PARKEN OG RANDERS (Tipsbladet): FC København satte Randers FC godt og grundigt på plads i lange stræk af mandagens Superliga-kamp, hvor FCK dominerede langt mere, end hvad slutresultatet på 1-0 antyder.
Kvikke folk til mandagens kamp spottede tillige en sjov detalje, da gæsternes forsvarsspiller Daniel Høegh spillede kampen med sin vielsesring på fingeren.
Der er bestemt ingen, der anfægter Randers-spillerens og andres ret til at være klædt og bære, hvad de vil.
Men i fodbold-sammenhæng vil mange givetvis have studset over detaljen, da kutymen fra Serie 6 til Superligaen har været, at man ikke spiller med noget på kroppen, der kan give spilleren eller modspillere problemer i en kontaktsport som fodbold.
Der er dog en ganske god forklaring, da Tipsbladet dagen efter kampen i Parken spørger Daniel Høegh efter træning i Randers.
– Jeg har egentlig altid taget den af tidligere. Indtil jeg så fandt ud af, at man egentlig godt må spille med den, hvis den er tilpas glat og rund. Så den har jeg fået ok til at spille med, fortæller Daniel Høegh til Tipsbladet.
– De [dommerne] har sagt, at det er okay. Men jeg troede egentlig heller ikke, at jeg var tilladt at gøre det tidligere. Men det er lidt sjovt, for det er også lidt forskelligt. De danske dommere lader mig spille med den, men da var vi på en træningslejre og fik nogle udenlandske dommere, så ville de have, at jeg tog den af. Men i Danmark har jeg fået lov til at spille med den, siger Daniel Høegh.
Revanche mod FCM efter FCK-nederlag
Mandagens kamp var i sig selv ingen katastrofe for Randers, der før har prøvet at tabe noget større end 0-1 til de kroniske mesterskabsbejlere i FC København.
Men når Randers fredag har besøg af FC Midtjylland, skal spillet gerne flyde langt bedre end i Parken, hvis det står til Daniel Høegh efter et opgør, hvor Randers blev noteret for særdeles lave 0,2 Expected Goals i hele kampen.
– Vi er meget passive fra start i stedet for at komme ud og eksplodere fra start. Vi giver dem muligheden for at spille omkring os, og vi kommer til at løbe efter dem. På den måde synes jeg, det ligger meget på os selv. Selvfølgelig rammer FCK også et fint niveau i går, men det skyldes også i høj grad grad, at vi ikke rammer noget, der ligner vores niveau, siger Daniel Høegh.
Randers FC har ikke slået FC Midtjylland i 13 år og tabte for et par uger siden 4-2 i Herning efter en særdeles dårlig første halvleg.
Læs også om Randers FC’s brug af egenudviklede spillere
Randers er uanset mandagens nederlag i en tæt duel med AGF, Brøndby IF og FC Nordsjælland om tredjepladsen og fjerdepladsen, hvor tredjepladsen med garanti giver enten Europa-deltagelse eller en tur i Europa-playoffen mod nummer syv fra nedrykningsgruppen, mens fjerdepladsen kan gøre det samme i tilfælde af, at FCK eller Brøndby vinder pokalfinalen og slutter i Top 3.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW