OB svæver i øjeblikket på en lyserød europæisk sky efter sensationen i Athen, hvor Panathinaikos blev besejret med imponerende 4-3, hvilket sendte grækerne ud i mørket og OB ind i playoff om en plads i Champions League og med en sikkerhed om at Europa League-gruppespillet er sikret.
I Superligaen har OB de seneste tre år været nærmeste konkurrent til FC København i kampen om mesterskabet, men hullet op til københavnerne har – ikke mindst i den seneste sæson – været stort. Men i denne sæson er der en forhåbning om, at OB rent faktisk kan bide skeer med de danske mestre og måske endda vippe dem af pinden.
Mødet med FC København i Parken i spillerunde to gav en indikation om, at fynboerne måske er så langt fra målet. Godt nok er FC Københavns hold under genopbygning efter den store udskiftning, men til sammenligning stillede OB uden Eric Djemba-Djemba, Kalilou Traoré og Morten Skoubo.
Troen på, at tingene kan gå op i en højere enhed for OB er da også vokset i klubben frem mod denne sæson. Det afslører norske Espen Ruud i Tipsbladet.
– Vi er på rette vej. Efter hvad der skete sidste år (fyring af Lars Olsen og sportsdirektør Kim Brink, red.), har vi fået ny træner og er begyndt at arbejde mere med at præstere som et hold. Der er en mere klar spillestil, og det har vi ikke arbejdet så meget med, før vi fik Clausen og Helveg. Vi er blevet mere bevidste om, hvad vi gør, og jeg håber, at det giver flere resultater, siger Espen Ruud.
– Tidligere var det mere sådan, at vi gik ud og spillede kampen uden at snakke så meget om det. Det var mere frit, hvis man kan sige det sådan. Nu er vi lidt mere sikre på vores måde at spille på. Det er mere klart, og vi ved, hvordan vi vil gøre det, siger Ruud med en henvisning til tiden under Lars Olsen og Viggo Jensen.
– Da jeg kom til klubben og vandt sølvmedaljer første gang, var jeg meget glad, for jeg havde aldrig vundet noget i Norge. Selvfølgelig er tre sølvmedaljer godt, men vi vil gerne prøve at komme helt til tops. Det har været svært, især fordi FCK har spillet, som de har gjort de seneste par sæsoner. De har været lidt for gode i forhold til os andre, men det handler om at prøve at komme så tæt på som muligt og håbe på, at de ikke har en lige så god sæson som sidste år,
Læs meget mere om OB og Espen Ruud i Det nye Tipsbladet, der er på gaden i dag med en relancering og fornyelse af bladet. Gå ikke glip af et fremragende blad, der går i dybden og tager læseren med store læseoplevelser.
Køb Tipsbladet i dag i en kiosk i nærheden!

TransferLIVE: Her er Christian Cappis’ nye klub

I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Eriksen-transfer er logisk

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

– Jeg har hørt historierne om Grabara

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

‘Er glad for jeg ikke er der mere’

Supercomputer: De brager op i Superligaen!

Monsterhandel på plads – så meget betaler United

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Napoli vrager Jesper Lindstrøm

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

Brøndby forfremmer stortalent

Betaler formue for norsk stortalent

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Her er Nicolai Boilesens nye job

Newcastle er rasende på Liverpool

Sådan vandt FCK over Viborg

Knokler hvert minut for kæmpehandel

Hård kritik af Jon Dahl

Kylian Mbappé efterforskes

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær

Utilfreds med Brøndby-tid

Sådan går det FC København i Superligaen

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Vil forsøge skambud på Hjulmand

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Vil gerne have Viborg-jobbet

Afsløring: Brøndby sælger Adam Claridge Jensen

Superligadommere jubler

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Mesterklub frygter FC København

Pelle Mattsson har tysk bejler

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer