PARKEN OG RANDERS (Tipsbladet): FC København satte Randers FC godt og grundigt på plads i lange stræk af mandagens Superliga-kamp, hvor FCK dominerede langt mere, end hvad slutresultatet på 1-0 antyder.
Kvikke folk til mandagens kamp spottede tillige en sjov detalje, da gæsternes forsvarsspiller Daniel Høegh spillede kampen med sin vielsesring på fingeren.
Der er bestemt ingen, der anfægter Randers-spillerens og andres ret til at være klædt og bære, hvad de vil.
Men i fodbold-sammenhæng vil mange givetvis have studset over detaljen, da kutymen fra Serie 6 til Superligaen har været, at man ikke spiller med noget på kroppen, der kan give spilleren eller modspillere problemer i en kontaktsport som fodbold.
Der er dog en ganske god forklaring, da Tipsbladet dagen efter kampen i Parken spørger Daniel Høegh efter træning i Randers.
– Jeg har egentlig altid taget den af tidligere. Indtil jeg så fandt ud af, at man egentlig godt må spille med den, hvis den er tilpas glat og rund. Så den har jeg fået ok til at spille med, fortæller Daniel Høegh til Tipsbladet.
– De [dommerne] har sagt, at det er okay. Men jeg troede egentlig heller ikke, at jeg var tilladt at gøre det tidligere. Men det er lidt sjovt, for det er også lidt forskelligt. De danske dommere lader mig spille med den, men da var vi på en træningslejre og fik nogle udenlandske dommere, så ville de have, at jeg tog den af. Men i Danmark har jeg fået lov til at spille med den, siger Daniel Høegh.
Revanche mod FCM efter FCK-nederlag
Mandagens kamp var i sig selv ingen katastrofe for Randers, der før har prøvet at tabe noget større end 0-1 til de kroniske mesterskabsbejlere i FC København.
Men når Randers fredag har besøg af FC Midtjylland, skal spillet gerne flyde langt bedre end i Parken, hvis det står til Daniel Høegh efter et opgør, hvor Randers blev noteret for særdeles lave 0,2 Expected Goals i hele kampen.
– Vi er meget passive fra start i stedet for at komme ud og eksplodere fra start. Vi giver dem muligheden for at spille omkring os, og vi kommer til at løbe efter dem. På den måde synes jeg, det ligger meget på os selv. Selvfølgelig rammer FCK også et fint niveau i går, men det skyldes også i høj grad grad, at vi ikke rammer noget, der ligner vores niveau, siger Daniel Høegh.
Randers FC har ikke slået FC Midtjylland i 13 år og tabte for et par uger siden 4-2 i Herning efter en særdeles dårlig første halvleg.
Læs også om Randers FC’s brug af egenudviklede spillere
Randers er uanset mandagens nederlag i en tæt duel med AGF, Brøndby IF og FC Nordsjælland om tredjepladsen og fjerdepladsen, hvor tredjepladsen med garanti giver enten Europa-deltagelse eller en tur i Europa-playoffen mod nummer syv fra nedrykningsgruppen, mens fjerdepladsen kan gøre det samme i tilfælde af, at FCK eller Brøndby vinder pokalfinalen og slutter i Top 3.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Bo Svensson favorit til stort job
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
TRANSFER Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Revser Dorgu: Bliver erstattet
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER Melder om svære forhandlinger med Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
– Velkommen hjem Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
