AARHUS (Tipsbladet): Debatten om udebanefans i neutrale zoner tog for alvor fart, da FC Nordsjælland fik besøg af AGF i den første af to pokalsemifinaler Langfredag.
Her blev omkring 40 AGF-fans smidt ud af Right to Dream Park for at juble over en AGF-scoring. Efterfølgende udtalte AGF-direktør, Jacob Nielsen, at det var en "uskik at smide udefans ud for at juble".
En kritik FC Nordsjælland forstod intet af.
Godt to uger senere skete nøjagtigt det samme, da AGF tog imod Brøndby IF søndag. Her jublede flere udefans i neutral zone, da Sean Klaiber bragede Brøndby på 2-1.
Det fik ingen konsekvenser.
– Vi håndterede det, som vi plejer. Uanset om det har været Midtjylland, som tidligere har været på besøg og scorede i overtiden, så var det det samme. Sådan har det foregået i årevis. Der er kutyme for, hvis afsnittet er udsolgt eller mere neutrale fans vil se kampen, så sætter de sig i det område. Altså det der hedder D4. Sådan har det altid været, siger administrerende direktør, Jacob Nielsen, til Tipsbladet og den øvrige presse.
Herunder kan du se de jublende fans i neutral zone efter Brøndbys scoring til 2-1:
De boltrer sig på D1-2, men hvem kan fortænke dem i det?🤷🏼♂️ #sldk pic.twitter.com/49E7Quz6DI
— Sture Sandø (@StureSandoe) April 14, 2024
For lige at vende retur til FC Nordsjællands undren over Jacob Nielsens udtalelser efter klubbernes pokalmøde fredag i påsken, så lød det blandt andet: "Vi har handlet i fuld overensstemmelse med reglementet i Right to Dream Park. Et ordensreglement, der er det samme på, hvis ikke alle, så langt de fleste stadioner i Superligaen – inkl. Ceres Park i Århus."
Så hvis reglerne er de samme, hvorfor får Brøndbys fans så lov til at blive sidde på Ceres Park, mens AGF's bliver smidt ud i Farum, tænker du nok?
– Sådan her har det altid været hos os. Men du kan sige, at der er forskellige måder at håndtere det på. Jeg har ikke siddet og nærlæst hvert enkelt ordensreglement, om det er det samme. Jeg tror ikke, der er nogen, der har ændret i det, men praksis er jo skærpet til i Nordsjælland, og det er jo det, vi har reageret på, siger Jacob Nielsen.
Hvad står der i jeres reglement?
– Det har jeg ikke lige et overblik over lige her efter kampen. Jeg tror, der står det samme…
Som i Nordsjællands?
– Nej, det ved jeg ikke. Men du kan sige, at hos os står der, at man kan blive smidt ud, hvis man har en adfærd, der er forkert eller har forkert beklædning på, men det er ikke ens betydende med, vi gør det. Det er jo lavet tilbage fra dengang, hvor man har haft grupperinger. Jeg kan ikke huske, at hverken Brøndby eller for den sags skyld os selv, når vi har været på udebane, har haft grupperinger af stemningsskabende fans udenfor udeafsnittet. Så jeg har ikke set det som et problem endnu. I hvert fald ikke i vores kampe.
Dagen efter udsmidningen i Farum var sindende fortsat i kog i Aarhus, hvor det fremgik på klubbens hjemmeside, at man vil rejse en "principiel debat" omkring emnet.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Barcelona generobrede førstepladsen
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Real Madrid taber
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
AGF – Viborg FF
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT