Brøndby IF bliver i øjeblikket kædet sammen med den 17-årige offensivspiller Oscar Vilhelmsson, der til dagligt tørner ud for IFK Göteborg, hvor han allerede har fået sin debut og også scoret et enkelt mål på førsteholdet.
Oscar Vilhelmsson regnes som ét af de største talenter i svensk fodbold, men på den danske side af Øresund er han naturligvis et ret ubeskrevet blad.
Det er dog en uhyre spændende spiller, der er på blokken i Brøndby IF. Det fortæller Oscar Vilhelmssons tidligere ungdomstræner Tom Carney, der sågar sammenligner angriberen med Erling Braut Haaland.
– Han har altid scoret mange mål. I nogle kampe kunne han være helt usynlig og så derefter lave hattrick. Jeg kan ikke som sådan lide sammenligninger, men under en kamp var der én af mine assistenter, der sagde “for fanden, han minder om Haaland”. Og når man tænker over det, er han også kraftfuld, god til at løbe i dybden og har et godt venstre ben, siger Carney til Göteborgs-Posten og fortsætter:
– Haaland er heller ikke særlig godt udviklet i andre dele af spillet. Oscar lever meget på sine spidskompetencer. Placér ham i en possession-øvelse eller i et spil firkant, og han vil ikke være verdensklasse, men placér ham så i et spil 11 mod 11, og han skiller sig ud. Selvfølgelig er Haaland længere fremme, men det er en god sammenligning, når det gælder spillestil.
Tom Carney fortæller videre, at Borussia Dortmund rent faktisk har forsøgt at rekruttere Oscar Vilhelmsson til klubbens akademi, men foreløbig tørner stortalentet altså fortsat ud for IFK Göteborg.
I marts skrev Oscar Vilhelmsson, der fylder 18 år lørdag, under på sin første seniorkontrakt, der løber frem til 2023.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER