Michael Almebäck startede som midterforsvarer i Brøndby, men så gled han ud på højreback for derefter at glide helt ud på bænken. Nu er han gledet hele vejen ud af Brøndby-truppen. Af taktiske årsager er han ikke med, når de blå-gule i aften spiller hjemmekamp mod Silkeborg – et faktum, der skuffer den svenske forsvarsspiller.
Michael Almebäck bliver i øjeblikket sat i forbindelse med OB, og nogle har utvivlsomt tænkt den tanke, at “taktiske årsager” kan være et røgslør for, at svenskeren i virkeligheden er på vej væk fra Brøndby og derfor ikke spiller i aften.
Men det afviser sportsdirektør Per Rud.
– Det har overhovedet ikke noget med det at gøre. Det er klart, at Michael helst vil spille, men jeg må bare sige, at han er topprofessionel, og han arbejder stenhårdt for tingene. Selvfølgelig vil man helst, at de spillere, man henter udefra, også kommer til at spille, men det er selvfølgelig også Frederik Holsts fortjeneste. Lige nu er det ham, der er lidt foran i kampen om at spille højreback, og det er vi som klub også stolte af, da han er en af vores egne, siger Per Rud til tipsbladet.dk.
Han vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt i løbet af sommeren, men skulle det ikke ske, beholder man meget gerne svenskeren i klubben.
– Det skal være økonomisk lukrativt for os, hvis vi skal slippe Michael, og der skal også være nogle klubber, der er villige til at byde på ham. Det er et langt transfervindue, og der kan ske meget, men vi er meget glade for Michael, og han er en rigtig god mand at have i truppen, siger Per Rud og afviser at kommentere på rygterne om OB.
Michael Almebäck har to år tilbage af sin kontrakt med Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
