Det var ikke kun fodboldfans, der sad og så Ståle Solbakkens lange interview med Onside i søndags, det gjorde Randers FC-træner Thomas Thomasberg også.
Det fortalte kronjydernes cheftræner efter opgøret i Parken mandag, som Randers FC vandt med 2-1. Klubbens første sejr i Parken siden 2013 og Thomasbergs første sejr over FC København overhovedet.
Thomas Thomasberg så interviewet søndag aften og fandt det spændende, selv om det også gav en smule uro på hjemmefronten.
– Min kone var lidt træt af, at det var så langt. Jeg sagde, at jeg bare skulle se 30 minutter, men jeg var ikke klar over, at det varede to timer, eller hvor lang tid jeg sad klistret til
skærmen.
Læs også:Tæt på FCK-nedturen: Fejl, frustrationer og Ståles skygge
– Et eller andet sted er det jo interessant at se, hvad der sker i andre klubber. Nu er jeg jo ikke både manager og cheftræner, men vi kan nikke genkendende til nogle af tingene, for det er jo spændende at høre.
– Ståle har haft behov for at sige et eller andet, fordi han føler, der er blevet sagt noget, der er forkert, og det kan jeg godt følge ham i. Sådan ville jeg også have det. Og så er det interessant, fordi der er gået så mange uger, hvor man tænker, hvad der er sket, og hvorfor han ikke har sagt noget, men jeg synes, det var fin underholdning at følge med i. Som træner så man lige ved, hvad der sker i andre klubber. Så forskelligt er det heller ikke i forhold til, hvad der sker hos os, sagde Thomas Thomasberg efter opgøret.
Han har selv haft sine kampe med Ståle Solbakken gennem årene, men Randers-træneren kommer til at savne konkurrenten.
– Selvfølgelig har vi været efter hinanden, men det er jo også ofte sådan, at når man er efter hinanden og har en historik, så kommer man også til at savne dem, når de er væk på et eller andet niveau, siger Thomasberg og forklarer, at det ikke var ekstra godt at slå FCK af den årsag:
Læs også:AGF’er drømte om skifte, men fik det ikke: Det er en del af fodbold
– Nej, jeg har egentlig ikke brugt så meget krudt på, om det var ham eller en anden, der sad der. Jess (Thorup) har jeg et rigtigt godt forhold til, så det er ikke sådan, at jeg tænker, “hold da fast, det er fedt, jeg kunne slå ham”, men for os var det vigtigt, at vi kunne slå FCK, for det har vi kke gjort ret mange gange. Jeg tror, vi skal syv år tilbage, hvor jeg var assistenttræner, da vi vandt sidst.
– Som cheftræner tror jeg rent faktisk, det er første gang, jeg har været med til at slå FCK. Det var dejligt, også fordi vi i de sidste to og et halvt år ikke har kunnet slå Midtjylland, FCK eller Brøndby, så var det fedt at få hul på det, lød det fra Thomas Thomasberg.
Med sejren går Randers forbi FC København i Superliga-stillingen, og nu har kronjyderne syv point ned til AC Horsens og Lyngby Boldklub, der ligger på de to nederste pladser i tabellen.
Læs også:Comeback på landsholdet efter fire år: En mærkværdig oplevelse
Læs også:Vejle-forsvarer om skidt statistik: Det irriterer mig grænseløst
Læs også:Brøndby-angriber efter sejr: Lidt en rutsjebanetur
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
Højlund står til at slå personlige rekorder
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Neestrup chokerer med sin startopstilling
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
