Ryster på hovedet af FCM-køb: Er de blevet snydt?

FC Midtjyllands kæmpeindkøb Marrony har slet ikke vist sig frem i den danske liga. Har ulvene købt katten i sækken?



34 millioner kroner.

Det er mange penge, og for en dansk klub er det næsten en uhørt høj transfersum at betale. Det var ikke desto mindre, hvad FC Midtjylland pungede ud med i sommer for brasilianeren Marrony, og prisskiltet alene har naturligt medført enorme forventninger.

Dem har angriberen på ingen måde levet op til endnu.

Marrony er blot noteret for fire indhop for FC Midtjylland i Superligaen, og han er aktuelt tredjevalget efter Junior Brumado og Victor Lind. Spørgsmålet er, om FCM har købt katten i sækken? 

– Han starter ikke engang inde i dag, hvor Junior Brumado er ude, og hvornår skal han så starte? Det er vildt. Jeg ved godt, at man også skulle være tålmodig med Pep Biel, som er i samme transferklasse, og han har i den grad fået gang i karrieren. Det kan også være, Marrony får det, men jeg kan ikke få øje på, hvad ham her er god til, siger fodboldkespert Jesper Thygesen til TV3 Sport.

– I de indhop, han har haft, har han truffet dårlige valg, han er ikke teknisk stærk, og han virker langsom i tanke og handling. Puha, enten er de blevet snydt, eller også er der et eller andet, vi ikke ved. Måske er han skadet. 

FC Midtjylland-træner Bo Henriksen maner til besindighed, når snakken falder på det brasilianske rekordindkøb.

– De (eksperterne, red.) har set 90 minutter med Marrony, jeg tror ikke, han har spillet mere i Superligaen. Det er voldsomt at bedømme en fodboldspiller på. Det, vi laver til dagligt, er mere veldokumenteret, så i sidste ende tror jeg på, han nok skal komme, og det bliver jeg ved med at gøre. Vi har ikke været dygtige nok til at integrere ham, og det skal vi blive. Det tog tre år med Junior Brumado, og han gør det jo okay, siger Bo Henriksen. 

Og hvordan skal FC Midtjylland så få Marrony på rette spor?

– Kærlighed, kærlighed, kærlighed, lyder det med et smil fra den midtjyske cheftræner. 

22-årige Marrony har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2026. 





Optakt til fredagens Serie A-opgør mellem Napoli og Cremonese LIVE

LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

– Niels Frederiksen er en legende!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Sønderjyske – FC Nordsjælland

FC Midtjylland – Brøndby IF

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

OB – Vejle Boldklub

FC København – Randers FC

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Froholdt med vild hæder i Portugal

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF