Ruud: Bedre end under Lars Olsen

Strategien og taktikken er blevet markant forbedret i OB frem mod denne sæson, og nu er håbet, at FC København for alvor kan udfordres.



OB svæver i øjeblikket på en lyserød europæisk sky efter sensationen i Athen, hvor Panathinaikos blev besejret med imponerende 4-3, hvilket sendte grækerne ud i mørket og OB ind i playoff om en plads i Champions League og med en sikkerhed om at Europa League-gruppespillet er sikret.

I Superligaen har OB de seneste tre år været nærmeste konkurrent til FC København i kampen om mesterskabet, men hullet op til københavnerne har – ikke mindst i den seneste sæson – været stort. Men i denne sæson er der en forhåbning om, at OB rent faktisk kan bide skeer med de danske mestre og måske endda vippe dem af pinden.

Mødet med FC København i Parken i spillerunde to gav en indikation om, at fynboerne måske er så langt fra målet. Godt nok er FC Københavns hold under genopbygning efter den store udskiftning, men til sammenligning stillede OB uden Eric Djemba-Djemba, Kalilou Traoré og Morten Skoubo.

Troen på, at tingene kan gå op i en højere enhed for OB er da også vokset i klubben frem mod denne sæson. Det afslører norske Espen Ruud i Tipsbladet.

– Vi er på rette vej. Efter hvad der skete sidste år (fyring af Lars Olsen og sportsdirektør Kim Brink, red.), har vi fået ny træner og er begyndt at arbejde mere med at præstere som et hold. Der er en mere klar spillestil, og det har vi ikke arbejdet så meget med, før vi fik Clausen og Helveg. Vi er blevet mere bevidste om, hvad vi gør, og jeg håber, at det giver flere resultater, siger Espen Ruud.

– Tidligere var det mere sådan, at vi gik ud og spillede kampen uden at snakke så meget om det. Det var mere frit, hvis man kan sige det sådan. Nu er vi lidt mere sikre på vores måde at spille på. Det er mere klart, og vi ved, hvordan vi vil gøre det, siger Ruud med en henvisning til tiden under Lars Olsen og Viggo Jensen.

– Da jeg kom til klubben og vandt sølvmedaljer første gang, var jeg meget glad, for jeg havde aldrig vundet noget i Norge. Selvfølgelig er tre sølvmedaljer godt, men vi vil gerne prøve at komme helt til tops. Det har været svært, især fordi FCK har spillet, som de har gjort de seneste par sæsoner. De har været lidt for gode i forhold til os andre, men det handler om at prøve at komme så tæt på som muligt og håbe på, at de ikke har en lige så god sæson som sidste år,

Læs meget mere om OB og Espen Ruud i Det nye Tipsbladet, der er på gaden i dag med en relancering og fornyelse af bladet. Gå ikke glip af et fremragende blad, der går i dybden og tager læseren med store læseoplevelser.

Køb Tipsbladet i dag i en kiosk i nærheden!



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Set i København – de leder efter ny sportschef

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’