Ryster på hovedet af FCM-køb: Er de blevet snydt?

FC Midtjyllands kæmpeindkøb Marrony har slet ikke vist sig frem i den danske liga. Har ulvene købt katten i sækken?



34 millioner kroner.

Det er mange penge, og for en dansk klub er det næsten en uhørt høj transfersum at betale. Det var ikke desto mindre, hvad FC Midtjylland pungede ud med i sommer for brasilianeren Marrony, og prisskiltet alene har naturligt medført enorme forventninger.

Dem har angriberen på ingen måde levet op til endnu.

Marrony er blot noteret for fire indhop for FC Midtjylland i Superligaen, og han er aktuelt tredjevalget efter Junior Brumado og Victor Lind. Spørgsmålet er, om FCM har købt katten i sækken? 

– Han starter ikke engang inde i dag, hvor Junior Brumado er ude, og hvornår skal han så starte? Det er vildt. Jeg ved godt, at man også skulle være tålmodig med Pep Biel, som er i samme transferklasse, og han har i den grad fået gang i karrieren. Det kan også være, Marrony får det, men jeg kan ikke få øje på, hvad ham her er god til, siger fodboldkespert Jesper Thygesen til TV3 Sport.

– I de indhop, han har haft, har han truffet dårlige valg, han er ikke teknisk stærk, og han virker langsom i tanke og handling. Puha, enten er de blevet snydt, eller også er der et eller andet, vi ikke ved. Måske er han skadet. 

FC Midtjylland-træner Bo Henriksen maner til besindighed, når snakken falder på det brasilianske rekordindkøb.

– De (eksperterne, red.) har set 90 minutter med Marrony, jeg tror ikke, han har spillet mere i Superligaen. Det er voldsomt at bedømme en fodboldspiller på. Det, vi laver til dagligt, er mere veldokumenteret, så i sidste ende tror jeg på, han nok skal komme, og det bliver jeg ved med at gøre. Vi har ikke været dygtige nok til at integrere ham, og det skal vi blive. Det tog tre år med Junior Brumado, og han gør det jo okay, siger Bo Henriksen. 

Og hvordan skal FC Midtjylland så få Marrony på rette spor?

– Kærlighed, kærlighed, kærlighed, lyder det med et smil fra den midtjyske cheftræner. 

22-årige Marrony har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2026. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Derfor trækker FC København-transfer ud