Brøndby IF bliver i øjeblikket kædet sammen med den 17-årige offensivspiller Oscar Vilhelmsson, der til dagligt tørner ud for IFK Göteborg, hvor han allerede har fået sin debut og også scoret et enkelt mål på førsteholdet.
Oscar Vilhelmsson regnes som ét af de største talenter i svensk fodbold, men på den danske side af Øresund er han naturligvis et ret ubeskrevet blad.
Det er dog en uhyre spændende spiller, der er på blokken i Brøndby IF. Det fortæller Oscar Vilhelmssons tidligere ungdomstræner Tom Carney, der sågar sammenligner angriberen med Erling Braut Haaland.
– Han har altid scoret mange mål. I nogle kampe kunne han være helt usynlig og så derefter lave hattrick. Jeg kan ikke som sådan lide sammenligninger, men under en kamp var der én af mine assistenter, der sagde “for fanden, han minder om Haaland”. Og når man tænker over det, er han også kraftfuld, god til at løbe i dybden og har et godt venstre ben, siger Carney til Göteborgs-Posten og fortsætter:
– Haaland er heller ikke særlig godt udviklet i andre dele af spillet. Oscar lever meget på sine spidskompetencer. Placér ham i en possession-øvelse eller i et spil firkant, og han vil ikke være verdensklasse, men placér ham så i et spil 11 mod 11, og han skiller sig ud. Selvfølgelig er Haaland længere fremme, men det er en god sammenligning, når det gælder spillestil.
Tom Carney fortæller videre, at Borussia Dortmund rent faktisk har forsøgt at rekruttere Oscar Vilhelmsson til klubbens akademi, men foreløbig tørner stortalentet altså fortsat ud for IFK Göteborg.
I marts skrev Oscar Vilhelmsson, der fylder 18 år lørdag, under på sin første seniorkontrakt, der løber frem til 2023.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
DAGENS SPILFORSLAG
Nervøse nordmænd & mesopotamisk mur
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
Japan overrasker mod Holland
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT