FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.
Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.
Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.
Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.
Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.
Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.
Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.
Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.
Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB