Sådan skal det gøres, Christian Sørensen

FC Midtjylland vandt fredag aften over Vejle. Tipsbladet zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland – Vejle Boldklub 2-0 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (39.)
2-0 Ola Brynhildsen (59.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Midtjyderne havde en del spillere, som viste sig godt frem offensivt, og uden at skulle nævne dem alle, så var Edward Chilufya virkelig en spiller, som var i hopla for at vise, at han er en spiller, som Thomasberg kan regne med, når både Buksa og Cho er ude med skader.

Han stod bag assisten til målet til 1-0, og i det hele taget var han en spiller, som var indblandet i rigtig meget indtil han blev taget ud med en halv time af opgøret. Men i den time, som han spillede var han en fornøjelse at følge.

Vejle Boldklub:
Det er muligt, at German Onughkas scoring endte med at blive annulleret for en offside, som VAR trods alt skulle bruge lidt tid på at bekræfte, og dernæst er det tydeligt, at det er den spiller, som FCM havde forberedt sig allermest på.

Han kunne også godt have scoret på eksempelvis sit hovedstød i midten af anden halvleg, men han sørger hele tiden for at holde det midtjyske forsvar beskæftiget. Hvis han ender med at blive solgt, så er det ikke ligefrem noget nyt, at det vil være meget stort tab for Vejle at undvære ham i en sæson, som allerede nu ser ud til at være i den tunge ende igen.

Kampens værste:
FC Midtjylland har i denne sæson været dygtige til at holde målet rent på hjemmebane, og derfor er det selvsagt meget afgørende for en klub, som Vejle, at de udnytter de chancer, som de får.

Specielt den friløber, som Dimitrios Emmanouilidis stak afsted med. Han fandt aldrig rigtig sine fødder i opgøret. Opgøret fik også en stor fejl fra Vekic at se, ligesom Brynhildsen brændte en gigant-chance. Fælles for dem er dog, at de leverede meget andet godt i løbet af kampen.

Kampens detalje:
Det var sjovt, at Vejle lignede et hold, der havde klædt sig ud som Lyngby i de blå trøjer, men det mest bemærkelsesværdige var selvsagt Christian Sørensens debut for FC Midtjylland. Den kom bare én dag efter, at han var blevet præsenteret, men han lignede en, der havde spillet for dem i et år.

Gang på gang kom han godt med i spillet på venstresiden, og uden at han skulle i betragtning til FCM's bedste spiller, så er det sådan en indsats, som han skal lave, hvis han skal vinde de FCM-fans over på hans side, som endnu ikke har glemt gamle udtalelser og sange om FC Midtjylland.

Han havde sin buket af indlæg, ligesom han også fik reddet nogle situationer og generelt leverede en stabil indsats. Endelig lykkedes det for ham at blive kåret som kampens spiller af publikummet på MCH Arena, og dermed må flertallet trods alt have accepteret den tidligere Viborg- og FCK-spiller.





Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Teemu Pukki dominerer



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Har afvist flere tilbud

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Legende færdig i Wrexham?

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Som Bambi på glatis!

I vildrede over kæmpe United-transfer

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt