg er en del af klubben, står jeg med præcis den samme følelse. 

Da Rubén Sellés forlod AGF, var det med begrundelsen, at han gerne ville tættere på familien i Spanien. Af samme årsag kan det virke påfaldende, at han allerede efter et halvt år er tilbage i Danmark for en ny arbejdsgiver.

– Der er flere grunde til, at jeg forlod AGF, hvor jeg havde det godt og lige havde afsluttet klubbens bedste sæson i mange år. Jeg havde mange overvejelser, og jeg ville gerne tæt på min familie, fordi min far var alvorligt syg. Her seks måneder senere har han det meget bedre, men min kone og mine børn er stadig hos ham.

Læs også:Medie: FCK har indstillet dialog om Bruun Larsen for nuværende

– Mens jeg gik rundt i Valencia, havde jeg masser af tid til at tænke over fremtiden, og da FC København så ringede og tilbød mig det her job, var jeg ikke i tvivl om, at det var det rette, siger spanieren.

Synes du, at FC København er en større klub end AGF?

– I løbet af de seneste 25 år har FC København opnået mange mål, som AGF ikke har. Men det handler ikke om, hvem der er store, og hvem der små, men jeg har enormt stor respekt for det arbejde, FCK har udført i løbet af de seneste 25 år. AGF er gode på deres helt egen måde, så jeg vil ikke sammenligne de to, siger Sellés, der har store ambitioner med til Danmark:

– Vi skal tage det skridt for skridt. Klubben er i gang med noget spændende, og ambitionerne er høje, men vi skal bygge det op i den rigtige rækkefølge og fokusere på at arbejde hårdt hver dag. Den langsigtede målsætning kan man kun opnå, hvis man gør det godt på den korte bane.

Glæder sig til gensyn med “PC”
Rubén Sellés bliver snart genforenet med én af sine tidligere kollegaer i AGF.

Senest til april tiltræder Peter Christiansen som sportsdirektør i FC København, og han var som bekendt også chef for Rubén Sellés i AGF. Det har spanieren ikke glemt, selv om det selvfølgelig kan være svært lige at huske navne.

Glæder du dig til at blive genforenet med Peter Christiansen?

Læs også:Andreas Bjelland smider 2020 i skraldespanden: Helt vildt frustrerende

– Peter Christiansen?

Ja.. “PC”.

– Aaah. Jeg havde glemt, han hedder Peter. Vi kaldte ham aldrig andet end “PC”, siger Rubén Sellés med et stort grin og svarer så på spørgsmålet:

– Da FC København havde henvendt sig, ringede jeg til ham, men jeg kender også hans situation, så jeg ville ikke forstyrre ham alt for meget. Men jeg glæder mig til, at han kommer til klubben. Vi har en god relation, og han var en stor del af AGF’s succes, slutter Rubén Sellés.

Spanierens træner-cv tæller Aris Thessaloniki, Villarreal, Neftchi Baku, Strømsgodset, FK Qarabag, AGF og Valencia.

Læs også:Midtstopper eller venstre back: Det kan jeg ikke svare på
Læs også:FC København-boss slår ud med armene: Det er op til AGF
Læs også:Thorup åbner for ny midtbanespiller i FCK: Smigret af Schöne-udtalelser




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Tullberg tror på overraskelsen

Fem bud på David Nielsens afløser

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sænker prisen mod Midtjylland

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’