Brøndby IF bliver i øjeblikket kædet sammen med den 17-årige offensivspiller Oscar Vilhelmsson, der til dagligt tørner ud for IFK Göteborg, hvor han allerede har fået sin debut og også scoret et enkelt mål på førsteholdet.
Oscar Vilhelmsson regnes som ét af de største talenter i svensk fodbold, men på den danske side af Øresund er han naturligvis et ret ubeskrevet blad.
Det er dog en uhyre spændende spiller, der er på blokken i Brøndby IF. Det fortæller Oscar Vilhelmssons tidligere ungdomstræner Tom Carney, der sågar sammenligner angriberen med Erling Braut Haaland.
– Han har altid scoret mange mål. I nogle kampe kunne han være helt usynlig og så derefter lave hattrick. Jeg kan ikke som sådan lide sammenligninger, men under en kamp var der én af mine assistenter, der sagde “for fanden, han minder om Haaland”. Og når man tænker over det, er han også kraftfuld, god til at løbe i dybden og har et godt venstre ben, siger Carney til Göteborgs-Posten og fortsætter:
– Haaland er heller ikke særlig godt udviklet i andre dele af spillet. Oscar lever meget på sine spidskompetencer. Placér ham i en possession-øvelse eller i et spil firkant, og han vil ikke være verdensklasse, men placér ham så i et spil 11 mod 11, og han skiller sig ud. Selvfølgelig er Haaland længere fremme, men det er en god sammenligning, når det gælder spillestil.
Tom Carney fortæller videre, at Borussia Dortmund rent faktisk har forsøgt at rekruttere Oscar Vilhelmsson til klubbens akademi, men foreløbig tørner stortalentet altså fortsat ud for IFK Göteborg.
I marts skrev Oscar Vilhelmsson, der fylder 18 år lørdag, under på sin første seniorkontrakt, der løber frem til 2023.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Fin lodtrækning for FCK
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED