Ruud: Bedre end under Lars Olsen

Strategien og taktikken er blevet markant forbedret i OB frem mod denne sæson, og nu er håbet, at FC København for alvor kan udfordres.



OB svæver i øjeblikket på en lyserød europæisk sky efter sensationen i Athen, hvor Panathinaikos blev besejret med imponerende 4-3, hvilket sendte grækerne ud i mørket og OB ind i playoff om en plads i Champions League og med en sikkerhed om at Europa League-gruppespillet er sikret.

I Superligaen har OB de seneste tre år været nærmeste konkurrent til FC København i kampen om mesterskabet, men hullet op til københavnerne har – ikke mindst i den seneste sæson – været stort. Men i denne sæson er der en forhåbning om, at OB rent faktisk kan bide skeer med de danske mestre og måske endda vippe dem af pinden.

Mødet med FC København i Parken i spillerunde to gav en indikation om, at fynboerne måske er så langt fra målet. Godt nok er FC Københavns hold under genopbygning efter den store udskiftning, men til sammenligning stillede OB uden Eric Djemba-Djemba, Kalilou Traoré og Morten Skoubo.

Troen på, at tingene kan gå op i en højere enhed for OB er da også vokset i klubben frem mod denne sæson. Det afslører norske Espen Ruud i Tipsbladet.

– Vi er på rette vej. Efter hvad der skete sidste år (fyring af Lars Olsen og sportsdirektør Kim Brink, red.), har vi fået ny træner og er begyndt at arbejde mere med at præstere som et hold. Der er en mere klar spillestil, og det har vi ikke arbejdet så meget med, før vi fik Clausen og Helveg. Vi er blevet mere bevidste om, hvad vi gør, og jeg håber, at det giver flere resultater, siger Espen Ruud.

– Tidligere var det mere sådan, at vi gik ud og spillede kampen uden at snakke så meget om det. Det var mere frit, hvis man kan sige det sådan. Nu er vi lidt mere sikre på vores måde at spille på. Det er mere klart, og vi ved, hvordan vi vil gøre det, siger Ruud med en henvisning til tiden under Lars Olsen og Viggo Jensen.

– Da jeg kom til klubben og vandt sølvmedaljer første gang, var jeg meget glad, for jeg havde aldrig vundet noget i Norge. Selvfølgelig er tre sølvmedaljer godt, men vi vil gerne prøve at komme helt til tops. Det har været svært, især fordi FCK har spillet, som de har gjort de seneste par sæsoner. De har været lidt for gode i forhold til os andre, men det handler om at prøve at komme så tæt på som muligt og håbe på, at de ikke har en lige så god sæson som sidste år,

Læs meget mere om OB og Espen Ruud i Det nye Tipsbladet, der er på gaden i dag med en relancering og fornyelse af bladet. Gå ikke glip af et fremragende blad, der går i dybden og tager læseren med store læseoplevelser.

Køb Tipsbladet i dag i en kiosk i nærheden!





LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

England – Kroatien

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lurer på varm VM-profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK