Rud: Almebäck er topprofessionel

Brøndbys sportsdirektør Per Rud vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt, men han understreger, at klubben er meget glade for den svenske forsvarsspiller.



Michael Almebäck startede som midterforsvarer i Brøndby, men så gled han ud på højreback for derefter at glide helt ud på bænken. Nu er han gledet hele vejen ud af Brøndby-truppen. Af taktiske årsager er han ikke med, når de blå-gule i aften spiller hjemmekamp mod Silkeborg – et faktum, der skuffer den svenske forsvarsspiller.

Michael Almebäck bliver i øjeblikket sat i forbindelse med OB, og nogle har utvivlsomt tænkt den tanke, at “taktiske årsager” kan være et røgslør for, at svenskeren i virkeligheden er på vej væk fra Brøndby og derfor ikke spiller i aften.

Men det afviser sportsdirektør Per Rud.

– Det har overhovedet ikke noget med det at gøre. Det er klart, at Michael helst vil spille, men jeg må bare sige, at han er topprofessionel, og han arbejder stenhårdt for tingene. Selvfølgelig vil man helst, at de spillere, man henter udefra, også kommer til at spille, men det er selvfølgelig også Frederik Holsts fortjeneste. Lige nu er det ham, der er lidt foran i kampen om at spille højreback, og det er vi som klub også stolte af, da han er en af vores egne, siger Per Rud til tipsbladet.dk.

Han vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt i løbet af sommeren, men skulle det ikke ske, beholder man meget gerne svenskeren i klubben.

– Det skal være økonomisk lukrativt for os, hvis vi skal slippe Michael, og der skal også være nogle klubber, der er villige til at byde på ham. Det er et langt transfervindue, og der kan ske meget, men vi er meget glade for Michael, og han er en rigtig god mand at have i truppen, siger Per Rud og afviser at kommentere på rygterne om OB.

Michael Almebäck har to år tilbage af sin kontrakt med Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Derfor trækker FC København-transfer ud