Video : Tipsbladet
Superliga

Sælger til Brøndby: Deres tilbud var bedst

Klubben sætter nu ord på salget til Brøndby IF.

Brøndby IF kunne tidligere på onsdagen præsentere 19-årige Mateusz Kowalczyk, der kommer til klubben fra LKS Lodz.

Den offensive midtbanespiller var angiveligt jagtet af både polske og italienske klubber, men tilbuddet fra Brøndby var et bedste for Ekstraklasa-oprykkerne. Det siger Tomasz Salski, der er administrerende direktør i Lodz, til Canal+ Sport.

- Vores mål var at holde på Mateusz i LKS og lade ham prøve sig af i Ekstraklasa på holdet, der er trænet af Kazimierz Moskal. Det var prioriteten. 

- Men da Mateusz og hans rådgivere havde en anden opfattelse, var det mig og mine nærmeste medarbejderes opgav at varetage klubbens interesser og vælge det bedste tilbud fra klubbens synspunkt. Det var tilbuddet fra Brøndby.

- Der var et par tilbud fra polske klub. Vi fik et konkret og officielt tilbud fra Raków Częstochowa, og i sidste uge dukkede der et tilbud fra Górnik Zabrze op, men vi opfattede det ikke som værende seriøst.

Brøndby IF betaler ifølge Ekstra Bladet ti millioner kroner for Mateusz Kowalczyk.