FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.
Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.
Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.
Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.
Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.
Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.
Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.
Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.
Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
INTERVIEW