Ruud: Bedre end under Lars Olsen

Strategien og taktikken er blevet markant forbedret i OB frem mod denne sæson, og nu er håbet, at FC København for alvor kan udfordres.



OB svæver i øjeblikket på en lyserød europæisk sky efter sensationen i Athen, hvor Panathinaikos blev besejret med imponerende 4-3, hvilket sendte grækerne ud i mørket og OB ind i playoff om en plads i Champions League og med en sikkerhed om at Europa League-gruppespillet er sikret.

I Superligaen har OB de seneste tre år været nærmeste konkurrent til FC København i kampen om mesterskabet, men hullet op til københavnerne har – ikke mindst i den seneste sæson – været stort. Men i denne sæson er der en forhåbning om, at OB rent faktisk kan bide skeer med de danske mestre og måske endda vippe dem af pinden.

Mødet med FC København i Parken i spillerunde to gav en indikation om, at fynboerne måske er så langt fra målet. Godt nok er FC Københavns hold under genopbygning efter den store udskiftning, men til sammenligning stillede OB uden Eric Djemba-Djemba, Kalilou Traoré og Morten Skoubo.

Troen på, at tingene kan gå op i en højere enhed for OB er da også vokset i klubben frem mod denne sæson. Det afslører norske Espen Ruud i Tipsbladet.

– Vi er på rette vej. Efter hvad der skete sidste år (fyring af Lars Olsen og sportsdirektør Kim Brink, red.), har vi fået ny træner og er begyndt at arbejde mere med at præstere som et hold. Der er en mere klar spillestil, og det har vi ikke arbejdet så meget med, før vi fik Clausen og Helveg. Vi er blevet mere bevidste om, hvad vi gør, og jeg håber, at det giver flere resultater, siger Espen Ruud.

– Tidligere var det mere sådan, at vi gik ud og spillede kampen uden at snakke så meget om det. Det var mere frit, hvis man kan sige det sådan. Nu er vi lidt mere sikre på vores måde at spille på. Det er mere klart, og vi ved, hvordan vi vil gøre det, siger Ruud med en henvisning til tiden under Lars Olsen og Viggo Jensen.

– Da jeg kom til klubben og vandt sølvmedaljer første gang, var jeg meget glad, for jeg havde aldrig vundet noget i Norge. Selvfølgelig er tre sølvmedaljer godt, men vi vil gerne prøve at komme helt til tops. Det har været svært, især fordi FCK har spillet, som de har gjort de seneste par sæsoner. De har været lidt for gode i forhold til os andre, men det handler om at prøve at komme så tæt på som muligt og håbe på, at de ikke har en lige så god sæson som sidste år,

Læs meget mere om OB og Espen Ruud i Det nye Tipsbladet, der er på gaden i dag med en relancering og fornyelse af bladet. Gå ikke glip af et fremragende blad, der går i dybden og tager læseren med store læseoplevelser.

Køb Tipsbladet i dag i en kiosk i nærheden!



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Nu drømmer de stort i AGF

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FCM smed point i kæmpe drama