OB svæver i øjeblikket på en lyserød europæisk sky efter sensationen i Athen, hvor Panathinaikos blev besejret med imponerende 4-3, hvilket sendte grækerne ud i mørket og OB ind i playoff om en plads i Champions League og med en sikkerhed om at Europa League-gruppespillet er sikret.
I Superligaen har OB de seneste tre år været nærmeste konkurrent til FC København i kampen om mesterskabet, men hullet op til københavnerne har – ikke mindst i den seneste sæson – været stort. Men i denne sæson er der en forhåbning om, at OB rent faktisk kan bide skeer med de danske mestre og måske endda vippe dem af pinden.
Mødet med FC København i Parken i spillerunde to gav en indikation om, at fynboerne måske er så langt fra målet. Godt nok er FC Københavns hold under genopbygning efter den store udskiftning, men til sammenligning stillede OB uden Eric Djemba-Djemba, Kalilou Traoré og Morten Skoubo.
Troen på, at tingene kan gå op i en højere enhed for OB er da også vokset i klubben frem mod denne sæson. Det afslører norske Espen Ruud i Tipsbladet.
– Vi er på rette vej. Efter hvad der skete sidste år (fyring af Lars Olsen og sportsdirektør Kim Brink, red.), har vi fået ny træner og er begyndt at arbejde mere med at præstere som et hold. Der er en mere klar spillestil, og det har vi ikke arbejdet så meget med, før vi fik Clausen og Helveg. Vi er blevet mere bevidste om, hvad vi gør, og jeg håber, at det giver flere resultater, siger Espen Ruud.
– Tidligere var det mere sådan, at vi gik ud og spillede kampen uden at snakke så meget om det. Det var mere frit, hvis man kan sige det sådan. Nu er vi lidt mere sikre på vores måde at spille på. Det er mere klart, og vi ved, hvordan vi vil gøre det, siger Ruud med en henvisning til tiden under Lars Olsen og Viggo Jensen.
– Da jeg kom til klubben og vandt sølvmedaljer første gang, var jeg meget glad, for jeg havde aldrig vundet noget i Norge. Selvfølgelig er tre sølvmedaljer godt, men vi vil gerne prøve at komme helt til tops. Det har været svært, især fordi FCK har spillet, som de har gjort de seneste par sæsoner. De har været lidt for gode i forhold til os andre, men det handler om at prøve at komme så tæt på som muligt og håbe på, at de ikke har en lige så god sæson som sidste år,
Læs meget mere om OB og Espen Ruud i Det nye Tipsbladet, der er på gaden i dag med en relancering og fornyelse af bladet. Gå ikke glip af et fremragende blad, der går i dybden og tager læseren med store læseoplevelser.
Køb Tipsbladet i dag i en kiosk i nærheden!
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Højlund står til at slå personlige rekorder
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
FCM ansætter ny topboss
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Mexico kommer med markant melding om VM
Tottenhams nedtur fortsætter
‘Tottenham er i overhængende fare’
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER