Rykker op med både SIF og Viborg: Speciel følelse

Mandag rykkede både Viborg FF og Silkeborg IF op i Superligaen, da Esbjerg tabte. Dermed kunne Patrik Gunnarsson fejre to oprykninger.



Både Viborg FF og Silkeborg IF så med, da Esbjerg fB mødte FC Fredericia mandag aften, og i begge lejre var der jubel, da opgøret blev fløjtet af. 

For Esbjerg tabte, og dermed er begge klubber fra den kommende sæson tilbage i dansk fodbolds bedste række.

Ingen har nok jublet mere end Silkeborgs målmand Patrik Gunnarsson.

For ikke nok med, at han er rykket op med sin nuværende klub Silkeborg IF, er han også rykket op med Viborg FF, som han spillede for i efteråret.

– Det var en rigtig god følelse at rykke op med Silkeborg. Vi havde en god føring på Esbjerg til sidst, men det var stadig godt at se, at det lykkedes. Alle var glade, der var rigtig god stemning, siger Patrik Gunnarsson om sin første oprykning.

Om sin anden med Viborg siger han:

– Det var dejligt at se Viborg rykke op, for jeg hjalp jo dem i efteråret. Det har været specielt at spille for de to klubber, der er rykket op. Det er en stor bedrift.

Målmanden, 20 år, har været en af de vigtigste tilføjelser til Silkeborg-holdet de senere år, for først da islændingen kom i målet i dette forår, kom der styr på defensiven i SIF, og midtjyderne har hentet 40 af 42 mulige point med Gunnarsson i kassen. Der er bare gået to mål ind på islændingen i dette forår.

– Da jeg kom hertil, sagde jeg, at jeg ville ændre på de mange mål imod. Vi skulle lukke så få ind som muligt. Det har hjulpet, at vi har fået Salquist ind i forsvaret, men det har været hele holdet, der har skabt et defensivt solidt fundament. Jeg har spillet 12 kampe og har lukket to mål ind. Det er meget bedre, end jeg turde håbe på. Det har bare klikket, siger han.

Nu skal sæsonen spilles til ende, for trods oprykningen er der meget at spille for til sidst. Allerede onsdag gæster SIF Viborg, og med bare fire runder igen af sæsonen kan Patrik Gunnarsson kigge tilbage på en sæson, hvor han personligt er ubesejret. Han tabte ikke med Viborg, og han har ikke tabt med Silkeborg.

– Det er jo skørt at tænke på – nu er der bare fire kampe tilbage. Det ville være fantastisk at gå ubesejret gennem sæsonen, for alle kampe er svære i den her række, og med hver kamp kommer et nederlag tættere på, siger den 20-årige, der også jagter førstepladsen i rækken og dermed det trofæ, der uddeles til vinderen af 1. division:

– Det er det, jeg personligt ønsker. Jeg vil gerne tage topplaceringen fra Viborg. Det ville være fedt. Det vigtigste var at rykke op, men vi ønsker at slutte sæsonen godt af og vil gerne vinde rækken, siger han.

Den islandske målmand er blevet lejet af SIF i engelske Brentford, og selv om han i udgangspunktet skal retur til London-klubben denne sommer, er det ikke udelukket, at han kommer retur til Danmark og SIF.

– Det er bestemt en mulighed. Der er en mulighed for at blive i Silkeborg lidt længere og spille i Superligaen. Det er på et godt niveau, men på dette tidspunkt i sæsonen er det stadig meget usikkert. Jeg skal vente på Brentford, der er i kamp om oprykning til Premier League. Meget afhænger af, om de rykker op. Jeg må kigge på det, når de to klubbers sæsoner er forbi, siger målmanden.

Patrik Gunnarsson blev hentet til Silkeborg i januar, da SIF’s daværende førstevalg Oscar Hedvall ødelagde sit korsbånd. Han når næppe at blive klar til starten på den kommende sæson i Superligaen, så det giver fin mening, at SIF forsøger at få den islandske målmand med op i Superligaen.

Du kan læse mere om Esbjerg, hvor der lige nu er gang i en større udskiftning, efter klubben missede oprykning.





‘Klubberne er bange for ham’




Urbanski LIVE

TransferLIVE: Præsenterer FC København-emne

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Imponeret over Superliga-komet

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Eriksen har været i dialog med denne klub



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Jubler over stor Brøndby-transfer

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Afviser Christian Eriksen-mulighed



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

FC Midtjylland køber Lucas Loss

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

Superliga-angriber spottet – skifte tæt på

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Overrasket: Jeg kunne have fulgt Vingegaard

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Topchef stopper i FC Midtjylland

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Christian Eriksen dukkede op til dansk kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Lars Lilholt hylder FCK-transfer: – Et eventyr

Dobbelt transfermavepuster til Randers 

Revser storklub

Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Han kunne have været død

Målfest i Cornwall

Disse Superliga-spillere er fortsat på klubjagt

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ

Jonas Vingegaard tilbage i førertrøjen

Dansk kæmpetransfer var sekunder fra kollaps

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

FC København arbejdede på flere midtbane-emner

Brøndby begik stor brøler

Horsens på rov i FC Midtjylland

Froholdt er nødt til at gemme sig væk

Afsløring: Brøndby har flot Bischoff-klausul

Chok – Lyngby fyrer Morten Karlsen

Tullberg ny cheftræner i FCM – her er kontrakten

Farvel Ederson – goddag Donnarumma