Sådan skal det gøres, Christian Sørensen

FC Midtjylland vandt fredag aften over Vejle. Tipsbladet zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.

Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.

Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.

Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.

Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.

Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.

Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.

Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.

Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Tæt på ny klub

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Afvist af United

‘En dyr fejl’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Det kan ende helt galt

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

– Det virker bare lidt mærkeligt

FC København-handel er gået i hårdknude

Nu kan de hentes gratis

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

FCK-retur droppet



Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

De viser Brøndby og FCM i Europa

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Brøndby-duo skal væk

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Vil af med Sory Kaba

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Holger Rune-fadæse går verden rundt



Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Giver grønt lys til stor transfer

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Henter Emil Riis



Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold