FC København gav lørdag Randers FC lidt af en lussing i Parken, hvor de danske mestres offensiv igen sprudlede.
Efter 4-0-kampen nægtede Discovery-ekspert Flemming Povlsen dog at udråbe FC København som favorit til at blive dansk mester i denne sæson, efter at Thomas Gravesen havde sagt, at ‘Løverne’ kommer til at genvinde guldet.
– Jeg vil ikke sige, at de ikke er guldfavoritter. Det vil jeg ikke sige endnu. Jeg lægger mig ikke bare fladt ned. Jeg ved godt, at Thomas går her og deler guldkarameller ud og taler med store bogstaver. Jeg skal først se en bedre stabilitet og struktur defensivt. De har jo ikke mødt noget af det, som kan gøre ondt på dem, endnu, lød det fra Flemming Povlsen.
Thomas Gravesen lagde efterfølgende ikke fingre imellem, da den tidligere Real Madrid-spiller fik mulighed for at give svar på tiltale.
– Jamen, Flemming er helt ved siden af. FC København er det hold, som de andre skal måle sig med. FC København er det hold, som bliver danske mestre i år, lød det fra Thomas Gravesen.
– De er ikke færdige med at købe ind. Der kommer helt sikkert andre spillere ind, som både kan forstærke midterforsvaret og venstre back-positionen. De er så økonomisk stærke, at det, som de har gang i nu, det er at forberede sig på Champions League.
Flemming Povlsen udtrykte efterfølgende stor bekymring over FC Københavns defensiv, hvortil Thomas Gravesen hurtigt lukkede diskussionen ned.
– Man kan ikke spille bedre end til nul. Det kan du ikke. Der bliver ikke scoret mod dem, lød argumentationen fra ‘Graver’.
FC København spiller igen tirsdag klokken 20, hvor de danske mestre tager imod Sparta Prag i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Se hele diskussionen mellem Flemming Povlsen og Thomas Gravesen i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Slimane raser efter exit
OPTAKT
Argentina – Østrig
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
