Sådan skal det gøres, Christian Sørensen

FC Midtjylland vandt fredag aften over Vejle. Tipsbladet zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.

Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.

Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.

Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.

Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.

Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.

Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.

Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.

Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Er han den nye Rurik Gislason?

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tæt på utrolig kamprekord

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca