Så du det i Parken? Har fået grønt lys

Dem med falkeøjne spottede måske en sjov detalje i kampen mellem FC København og Randers mandag aften.



PARKEN OG RANDERS (Tipsbladet): FC København satte Randers FC godt og grundigt på plads i lange stræk af mandagens Superliga-kamp, hvor FCK dominerede langt mere, end hvad slutresultatet på 1-0 antyder.

Kvikke folk til mandagens kamp spottede tillige en sjov detalje, da gæsternes forsvarsspiller Daniel Høegh spillede kampen med sin vielsesring på fingeren.

Der er bestemt ingen, der anfægter Randers-spillerens og andres ret til at være klædt og bære, hvad de vil.

Men i fodbold-sammenhæng vil mange givetvis have studset over detaljen, da kutymen fra Serie 6 til Superligaen har været, at man ikke spiller med noget på kroppen, der kan give spilleren eller modspillere problemer i en kontaktsport som fodbold.

Der er dog en ganske god forklaring, da Tipsbladet dagen efter kampen i Parken spørger Daniel Høegh efter træning i Randers.

– Jeg har egentlig altid taget den af tidligere. Indtil jeg så fandt ud af, at man egentlig godt må spille med den, hvis den er tilpas glat og rund. Så den har jeg fået ok til at spille med, fortæller Daniel Høegh til Tipsbladet.

– De [dommerne] har sagt, at det er okay. Men jeg troede egentlig heller ikke, at jeg var tilladt at gøre det tidligere. Men det er lidt sjovt, for det er også lidt forskelligt. De danske dommere lader mig spille med den, men da var vi på en træningslejre og fik nogle udenlandske dommere, så ville de have, at jeg tog den af. Men i Danmark har jeg fået lov til at spille med den, siger Daniel Høegh.

Revanche mod FCM efter FCK-nederlag

Mandagens kamp var i sig selv ingen katastrofe for Randers, der før har prøvet at tabe noget større end 0-1 til de kroniske mesterskabsbejlere i FC København.

Men når Randers fredag har besøg af FC Midtjylland, skal spillet gerne flyde langt bedre end i Parken, hvis det står til Daniel Høegh efter et opgør, hvor Randers blev noteret for særdeles lave 0,2 Expected Goals i hele kampen.

– Vi er meget passive fra start i stedet for at komme ud og eksplodere fra start. Vi giver dem muligheden for at spille omkring os, og vi kommer til at løbe efter dem. På den måde synes jeg, det ligger meget på os selv. Selvfølgelig rammer FCK også et fint niveau i går, men det skyldes også i høj grad grad, at vi ikke rammer noget, der ligner vores niveau, siger Daniel Høegh.

Randers FC har ikke slået FC Midtjylland i 13 år og tabte for et par uger siden 4-2 i Herning efter en særdeles dårlig første halvleg.

Læs også om Randers FC’s brug af egenudviklede spillere

Randers er uanset mandagens nederlag i en tæt duel med AGF, Brøndby IF og FC Nordsjælland om tredjepladsen og fjerdepladsen, hvor tredjepladsen med garanti giver enten Europa-deltagelse eller en tur i Europa-playoffen mod nummer syv fra nedrykningsgruppen, mens fjerdepladsen kan gøre det samme i tilfælde af, at FCK eller Brøndby vinder pokalfinalen og slutter i Top 3.

Læs om Superligaens spillerbudgetter her







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Brian Riemer giver råd til storklub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Brøndby IF – Randers FC

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Lyon tager stor Nartey-beslutning

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF-fans hjælper med snerydning

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?