Rygende uenige om FCK: Han er helt ved siden af

Flemming Povlsen og Thomas Gravesen var mildest talt ikke på samme bølgelængde, da FC Københavns favoritværdighed i Superligaen skulle debatteres efter lørdagens 4-0-kamp i Parken.



FC København gav lørdag Randers FC lidt af en lussing i Parken, hvor de danske mestres offensiv igen sprudlede. 

Efter 4-0-kampen nægtede Discovery-ekspert Flemming Povlsen dog at udråbe FC København som favorit til at blive dansk mester i denne sæson, efter at Thomas Gravesen havde sagt, at ‘Løverne’ kommer til at genvinde guldet.

– Jeg vil ikke sige, at de ikke er guldfavoritter. Det vil jeg ikke sige endnu. Jeg lægger mig ikke bare fladt ned. Jeg ved godt, at Thomas går her og deler guldkarameller ud og taler med store bogstaver. Jeg skal først se en bedre stabilitet og struktur defensivt. De har jo ikke mødt noget af det, som kan gøre ondt på dem, endnu, lød det fra Flemming Povlsen. 

Thomas Gravesen lagde efterfølgende ikke fingre imellem, da den tidligere Real Madrid-spiller fik mulighed for at give svar på tiltale.

– Jamen, Flemming er helt ved siden af. FC København er det hold, som de andre skal måle sig med. FC København er det hold, som bliver danske mestre i år, lød det fra Thomas Gravesen.

– De er ikke færdige med at købe ind. Der kommer helt sikkert andre spillere ind, som både kan forstærke midterforsvaret og venstre back-positionen. De er så økonomisk stærke, at det, som de har gang i nu, det er at forberede sig på Champions League. 

Flemming Povlsen udtrykte efterfølgende stor bekymring over FC Københavns defensiv, hvortil Thomas Gravesen hurtigt lukkede diskussionen ned. 

– Man kan ikke spille bedre end til nul. Det kan du ikke. Der bliver ikke scoret mod dem, lød argumentationen fra ‘Graver’. 

FC København spiller igen tirsdag klokken 20, hvor de danske mestre tager imod Sparta Prag i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.  

Se hele diskussionen mellem Flemming Povlsen og Thomas Gravesen i afspilleren over artiklen. 





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

– De skal skille sig af med ham!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Han kommer til at have mareridt i nat

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Kæmpe triumf for Frank

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her sætter Vingegaard grænsen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland