PARKEN OG RANDERS (Tipsbladet): FC København satte Randers FC godt og grundigt på plads i lange stræk af mandagens Superliga-kamp, hvor FCK dominerede langt mere, end hvad slutresultatet på 1-0 antyder.
Kvikke folk til mandagens kamp spottede tillige en sjov detalje, da gæsternes forsvarsspiller Daniel Høegh spillede kampen med sin vielsesring på fingeren.
Der er bestemt ingen, der anfægter Randers-spillerens og andres ret til at være klædt og bære, hvad de vil.
Men i fodbold-sammenhæng vil mange givetvis have studset over detaljen, da kutymen fra Serie 6 til Superligaen har været, at man ikke spiller med noget på kroppen, der kan give spilleren eller modspillere problemer i en kontaktsport som fodbold.
Der er dog en ganske god forklaring, da Tipsbladet dagen efter kampen i Parken spørger Daniel Høegh efter træning i Randers.
– Jeg har egentlig altid taget den af tidligere. Indtil jeg så fandt ud af, at man egentlig godt må spille med den, hvis den er tilpas glat og rund. Så den har jeg fået ok til at spille med, fortæller Daniel Høegh til Tipsbladet.
– De [dommerne] har sagt, at det er okay. Men jeg troede egentlig heller ikke, at jeg var tilladt at gøre det tidligere. Men det er lidt sjovt, for det er også lidt forskelligt. De danske dommere lader mig spille med den, men da var vi på en træningslejre og fik nogle udenlandske dommere, så ville de have, at jeg tog den af. Men i Danmark har jeg fået lov til at spille med den, siger Daniel Høegh.
Revanche mod FCM efter FCK-nederlag
Mandagens kamp var i sig selv ingen katastrofe for Randers, der før har prøvet at tabe noget større end 0-1 til de kroniske mesterskabsbejlere i FC København.
Men når Randers fredag har besøg af FC Midtjylland, skal spillet gerne flyde langt bedre end i Parken, hvis det står til Daniel Høegh efter et opgør, hvor Randers blev noteret for særdeles lave 0,2 Expected Goals i hele kampen.
– Vi er meget passive fra start i stedet for at komme ud og eksplodere fra start. Vi giver dem muligheden for at spille omkring os, og vi kommer til at løbe efter dem. På den måde synes jeg, det ligger meget på os selv. Selvfølgelig rammer FCK også et fint niveau i går, men det skyldes også i høj grad grad, at vi ikke rammer noget, der ligner vores niveau, siger Daniel Høegh.
Randers FC har ikke slået FC Midtjylland i 13 år og tabte for et par uger siden 4-2 i Herning efter en særdeles dårlig første halvleg.
Læs også om Randers FC’s brug af egenudviklede spillere
Randers er uanset mandagens nederlag i en tæt duel med AGF, Brøndby IF og FC Nordsjælland om tredjepladsen og fjerdepladsen, hvor tredjepladsen med garanti giver enten Europa-deltagelse eller en tur i Europa-playoffen mod nummer syv fra nedrykningsgruppen, mens fjerdepladsen kan gøre det samme i tilfælde af, at FCK eller Brøndby vinder pokalfinalen og slutter i Top 3.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED