PARKEN OG RANDERS (Tipsbladet): FC København satte Randers FC godt og grundigt på plads i lange stræk af mandagens Superliga-kamp, hvor FCK dominerede langt mere, end hvad slutresultatet på 1-0 antyder.
Kvikke folk til mandagens kamp spottede tillige en sjov detalje, da gæsternes forsvarsspiller Daniel Høegh spillede kampen med sin vielsesring på fingeren.
Der er bestemt ingen, der anfægter Randers-spillerens og andres ret til at være klædt og bære, hvad de vil.
Men i fodbold-sammenhæng vil mange givetvis have studset over detaljen, da kutymen fra Serie 6 til Superligaen har været, at man ikke spiller med noget på kroppen, der kan give spilleren eller modspillere problemer i en kontaktsport som fodbold.
Der er dog en ganske god forklaring, da Tipsbladet dagen efter kampen i Parken spørger Daniel Høegh efter træning i Randers.
– Jeg har egentlig altid taget den af tidligere. Indtil jeg så fandt ud af, at man egentlig godt må spille med den, hvis den er tilpas glat og rund. Så den har jeg fået ok til at spille med, fortæller Daniel Høegh til Tipsbladet.
– De [dommerne] har sagt, at det er okay. Men jeg troede egentlig heller ikke, at jeg var tilladt at gøre det tidligere. Men det er lidt sjovt, for det er også lidt forskelligt. De danske dommere lader mig spille med den, men da var vi på en træningslejre og fik nogle udenlandske dommere, så ville de have, at jeg tog den af. Men i Danmark har jeg fået lov til at spille med den, siger Daniel Høegh.
Revanche mod FCM efter FCK-nederlag
Mandagens kamp var i sig selv ingen katastrofe for Randers, der før har prøvet at tabe noget større end 0-1 til de kroniske mesterskabsbejlere i FC København.
Men når Randers fredag har besøg af FC Midtjylland, skal spillet gerne flyde langt bedre end i Parken, hvis det står til Daniel Høegh efter et opgør, hvor Randers blev noteret for særdeles lave 0,2 Expected Goals i hele kampen.
– Vi er meget passive fra start i stedet for at komme ud og eksplodere fra start. Vi giver dem muligheden for at spille omkring os, og vi kommer til at løbe efter dem. På den måde synes jeg, det ligger meget på os selv. Selvfølgelig rammer FCK også et fint niveau i går, men det skyldes også i høj grad grad, at vi ikke rammer noget, der ligner vores niveau, siger Daniel Høegh.
Randers FC har ikke slået FC Midtjylland i 13 år og tabte for et par uger siden 4-2 i Herning efter en særdeles dårlig første halvleg.
Læs også om Randers FC’s brug af egenudviklede spillere
Randers er uanset mandagens nederlag i en tæt duel med AGF, Brøndby IF og FC Nordsjælland om tredjepladsen og fjerdepladsen, hvor tredjepladsen med garanti giver enten Europa-deltagelse eller en tur i Europa-playoffen mod nummer syv fra nedrykningsgruppen, mens fjerdepladsen kan gøre det samme i tilfælde af, at FCK eller Brøndby vinder pokalfinalen og slutter i Top 3.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
GOG buldrer forbi bundhold
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
