Så du det? AGF-boss reagerer på verserende debat

For to uger siden blev omkring 40 AGF-fans smidt ud af Righ to Dream Park. Søndag jublede over 100 Brøndby-fans så i neutral zone på Ceres Park uden at blive smidt ud. Administrerende direktør i AGF, Jacob Nielsen, reagerer på situationen.



AARHUS (Tipsbladet): Debatten om udebanefans i neutrale zoner tog for alvor fart, da FC Nordsjælland fik besøg af AGF i den første af to pokalsemifinaler Langfredag.

Her blev omkring 40 AGF-fans smidt ud af Right to Dream Park for at juble over en AGF-scoring. Efterfølgende udtalte AGF-direktør, Jacob Nielsen, at det var en "uskik at smide udefans ud for at juble".

En kritik FC Nordsjælland forstod intet af.

Godt to uger senere skete nøjagtigt det samme, da AGF tog imod Brøndby IF søndag. Her jublede flere udefans i neutral zone, da Sean Klaiber bragede Brøndby på 2-1.

Det fik ingen konsekvenser.

– Vi håndterede det, som vi plejer. Uanset om det har været Midtjylland, som tidligere har været på besøg og scorede i overtiden, så var det det samme. Sådan har det foregået i årevis. Der er kutyme for, hvis afsnittet er udsolgt eller mere neutrale fans vil se kampen, så sætter de sig i det område. Altså det der hedder D4. Sådan har det altid været, siger administrerende direktør, Jacob Nielsen, til Tipsbladet og den øvrige presse.

Herunder kan du se de jublende fans i neutral zone efter Brøndbys scoring til 2-1:

For lige at vende retur til FC Nordsjællands undren over Jacob Nielsens udtalelser efter klubbernes pokalmøde fredag i påsken, så lød det blandt andet: "Vi har handlet i fuld overensstemmelse med reglementet i Right to Dream Park. Et ordensreglement, der er det samme på, hvis ikke alle, så langt de fleste stadioner i Superligaen – inkl. Ceres Park i Århus."

Så hvis reglerne er de samme, hvorfor får Brøndbys fans så lov til at blive sidde på Ceres Park, mens AGF's bliver smidt ud i Farum, tænker du nok?

– Sådan her har det altid været hos os. Men du kan sige, at der er forskellige måder at håndtere det på. Jeg har ikke siddet og nærlæst hvert enkelt ordensreglement, om det er det samme. Jeg tror ikke, der er nogen, der har ændret i det, men praksis er jo skærpet til i Nordsjælland, og det er jo det, vi har reageret på, siger Jacob Nielsen.

Hvad står der i jeres reglement?

– Det har jeg ikke lige et overblik over lige her efter kampen. Jeg tror, der står det samme…

Som i Nordsjællands?

– Nej, det ved jeg ikke. Men du kan sige, at hos os står der, at man kan blive smidt ud, hvis man har en adfærd, der er forkert eller har forkert beklædning på, men det er ikke ens betydende med, vi gør det. Det er jo lavet tilbage fra dengang, hvor man har haft grupperinger. Jeg kan ikke huske, at hverken Brøndby eller for den sags skyld os selv, når vi har været på udebane, har haft grupperinger af stemningsskabende fans udenfor udeafsnittet. Så jeg har ikke set det som et problem endnu. I hvert fald ikke i vores kampe.

Dagen efter udsmidningen i Farum var sindende fortsat i kog i Aarhus, hvor det fremgik på klubbens hjemmeside, at man vil rejse en "principiel debat" omkring emnet.





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Steve Cooper laver én ændring

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord