Sådan skal det gøres, Christian Sørensen

FC Midtjylland vandt fredag aften over Vejle. Tipsbladet zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.

Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.

Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.

Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.

Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.

Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.

Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.

Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.

Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

AGF – Viborg FF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Overvejer at rive kontrakten i stykker



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Neestrup: ‘Fuck det!’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

AGF-profil overvejer karrierestop

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Randers FC – FC Fredericia

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Tottenham Hotspur – Arsenal

– Pinligt for rigtig mange at se

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

OB – FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Stort slag for FC København

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større