OB svæver i øjeblikket på en lyserød europæisk sky efter sensationen i Athen, hvor Panathinaikos blev besejret med imponerende 4-3, hvilket sendte grækerne ud i mørket og OB ind i playoff om en plads i Champions League og med en sikkerhed om at Europa League-gruppespillet er sikret.
I Superligaen har OB de seneste tre år været nærmeste konkurrent til FC København i kampen om mesterskabet, men hullet op til københavnerne har – ikke mindst i den seneste sæson – været stort. Men i denne sæson er der en forhåbning om, at OB rent faktisk kan bide skeer med de danske mestre og måske endda vippe dem af pinden.
Mødet med FC København i Parken i spillerunde to gav en indikation om, at fynboerne måske er så langt fra målet. Godt nok er FC Københavns hold under genopbygning efter den store udskiftning, men til sammenligning stillede OB uden Eric Djemba-Djemba, Kalilou Traoré og Morten Skoubo.
Troen på, at tingene kan gå op i en højere enhed for OB er da også vokset i klubben frem mod denne sæson. Det afslører norske Espen Ruud i Tipsbladet.
– Vi er på rette vej. Efter hvad der skete sidste år (fyring af Lars Olsen og sportsdirektør Kim Brink, red.), har vi fået ny træner og er begyndt at arbejde mere med at præstere som et hold. Der er en mere klar spillestil, og det har vi ikke arbejdet så meget med, før vi fik Clausen og Helveg. Vi er blevet mere bevidste om, hvad vi gør, og jeg håber, at det giver flere resultater, siger Espen Ruud.
– Tidligere var det mere sådan, at vi gik ud og spillede kampen uden at snakke så meget om det. Det var mere frit, hvis man kan sige det sådan. Nu er vi lidt mere sikre på vores måde at spille på. Det er mere klart, og vi ved, hvordan vi vil gøre det, siger Ruud med en henvisning til tiden under Lars Olsen og Viggo Jensen.
– Da jeg kom til klubben og vandt sølvmedaljer første gang, var jeg meget glad, for jeg havde aldrig vundet noget i Norge. Selvfølgelig er tre sølvmedaljer godt, men vi vil gerne prøve at komme helt til tops. Det har været svært, især fordi FCK har spillet, som de har gjort de seneste par sæsoner. De har været lidt for gode i forhold til os andre, men det handler om at prøve at komme så tæt på som muligt og håbe på, at de ikke har en lige så god sæson som sidste år,
Læs meget mere om OB og Espen Ruud i Det nye Tipsbladet, der er på gaden i dag med en relancering og fornyelse af bladet. Gå ikke glip af et fremragende blad, der går i dybden og tager læseren med store læseoplevelser.
Køb Tipsbladet i dag i en kiosk i nærheden!
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
FC Nordsjælland vinder i egen hule
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT