Ryster på hovedet af FCM-køb: Er de blevet snydt?

FC Midtjyllands kæmpeindkøb Marrony har slet ikke vist sig frem i den danske liga. Har ulvene købt katten i sækken?



34 millioner kroner.

Det er mange penge, og for en dansk klub er det næsten en uhørt høj transfersum at betale. Det var ikke desto mindre, hvad FC Midtjylland pungede ud med i sommer for brasilianeren Marrony, og prisskiltet alene har naturligt medført enorme forventninger.

Dem har angriberen på ingen måde levet op til endnu.

Marrony er blot noteret for fire indhop for FC Midtjylland i Superligaen, og han er aktuelt tredjevalget efter Junior Brumado og Victor Lind. Spørgsmålet er, om FCM har købt katten i sækken? 

– Han starter ikke engang inde i dag, hvor Junior Brumado er ude, og hvornår skal han så starte? Det er vildt. Jeg ved godt, at man også skulle være tålmodig med Pep Biel, som er i samme transferklasse, og han har i den grad fået gang i karrieren. Det kan også være, Marrony får det, men jeg kan ikke få øje på, hvad ham her er god til, siger fodboldkespert Jesper Thygesen til TV3 Sport.

– I de indhop, han har haft, har han truffet dårlige valg, han er ikke teknisk stærk, og han virker langsom i tanke og handling. Puha, enten er de blevet snydt, eller også er der et eller andet, vi ikke ved. Måske er han skadet. 

FC Midtjylland-træner Bo Henriksen maner til besindighed, når snakken falder på det brasilianske rekordindkøb.

– De (eksperterne, red.) har set 90 minutter med Marrony, jeg tror ikke, han har spillet mere i Superligaen. Det er voldsomt at bedømme en fodboldspiller på. Det, vi laver til dagligt, er mere veldokumenteret, så i sidste ende tror jeg på, han nok skal komme, og det bliver jeg ved med at gøre. Vi har ikke været dygtige nok til at integrere ham, og det skal vi blive. Det tog tre år med Junior Brumado, og han gør det jo okay, siger Bo Henriksen. 

Og hvordan skal FC Midtjylland så få Marrony på rette spor?

– Kærlighed, kærlighed, kærlighed, lyder det med et smil fra den midtjyske cheftræner. 

22-årige Marrony har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2026. 





Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

FC København – Lyngby BK

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’