Rygtes til BIF: For fanden, han minder om Haaland

Brøndby-emne minder utrolig meget om superstjernen Erling Braut Haaland i sin spillestil.



Brøndby IF bliver i øjeblikket kædet sammen med den 17-årige offensivspiller Oscar Vilhelmsson, der til dagligt tørner ud for IFK Göteborg, hvor han allerede har fået sin debut og også scoret et enkelt mål på førsteholdet.

Oscar Vilhelmsson regnes som ét af de største talenter i svensk fodbold, men på den danske side af Øresund er han naturligvis et ret ubeskrevet blad.

Det er dog en uhyre spændende spiller, der er på blokken i Brøndby IF. Det fortæller Oscar Vilhelmssons tidligere ungdomstræner Tom Carney, der sågar sammenligner angriberen med Erling Braut Haaland.

– Han har altid scoret mange mål. I nogle kampe kunne han være helt usynlig og så derefter lave hattrick. Jeg kan ikke som sådan lide sammenligninger, men under en kamp var der én af mine assistenter, der sagde “for fanden, han minder om Haaland”. Og når man tænker over det, er han også kraftfuld, god til at løbe i dybden og har et godt venstre ben, siger Carney til Göteborgs-Posten og fortsætter:

– Haaland er heller ikke særlig godt udviklet i andre dele af spillet. Oscar lever meget på sine spidskompetencer. Placér ham i en possession-øvelse eller i et spil firkant, og han vil ikke være verdensklasse, men placér ham så i et spil 11 mod 11, og han skiller sig ud. Selvfølgelig er Haaland længere fremme, men det er en god sammenligning, når det gælder spillestil.

Tom Carney fortæller videre, at Borussia Dortmund rent faktisk har forsøgt at rekruttere Oscar Vilhelmsson til klubbens akademi, men foreløbig tørner stortalentet altså fortsat ud for IFK Göteborg.

I marts skrev Oscar Vilhelmsson, der fylder 18 år lørdag, under på sin første seniorkontrakt, der løber frem til 2023.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Det er et større problem for os’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hylder FC København og Brøndby

Jess Thorup på vej til denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FCK-spiller har revet skulderen af led

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FC København i intense transferforhandlinger

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub