FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.
Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.
Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.
Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.
Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.
Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.
Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.
Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.
Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads