Så du det? AGF-boss reagerer på verserende debat

For to uger siden blev omkring 40 AGF-fans smidt ud af Righ to Dream Park. Søndag jublede over 100 Brøndby-fans så i neutral zone på Ceres Park uden at blive smidt ud. Administrerende direktør i AGF, Jacob Nielsen, reagerer på situationen.



AARHUS (Tipsbladet): Debatten om udebanefans i neutrale zoner tog for alvor fart, da FC Nordsjælland fik besøg af AGF i den første af to pokalsemifinaler Langfredag.

Her blev omkring 40 AGF-fans smidt ud af Right to Dream Park for at juble over en AGF-scoring. Efterfølgende udtalte AGF-direktør, Jacob Nielsen, at det var en "uskik at smide udefans ud for at juble".

En kritik FC Nordsjælland forstod intet af.

Godt to uger senere skete nøjagtigt det samme, da AGF tog imod Brøndby IF søndag. Her jublede flere udefans i neutral zone, da Sean Klaiber bragede Brøndby på 2-1.

Det fik ingen konsekvenser.

– Vi håndterede det, som vi plejer. Uanset om det har været Midtjylland, som tidligere har været på besøg og scorede i overtiden, så var det det samme. Sådan har det foregået i årevis. Der er kutyme for, hvis afsnittet er udsolgt eller mere neutrale fans vil se kampen, så sætter de sig i det område. Altså det der hedder D4. Sådan har det altid været, siger administrerende direktør, Jacob Nielsen, til Tipsbladet og den øvrige presse.

Herunder kan du se de jublende fans i neutral zone efter Brøndbys scoring til 2-1:

For lige at vende retur til FC Nordsjællands undren over Jacob Nielsens udtalelser efter klubbernes pokalmøde fredag i påsken, så lød det blandt andet: "Vi har handlet i fuld overensstemmelse med reglementet i Right to Dream Park. Et ordensreglement, der er det samme på, hvis ikke alle, så langt de fleste stadioner i Superligaen – inkl. Ceres Park i Århus."

Så hvis reglerne er de samme, hvorfor får Brøndbys fans så lov til at blive sidde på Ceres Park, mens AGF's bliver smidt ud i Farum, tænker du nok?

– Sådan her har det altid været hos os. Men du kan sige, at der er forskellige måder at håndtere det på. Jeg har ikke siddet og nærlæst hvert enkelt ordensreglement, om det er det samme. Jeg tror ikke, der er nogen, der har ændret i det, men praksis er jo skærpet til i Nordsjælland, og det er jo det, vi har reageret på, siger Jacob Nielsen.

Hvad står der i jeres reglement?

– Det har jeg ikke lige et overblik over lige her efter kampen. Jeg tror, der står det samme…

Som i Nordsjællands?

– Nej, det ved jeg ikke. Men du kan sige, at hos os står der, at man kan blive smidt ud, hvis man har en adfærd, der er forkert eller har forkert beklædning på, men det er ikke ens betydende med, vi gør det. Det er jo lavet tilbage fra dengang, hvor man har haft grupperinger. Jeg kan ikke huske, at hverken Brøndby eller for den sags skyld os selv, når vi har været på udebane, har haft grupperinger af stemningsskabende fans udenfor udeafsnittet. Så jeg har ikke set det som et problem endnu. I hvert fald ikke i vores kampe.

Dagen efter udsmidningen i Farum var sindende fortsat i kog i Aarhus, hvor det fremgik på klubbens hjemmeside, at man vil rejse en "principiel debat" omkring emnet.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Italiensk skandale afblæst

FC København-transfer bremses af denne årsag