Rud: Almebäck er topprofessionel

Brøndbys sportsdirektør Per Rud vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt, men han understreger, at klubben er meget glade for den svenske forsvarsspiller.



Michael Almebäck startede som midterforsvarer i Brøndby, men så gled han ud på højreback for derefter at glide helt ud på bænken. Nu er han gledet hele vejen ud af Brøndby-truppen. Af taktiske årsager er han ikke med, når de blå-gule i aften spiller hjemmekamp mod Silkeborg – et faktum, der skuffer den svenske forsvarsspiller.

Michael Almebäck bliver i øjeblikket sat i forbindelse med OB, og nogle har utvivlsomt tænkt den tanke, at “taktiske årsager” kan være et røgslør for, at svenskeren i virkeligheden er på vej væk fra Brøndby og derfor ikke spiller i aften.

Men det afviser sportsdirektør Per Rud.

– Det har overhovedet ikke noget med det at gøre. Det er klart, at Michael helst vil spille, men jeg må bare sige, at han er topprofessionel, og han arbejder stenhårdt for tingene. Selvfølgelig vil man helst, at de spillere, man henter udefra, også kommer til at spille, men det er selvfølgelig også Frederik Holsts fortjeneste. Lige nu er det ham, der er lidt foran i kampen om at spille højreback, og det er vi som klub også stolte af, da han er en af vores egne, siger Per Rud til tipsbladet.dk.

Han vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt i løbet af sommeren, men skulle det ikke ske, beholder man meget gerne svenskeren i klubben.

– Det skal være økonomisk lukrativt for os, hvis vi skal slippe Michael, og der skal også være nogle klubber, der er villige til at byde på ham. Det er et langt transfervindue, og der kan ske meget, men vi er meget glade for Michael, og han er en rigtig god mand at have i truppen, siger Per Rud og afviser at kommentere på rygterne om OB.

Michael Almebäck har to år tilbage af sin kontrakt med Brøndby.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kryptisk Youssoufa Moukoko vækker opsigt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Celtic er mester efter vildt drama

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Ny offensiv transfer i FCN?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Superliga-bejlere deler

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Chelsea – Manchester City

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Manchester United – Nottingham Forest

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM