34 millioner kroner.
Det er mange penge, og for en dansk klub er det næsten en uhørt høj transfersum at betale. Det var ikke desto mindre, hvad FC Midtjylland pungede ud med i sommer for brasilianeren Marrony, og prisskiltet alene har naturligt medført enorme forventninger.
Dem har angriberen på ingen måde levet op til endnu.
Marrony er blot noteret for fire indhop for FC Midtjylland i Superligaen, og han er aktuelt tredjevalget efter Junior Brumado og Victor Lind. Spørgsmålet er, om FCM har købt katten i sækken?
– Han starter ikke engang inde i dag, hvor Junior Brumado er ude, og hvornår skal han så starte? Det er vildt. Jeg ved godt, at man også skulle være tålmodig med Pep Biel, som er i samme transferklasse, og han har i den grad fået gang i karrieren. Det kan også være, Marrony får det, men jeg kan ikke få øje på, hvad ham her er god til, siger fodboldkespert Jesper Thygesen til TV3 Sport.
– I de indhop, han har haft, har han truffet dårlige valg, han er ikke teknisk stærk, og han virker langsom i tanke og handling. Puha, enten er de blevet snydt, eller også er der et eller andet, vi ikke ved. Måske er han skadet.
FC Midtjylland-træner Bo Henriksen maner til besindighed, når snakken falder på det brasilianske rekordindkøb.
– De (eksperterne, red.) har set 90 minutter med Marrony, jeg tror ikke, han har spillet mere i Superligaen. Det er voldsomt at bedømme en fodboldspiller på. Det, vi laver til dagligt, er mere veldokumenteret, så i sidste ende tror jeg på, han nok skal komme, og det bliver jeg ved med at gøre. Vi har ikke været dygtige nok til at integrere ham, og det skal vi blive. Det tog tre år med Junior Brumado, og han gør det jo okay, siger Bo Henriksen.
Og hvordan skal FC Midtjylland så få Marrony på rette spor?
– Kærlighed, kærlighed, kærlighed, lyder det med et smil fra den midtjyske cheftræner.
22-årige Marrony har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
OPTAKT
Arsenal – Fulham
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
NYHEDER