Rygende uenige om FCK: Han er helt ved siden af

Flemming Povlsen og Thomas Gravesen var mildest talt ikke på samme bølgelængde, da FC Københavns favoritværdighed i Superligaen skulle debatteres efter lørdagens 4-0-kamp i Parken.



FC København gav lørdag Randers FC lidt af en lussing i Parken, hvor de danske mestres offensiv igen sprudlede. 

Efter 4-0-kampen nægtede Discovery-ekspert Flemming Povlsen dog at udråbe FC København som favorit til at blive dansk mester i denne sæson, efter at Thomas Gravesen havde sagt, at ‘Løverne’ kommer til at genvinde guldet.

– Jeg vil ikke sige, at de ikke er guldfavoritter. Det vil jeg ikke sige endnu. Jeg lægger mig ikke bare fladt ned. Jeg ved godt, at Thomas går her og deler guldkarameller ud og taler med store bogstaver. Jeg skal først se en bedre stabilitet og struktur defensivt. De har jo ikke mødt noget af det, som kan gøre ondt på dem, endnu, lød det fra Flemming Povlsen. 

Thomas Gravesen lagde efterfølgende ikke fingre imellem, da den tidligere Real Madrid-spiller fik mulighed for at give svar på tiltale.

– Jamen, Flemming er helt ved siden af. FC København er det hold, som de andre skal måle sig med. FC København er det hold, som bliver danske mestre i år, lød det fra Thomas Gravesen.

– De er ikke færdige med at købe ind. Der kommer helt sikkert andre spillere ind, som både kan forstærke midterforsvaret og venstre back-positionen. De er så økonomisk stærke, at det, som de har gang i nu, det er at forberede sig på Champions League. 

Flemming Povlsen udtrykte efterfølgende stor bekymring over FC Københavns defensiv, hvortil Thomas Gravesen hurtigt lukkede diskussionen ned. 

– Man kan ikke spille bedre end til nul. Det kan du ikke. Der bliver ikke scoret mod dem, lød argumentationen fra ‘Graver’. 

FC København spiller igen tirsdag klokken 20, hvor de danske mestre tager imod Sparta Prag i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.  

Se hele diskussionen mellem Flemming Povlsen og Thomas Gravesen i afspilleren over artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tjekkiet – Sydafrika

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s modstander i Conference League

Mexico – Sydkorea