FC København gav lørdag Randers FC lidt af en lussing i Parken, hvor de danske mestres offensiv igen sprudlede.
Efter 4-0-kampen nægtede Discovery-ekspert Flemming Povlsen dog at udråbe FC København som favorit til at blive dansk mester i denne sæson, efter at Thomas Gravesen havde sagt, at ‘Løverne’ kommer til at genvinde guldet.
– Jeg vil ikke sige, at de ikke er guldfavoritter. Det vil jeg ikke sige endnu. Jeg lægger mig ikke bare fladt ned. Jeg ved godt, at Thomas går her og deler guldkarameller ud og taler med store bogstaver. Jeg skal først se en bedre stabilitet og struktur defensivt. De har jo ikke mødt noget af det, som kan gøre ondt på dem, endnu, lød det fra Flemming Povlsen.
Thomas Gravesen lagde efterfølgende ikke fingre imellem, da den tidligere Real Madrid-spiller fik mulighed for at give svar på tiltale.
– Jamen, Flemming er helt ved siden af. FC København er det hold, som de andre skal måle sig med. FC København er det hold, som bliver danske mestre i år, lød det fra Thomas Gravesen.
– De er ikke færdige med at købe ind. Der kommer helt sikkert andre spillere ind, som både kan forstærke midterforsvaret og venstre back-positionen. De er så økonomisk stærke, at det, som de har gang i nu, det er at forberede sig på Champions League.
Flemming Povlsen udtrykte efterfølgende stor bekymring over FC Københavns defensiv, hvortil Thomas Gravesen hurtigt lukkede diskussionen ned.
– Man kan ikke spille bedre end til nul. Det kan du ikke. Der bliver ikke scoret mod dem, lød argumentationen fra ‘Graver’.
FC København spiller igen tirsdag klokken 20, hvor de danske mestre tager imod Sparta Prag i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Se hele diskussionen mellem Flemming Povlsen og Thomas Gravesen i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
