Så dyr er start-11 i BIF, FCK, FCM og AGF

FC København har Superligaens største budget, men københavnerne har ikke betalt mest i transfer for deres startopstilling.



Søndag er der dømt topbrag i Superligaen, når FC Midtjylland og Brøndby mødes, mens FC København og AGF spiller i det andet topopgør.

I hver af de fire klubbers startopstillinger er der spillere, klubberne selv har uddannet, som Jesper Lindstrøm, Frank Onyeka, Jonas Wind og Sebastian Hausner.

Men de indkøbte profiler dominerer alle fire klubber, og det er ikke småbeløb, topklubbernes bedste spillere er købt ind for.

Brøndby IF

Samlet pris: 33,2 millioner kroner

Brøndbys hold er det billigste i årevis, og uden på bænken finder vi flere spillere, som Brøndby også har betalt millioner for, med Lasse Vigen Christensen og Tobias Børkeeiet som de to dyreste, der begge ville trække BIF’s prisskilt markant op.

Selvom Brøndbys opstilling slet ikke er lige så dyr som dem i FC Midtjylland og FC København, er der stadig gode og høje lønninger i truppen, der er ligaens tredjedyreste med et budget, der stadig overgår forfølgernes.

Brøndby har de seneste to år altovervejende hentet unge spillere til relativt små millionbeløb, og den kurs ser ud til at fortsætte i år og næste år.

Idealopstilling (5-3-2)
Marvin Schwäbe (5, Hoffenheim/2018)
Kevin Mensah (1,5, Esbjerg/2017)
Sigurd Rosted (5,5, Gent/2020)
Andreas Maxsø (0, Uerdingen/2019)
Anthony Jung (6, RB Leipzig/2018)
Peter Bjur (0, ungdom)
Morten Frendrup (0, ungdom)
Josip Radosevic (7,5, Hajduk Split/2018)
Jesper Lindstrøm (0, ungdom)
Mikael Uhre  (3,7, SønderjyskE/2018)
Simon Hedlund (4, Union Berlin/2019)

FC Midtjylland

Samlet pris: 103,5 millioner kroner

Man mærker tydeligt, hvordan FC Midtjylland siden 2017 har haft stort held med at sælge spillere.

For i sig selv er omsætningen i klubben på sponsorater, kampindtægter og tv-penge overhovedet ikke til at købe spillere i den prisklasse, man gør.

Men med vejen banet for salg til udlandet for gode, tocifrede millionbeløb tager FCM sig råd til dyre indkøb og et spillerbudget, der er det største på noget tidspunkt i Superligaens historie for alle, der ikke hedder FC København.

Ud over Frank Onyeka, der kom fra samarbejdsakademiet FC Ebedei i Nigeria i januar 2016, er alle mand i den forventede idealopstilling hentet fra 2018 til 2020, og de vil begynde at blive solgt fra til sommer, hvis transfermarkedet da ellers bliver genstartet i takt med udbredelsen af effektive coronavacciner.

Idealopstilling: 4-2-3-1
Jesper Hansen (5, Lyngby/2018)
Dion Cools (7,5, Club Brugge/2020)
Erik Sviatchenko (12, Celtic/2018)
Alexander Scholz (11, Club Brugge/2018)
Paulinho (6, Bahia/2019)
Jens-Lys Cajuste (1,5, Örgryte/2018)
Frank Onyeka (0, FC Ebedei/2016)
Anders Dreyer (7,5, Brighton/2020)
Evander (15, Vasco Da Gama/2019)
Pione Sisto (16, Celta Vigo/2020)
Sory Kaba (22, Dijon/2019)

FC København

Samlet pris: 73 millioner kroner

FC Københavns nuværende idealopstilling har kostet mindre at købe end FCM’s, men det er voldsomt naivt at tro, FCK dermed har mistet den økonomiske magt i Superligaen.

For lønningerne og truppen som helhed er stadig langt dyre end det jyske mesterholds.

Der er tre lejesvende, to mand hentet på fri transfer og en egenudviklet starter i Superligaens måske største unge stjerne Jonas Wind, og det billede er lidt usædvanligt i FCK – især det med de tre lejede spillere på én gang. Det varer næppe ved til næste sæson.

Idealopstilling: 4-2-3-1
Kalle Johnsson (4, Guingamp/2019)
Karlo Bartolec (11, FC Nordsjælland/2019)
Victor Nelsson (27, FC Nordsjælland/2019)
Mathias “Zanka” Jørgensen (0, Fenerbahce/2020)
Nicolai Boilesen (0, Ajax/2016)
Carlos Zeca (11, Panathinaikos/2017)
Lukas Lerager, 0, Genoa/2021)
Rasmus Falk (0, OB/2016)
Mustapha Bundu (0, Anderlecht/2021)
Jonas Wind (0, ungdom)
Viktor Fischer (20, Mainz/2018)


AGF

Samlet pris: 15,8 millioner kroner

AGF har overhovedet ikke samme budget som de øvrige tophold, men budgettet er stigende, og vi kommer givetvis til at se flere køb i samme prisklasse som Patrick Olsen og Gift Links.

Århusianerne kan i dag hælde flere penge i lønninger til truppens største profiler, fordi de i de seneste to-tre sæsoner har formået at få flere egenudviklede og habile spillere op på reservepladserne, med Albert Grønbæk meget tæt på idealopstillingen hvis ikke i den sammen med Sebastian Hausner.

De spillere måtte AGF tidligere hente udefra, og den her løsning giver større frihed og mindre tvungen udskiftning i truppen.

Lønningerne til de bedste spillere er ikke ulig dem, flere startere i Brøndby og FCM tjener.

Idealopstilling: 4-3-2-1
Kamil Grabara (0, Liverpool/2020)
Alexander Munksgaard (1, FC Midtjylland, 2019)
Frederik Tingager (0, Braunschweig/2019)
Sebastian Hausner (0, ungdom)
Casper Højer (0, Lyngby/2018)
Patrick Olsen (7,5 AaB/2020)
Nicolai Poulsen (0, Randers FC/2019)
Bror Blume (0, Lyngby/2018)
Gift Links (4,8, Cape Town/2019)
Patrick Mortensen  (2,5 Sarpsborg/2019)
Jón Dagur Thorsteinsson (0, Fulham/2019)


Kilde: Tipsbladets halvårlige transferanalyser

Læs mere om Superliga-klubbernes forbrug og spillerbudgetter i denne artikel, hvor du blandt andet kan læse, hvorfor FC København fortsat har det klart største forbrug på spillere i Superligaen, selvom FC Midtjyllands idealopstilling lige nu har kostet mere i rene transferbeløb end københavnernes.







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Jagter dansk erstatning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansker på blokken i ny storklub