Så du det i Parken? Har fået grønt lys

Dem med falkeøjne spottede måske en sjov detalje i kampen mellem FC København og Randers mandag aften.



PARKEN OG RANDERS (Tipsbladet): FC København satte Randers FC godt og grundigt på plads i lange stræk af mandagens Superliga-kamp, hvor FCK dominerede langt mere, end hvad slutresultatet på 1-0 antyder.

Kvikke folk til mandagens kamp spottede tillige en sjov detalje, da gæsternes forsvarsspiller Daniel Høegh spillede kampen med sin vielsesring på fingeren.

Der er bestemt ingen, der anfægter Randers-spillerens og andres ret til at være klædt og bære, hvad de vil.

Men i fodbold-sammenhæng vil mange givetvis have studset over detaljen, da kutymen fra Serie 6 til Superligaen har været, at man ikke spiller med noget på kroppen, der kan give spilleren eller modspillere problemer i en kontaktsport som fodbold.

Der er dog en ganske god forklaring, da Tipsbladet dagen efter kampen i Parken spørger Daniel Høegh efter træning i Randers.

– Jeg har egentlig altid taget den af tidligere. Indtil jeg så fandt ud af, at man egentlig godt må spille med den, hvis den er tilpas glat og rund. Så den har jeg fået ok til at spille med, fortæller Daniel Høegh til Tipsbladet.

– De [dommerne] har sagt, at det er okay. Men jeg troede egentlig heller ikke, at jeg var tilladt at gøre det tidligere. Men det er lidt sjovt, for det er også lidt forskelligt. De danske dommere lader mig spille med den, men da var vi på en træningslejre og fik nogle udenlandske dommere, så ville de have, at jeg tog den af. Men i Danmark har jeg fået lov til at spille med den, siger Daniel Høegh.

Revanche mod FCM efter FCK-nederlag

Mandagens kamp var i sig selv ingen katastrofe for Randers, der før har prøvet at tabe noget større end 0-1 til de kroniske mesterskabsbejlere i FC København.

Men når Randers fredag har besøg af FC Midtjylland, skal spillet gerne flyde langt bedre end i Parken, hvis det står til Daniel Høegh efter et opgør, hvor Randers blev noteret for særdeles lave 0,2 Expected Goals i hele kampen.

– Vi er meget passive fra start i stedet for at komme ud og eksplodere fra start. Vi giver dem muligheden for at spille omkring os, og vi kommer til at løbe efter dem. På den måde synes jeg, det ligger meget på os selv. Selvfølgelig rammer FCK også et fint niveau i går, men det skyldes også i høj grad grad, at vi ikke rammer noget, der ligner vores niveau, siger Daniel Høegh.

Randers FC har ikke slået FC Midtjylland i 13 år og tabte for et par uger siden 4-2 i Herning efter en særdeles dårlig første halvleg.

Læs også om Randers FC’s brug af egenudviklede spillere

Randers er uanset mandagens nederlag i en tæt duel med AGF, Brøndby IF og FC Nordsjælland om tredjepladsen og fjerdepladsen, hvor tredjepladsen med garanti giver enten Europa-deltagelse eller en tur i Europa-playoffen mod nummer syv fra nedrykningsgruppen, mens fjerdepladsen kan gøre det samme i tilfælde af, at FCK eller Brøndby vinder pokalfinalen og slutter i Top 3.

Læs om Superligaens spillerbudgetter her





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Mexico – England